Bebek ve Çocuk

El Ayak Ağız Hastalığı Olan Bebeklere ve Çocuklara Banyo Yaptırılır mı?

El Ayak Ağız Hastalığı Olan Bebeklere ve Çocuklara Banyo Yaptırılır mı?

Daha çok 2- 10 yaş bebeklerde ve çocuklarda görüldüğü belirtilen el ayak ağız hastalığı nadirde olsa yetişkinlerde de görülebiliyor.

El Ayak Ağız Hastalığında Banyo Yaptırılır mı?

El ayak ağız hastalığı 2-10 yaş arasındaki bebek ve çocuklarda görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Coxsackie adı verilen virüsün yol açtığı belirtilen hastalık suçiçeğine benzer belirtiler sergilemesi nedeniyle anneler tarafından sıkça karıştırılmaktadır. El ayak ağız hastalığının en belirgin belirtileri; ağız içerisinde, el ve ayakta ve popo bölgesinde oluşan içleri su dolu kabarcıkların oluşmasıdır. Hastalığın sıklıkla  söz konusu bölgelerde görülmesi nedeniyle EL – AYAK – AĞIZ HASTALIĞI ismi verilmiştir. Aniden ateş, boğaz ağrısı, ağız içerisinde döküntü ve yutkunma zorluğu ile başlayan hastalık ayak tabanına kadar yayılan ve nadir görülen bir hastalık olarak tanımlanır. Bulaşıcı olan hastalığın virüs yoluyla bulaşması nedeniyle tedavisinde antibiyotik kullanılmaz. Hastalık geçirilse bile tekrarlayabileceği belirtilir. Peki, el ayak ağız hastalığından korunmak için ne yapılmalı? El ayak hastalığında yapılması gerekenler ile El ayak ağız hastalığında banyo yapılır mı? Sorusunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.   El Ayak Ağız Hastalığı Olan Bebeklere ve Çocuklara Banyo Yaptırılır mı?  

El  Ayak Ağız Hastalığı İle İlgili Merak Edilen Sorular

Son dönemlerde adını sıkça duyduğumuz el ayak hastalığı ile ilgili anne adaylarının en çok merak ettikleri soruların cevapları uzmanlar tarafından şu şekilde cevaplanmaktadır.

 • El ayak ağız hastalığına Coxsackie ismi verilen virüs neden olmaktadır.
 • Daha çok elde, ayakta ve ağız bölgesinde görülmesinden dolayı EL AYAK HASTALIĞI ismi verilmiştir.
 • Ani ateş, yutkunma zorluğu, boğaz ağrısı ve ağız içerisinde görülen döküntülerle kendisini göstermeye başlar. İçleri su dolu kabarcıklar şeklinde görülen döküntüler; diş etleri, dil, dudak bölgesinde görülebilirken, el ayasında ayak tabanında, popo ve genital bölgede de ortaya çıkabilmektedir. Ayak tabanında görülmesi durumunda bebeklerin / çocukların bir süre yere basamayacakları bu nedenle de annelerin bu durumda sabırlı olmaları gerektiği belirtilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Doğum Kontrol Hapı Depresif Semptomları Artırıyor

  El Ayak Ağız Hastalığı Olan Bebeklere ve Çocuklara Banyo Yaptırılır mı?

El Ayak Tırnaklarında Dökülme Görülebilir

 • Söz konusu döküntüler tırnaklarda da görülebildiği ve tırnakların genellikle düşmeyeceği belirtilirken, bazı bebek ve çocukların el ve ayak tırnaklarında dökülme olabileceği de belirtilir.
 • Bir ila üç gün süren çok yüksek ateş, burun akıntısı, halsizlik, öksürük, ishal ve kusma sonrasında hastalık belirtileri 1 hafta içerisinde kendiliğinden iyileşerek iz bırakmadan kaybolacağı ifade edilirken, döküntülerin mikrop kapması durumunda iz bırakabileceği belirtilir.
 • Vücutta görülen döküntülerin 2 gün öncesinde ve 1 hafta sonuna kadar bulaşıcı olduğu belirtilir.
 • En sık çocuklarda gözlenirken kreş ve okul ortamında yayılması kolaylaşır.
 • Hastalık en fazla yaz aylarında görülür.

  El Ayak Ağız Hastalığı Olan Bebeklere ve Çocuklara Banyo Yaptırılır mı?  

Antibiyotik Kullanılmaz – Tedavisi Doktor Kontrolünde Yapılmalı

 • Tedavisi mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır.
 • Hastalık sırasında doktor tarafından verilen ateş düşürücü şurup ve ağrı kesici ilaçlar, ılık su uygulaması yapılabilir.
 • Döküntülerin kaşıntısı için doktor tarafından kaşıntı şurubu – kaşıntı merhemi – kaşıntı losyonu gibi ilaçlar verilebilir. Hastalığın virüs yoluyla bulaşması nedeniyle ANTİBİYOTİK KULLANILMAZ. Ancak döküntülerin yara haline dönüşmesi ve mikrop kapması durumunda doktor tarafından antibiyotikli merhem ve kremler verilebilmektedir.
 • Annelerin unutmamaları gereken önemli konu hastalığın tedavisinde kullanılacak ilaçların mutlaka doktor tarafından verilecek olduğudur. Bu nedenle doktor dışında hiç kimseden antibiyotik ve benzeri ilaçların alınmaması gerektiğidir.
 • Hastalığın tekrarlanma ihtimali olduğunu belirten uzmanlar çok nadir de olsa hastalığı geçiren çocuğun yeniden geçirebileceğini ifade ederler. Bebeklerden / çocuklardan büyüklere bulaşabilir. Gebeler bulaşmasının riskli olabileceğini ifade eden uzmanlar, gebelerin el-ayak-ağız hastalığı olan çocukla temas etmesi durumunda bunu mutlaka doktoruna söylemesini önerirler.

Bol Bol Sıvı Tüketmesini Sağlayın

 • Hastalığın bebeğin ve çocuğun direncini düşürebileceğinde doktor tarafından bu dönemde çinko vitamini verebilir. Çinko ve demir vitaminin özellikle tırnak yaralarında faydalı olduğu belirtilir.
 • Çok nadir de olsa beyne ve akciğere yayılabileceği belirtilirken bu riski önlemenin tek yolunun bebeğin ve çocuğun direncini güçlendirmek enerji veren sıvılarla beslemek ve bol bol sıvı vermek olduğu belirtilir. İlk altı ay içerisinde olan bebeklerin sadece anne sütü ile bolca emzirilmesi önerilir.
 • Hastalığın yaratacağı iştahsızlığa karşı çocuğun bol bol sıvı tüketmesi, markalı temiz dondurmaların yedirilmesi, (elde yapılan temizliği güvenilir olmayanlar hariç) Döküntülerin görülmeye başlamasından itibaren çocuğun 1 hafta okula gönderilmemesi tavsiye edilir.
 • Hastalık su çiçeği hastalığına benzemesi nedeniyle teşhisinin doktor tarafından konmasından sonra konuyla ilgili aile hekiminin ve öğretmenin bilgilendirilmesi tavsiye edilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Solunum Yolu Tıkanıklığında Bebeklere Uygulanacak Olan İlk Yardım

  El Ayak Ağız Hastalığı Olan Bebeklere ve Çocuklara Banyo Yaptırılır mı?

El Ayak Ağız Hastalığı Banyo

El Ayak Ağız hastalığında banyo yapılması ile ilgili uzmanlar döküntülerin oluşmaya başladığı ilk 3 -4 gün içerisinde çocuğun özellikle lifli bezlerle yaralarına temas edilerek yıkanması önerilmez. Çocuğa El ayak ağız hastalığında banyo yaptırma ile ilgili uzmanların tavsiyelerine göre, hastalık süresince bebeğe ve çocuğa 1 hafta normal banyo yaptırmak yerine temiz bir şekilde yaralara dokunmadan su dökerek temizliğinin yapılmasıdır. Hastalığı yaz hastalığı olmasından dolayı çocuğun bu dönemde çok terleyeceğinden bu çözüm yolunun onun rahatlatacağı belirtilir.   El Ayak Ağız Hastalığı Bakımı ve Yapılması Gerekenler İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu