Bebek ve Çocuk

Emzirme Döneminde Botoks Yaptırılabilir mi?

Emzirme Döneminde Botoks Yaptırılabilir mi?

Emzirme döneminde botoks tedavisi ile ilgili tüm merak edilenleri sizler için derledik.

Emzirirken botoks yapılır mı sorusu, emzirme döneminde olan pek çok kadının yanıtını merak ettiği bir sorudur. Zira botoks yalnızca kırışıklıkların giderilmesi için değil, aynı zamanda kronik migren atakları, idrar kaçırma, aşırı terleme ve şaşılık gibi pek çok hastalığın tedavisinde kullanılıyor. Dolayısıyla emzirme döneminde olan anneler için “emzirirken botoks yapılır mı” sorusu büyük bir önem kazanıyor. Biz de buradan yola çıkarak hazırladığımız yazıda, emzirme döneminde botoks ilgili tüm merak edilenleri derledik. Keyifli okumalar.

Botoks Nedir?

Botoks; clostridium botulinum tip A bakterisinden elde edilen bir çeşit ilaçtır. Genellikle dermatologlar ve plastik cerrahlar tarafından kozmetik amaçlı kullanılsa da günümüzde kronik migren ağrıları, şaşılık, anal fissür, şiddetli boyun spazmları ve aşırı terleme gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için de tercih edilebilmektedir. Kas içine enjeksiyon şeklinde uygulanan botoks, enjekte edildiği bölgedeki sinir aktivitesini bloke ederek ve kasın geçici olarak felç olmasını sağlayarak çalışır. Bununla birlikte, botoksun içinde az miktarda saflaştırılmış bakteri toksini olması ve bu bakteri toksininin nadiren de olsa botulizm adı verilen bir enfeksiyona yol açabilmesi, emziren kadınlar botoks yaptırabilir mi sorusunu akıllara getiriyor. Zira botulizmin özellikle yenidoğan bebeklerde çok ciddi sonuçlara yol açabileceği biliniyor. Peki, emzirirken botoks yaptırılır mı?

Emzirirken Botoks Yapılır mı?

Emzirirken botoks tedavisinin güvenliği ile ilgili net bir veri sunan araştırma bulunmuyor. Bu nedenle emzirme döneminde botoks yaptırılabilir veya yaptırılamaz gibi kesin yargı içeren cümleler kurmak oldukça zor. Uzmanlar, kozmetik amaçlı yapılacak botoks işlemlerinin emzirme sürecinde ertelenebileceğini belirtiyor. Zira her botoks enjeksiyonunda az miktarda da olsa saflaştırılmış botulinum toksini tip A bulunuyor. Bu toksinlerin anne sütünden bebeğe geçmesi pek olası görünmese de emzirirken botoks işlemlerine bir süre ara vermek en güvenli seçenek gibi duruyor. Migren ağrısı gibi tedavi amaçlı uygulanacak botoks işlemlerinde ise botoksun fayda ve riskleri göz önünde bulundurulmalı ve işlemin yapılıp yapılmayacağına doktorla birlikte karar verilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Ciğer Geliştirici İğneler Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Emzirme Döneminde Botoks Yaptırılabilir mi?

Emziren Anneler İçin Alternatif Güvenli Yöntemler

Emziren anneler için botoksa alternatif olabilecek farklı tedavi seçenekleri de bulunuyor. Bu alternatifler elbette probleme, şikâyetlerin yoğunluğuna ve genel sağlığınıza göre değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle botoksa alternatif olabilecek tedaviler için öncelikle doktorunuza danışmalısınız.

  • Migren ağrısını hafifletmek için emzirme dönemine uygun birçok ilaç alternatifi var. Emzirmeniz sonlanana kadar hangi ilaçları kullanabileceğinize dair doktorunuzla görüşebilirsiniz.
  • Kas spazmları nedeniyle botoks işlemi yaptırmak istiyorsanız, doktorunuzun önerisiyle bir süre fizik tedavi veya medikal masajlardan faydalanabilirsiniz.
  • Kırışıklıklar ve cilt elastikiyetini artırmak için akupunkturdan yararlanabilirsiniz. Hiçbir yan etkisi olmayan bu yöntem, akupunktur iğnelerinin baş, yüz ve boyuna yerleştirilmesini içerir. Bununla birlikte dermatoloji uzmanının önereceği topikal kremler de cilt tonunun eşitlenmesi veya kırışıklıkların azalması için kullanılabilir.
  • Sağlıklı bir diyet, hareketli bir yaşam, bol sıvı alımı ve günlük 7 – 9 saatlik uyku düzeni de cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olacaktır.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Emzirirken Saç Boyatılır mı?

Kaynak: 1

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu