Bebek ve Çocuk

Düşükten Sonra Beta HCG Ne Zaman Düşer?

Düşükten Sonra Beta HCG Ne Zaman Düşer?

Düşük sonrası beta HCG’nin ne zaman düşeceği gebelik haftasıyla doğrudan ilgilidir.

Düşükten sonra beta HCG’nin düşmesi birkaç günden birkaç aya kadar değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte, gebeliğin çok erken haftalarında düşük yapan kadınların beta HCG seviyesinin daha hızlı düştüğü bilinmektedir. Bazı kadınlarda ise düşükten sonra beta HCG’nin hala yüksek seyrettiği görülebilir. Bu gibi durumlarda heterotopik gebelik veya peristan trofoblastik hastalık açısından kişinin kontrol edilmesi önerilir. Sizler için hazırladığımız bu yazıda, düşükten sonra beta HCG seviyeleri ile ilgili tüm bilinmesi gerekenleri derledik. Keyifli okumalar!

Düşükten Sonra Beta HCG Ne Zaman Düşer?

İnsan Koryonik Gonadotropin yani beta HCG, plasentanın hamilelik sırasında ürettiği bir hormondur. Sağlıklı tüm gebeliklerde, gebeliğin erken haftalarından itibaren hızlı bir şekilde yükselmeye başlayan bu hormon, ilk 8 hafta boyunca her 24 ila 48 saatte bir iki katına çıkar. 8 ila 11. haftalarda ise zirve seviyesine ulaşır. Bu süreçten 16. haftaya kadar düşme eğilimi gösterir ve 16. haftadan sonra nispeten sabit bir düzeyde seyreder. Peki, düşükten sonra beta HCG ne zaman düşer?

Düşükten sonra beta HCG birkaç gün veya birkaç ay içinde düşer. Bunun zamanlaması, düşük sırasında beta HCG seviyesinin ne kadar yüksek olduğuna bağlıdır. Bu nedenle gebeliğin çok erken haftalarında düşük yapan kadınların beta HCG seviyesi çok daha hızlı bir şekilde sıfırlanır. Bunun takibi düzenli olarak kan testi ile yapılabilir. Düşükten sonra beta HCG sıfırlandığında muhtemelen vücut yeni bir gebelik için hazır olacaktır. Ancak yine de muayene bulgularına göre yeni bir gebelik için hekimin önerdiği süre boyunca beklenilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeklerde Yürüme Belirtileri Hangi Aylarda Başlar?

Düşükten Sonra Beta HCG Neden Yükselir?

Bazı kadınlarda düşükten sonra beta HCG’nin bir süre daha yüksek seyredebilir. Peki, düşükten sonra beta HCG neden yükselir? Bu gibi durumlarda aşağıdaki olasılıkların değerlendirilmesi gerekir:

1. Heterotopik Gebelik

Rahim içi ve rahim dışında gebeliğin aynı anda meydana gelmesidir.

2. Persistan Trofoblastik Hastalık

Molar gebeliğin ortadan kaldırıldıktan sonra molar dokunun yeniden büyümeye başalamasıdır.

Düşükten Sonra Beta HCG Ne Zaman Düşer?

Düşükten Sonra Beta HCG Kaç Olmalı?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi düşükten sonra beta HCG seviyesinin sıfırlanması birkaç gün ila haftalar sürebilir. Bu durum gebeliğin kaçıncı haftasında düşük yapıldığı ile doğrudan ilgilidir. Beta HCG seviyesinin yüksek olduğu ileri haftalarda düşük yapan kadınların hormon seviyesinin düşmesi daha uzun sürebilir. Peki, düşükten sonra beta HCG kaç olmalı? Beta HCG’nin 5 mIU/mL altında olması sıfır olarak kabul edilir ve gebelik öncesi hormon seviyelerine dönüldüğünü gösterir.

Düşükten Sonra Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Beta HCG düşükten sonra haftalarca kan dolaşımında kalabileceğinden gebelik testinin yanlış pozitif sonuç vermesine neden olabilir. Zira bilindiği gibi evde yapılan gebelik testi kitleri, idrardaki beta HCG hormonunu saptayarak çalışır. Bu nedenle düşük yapan kadınların, belli aralıklarla kan testi yaptırarak hormon seviyelerinin düşüşünü takip etmesi ve beta HCG’nin 5 mIU/mL altına düşmeden gebelik planlaması yapmamaları önerilir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Düşük Sonrası Kanama Ne Kadar Sürer?

Kaynak: 1, 2

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu