Bebek ve Çocuk

Ebeveyn Olmak İlişkiyi Etkiler mi?

Ebeveyn Olmak İlişkiyi Etkiler mi?

Anne-babalık size ve ilişkinize yeni bir boyut katacak, eşinizle aranızdaki ilişkiyi tamamen değiştirecektir. Bu duruma alışmanız içinse belli bir süreyi aşmanız gerekiyor.

Ebeveyn Olmak İlişkiyi Etkiler mi?

Bebeğinizi aylarca bekleseniz de, onun için çeşitli hazırlıklar yapsanız da bebek geldikten sonra ailede değişim başlar. Anne-babalık size ve ilişkinize yeni bir boyut katacak, eşinizle aranızdaki ilişkiyi tamamen değiştirecektir. Bu duruma alışmanız içinse belli bir süreyi aşmanız gerekiyor.

Değişimlere hazırlıklı olun.

Günlük yaşamınızda birçok değişiklik olacak. Uykunuzu alamadığınızda gergin bir insan haline bürüneceksiniz. Kendinize zaman ayıramayacak, odaklanmakta güçlük yaşayacak, yorgun hissedeceksiniz. Bu da günlük hayatınızı daha fazla zorlaştıracak. Ancak bütün bunlara rağmen bu sürecin geçici olduğunu unutmamalı, birbirinize karşı sabırlı ve anlayışlı olarak süreci atlatmaya çalışmalısınız.

Ebeveyn olmak muhteşem bir duygudur.

Ebeveyn olmak, muhteşem olduğu kadar zor da bir durumdur. Aynı anda farklı duygularla baş etmeye çalışacak, her an mutlu hissetmeyeceksiniz. Bu halinizden dolayı asla kendinizi suçlu hissetmeyin. Neye ihtiyacınız olduğunu sorgulayın ve eşinizle paylaşın. Böyle anlarda ılık bir duş ya da biraz yalnız kalmak size iyi gelecektir. Bu süreçte babaların kıskançlığı ileri düzeyde hissetmesi olağan bir durumdur. Çünkü anne ve bebek daha çok vakit geçirirler. Baba kendisini geri planda hissedebilir. Bu nedenle eşinizi ihmal etmemeli, ona zaman ayırmalısınız.

Bebek, aileye sevgi ve sorumluluk getirir.

Bebek, aileye aynı anda birçok duygu getirir. İlişkinizin biçimini değiştirir. Bu değişimi doğru şekilde yönlendirebilmek için oturup konuşmalı, birbirinize zaman ayırmalısınız. Eskisi kadar rahat bir hayatınız olmasa da bebeğiniz uyuduktan sonra çay içmek, sohbet etmek ve bir şeyler paylaşmak ilişkinizi düzene sokacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Yenidoğan Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu