Bebek ve Çocuk

Dünyanın İlk Erkek Doğum Kontrol Yöntemi Hazır!

Dünyanın İlk Erkek Doğum Kontrol Yöntemi Hazır!

Dünyanın ilk erkek doğum kontrol yöntemi hazır! Yaklaşık 6 içinde piyasaya sürülmesi öngörülen ilacın, 13 yıl koruma sağladığı belirtildi. İşte detaylar…

Günümüzde rahim içi araçlar ve doğum kontrol hapları gibi çeşitli gebelik önleyici yöntemler bulunuyor. Ancak bunların çoğu kadın odaklı korunma yöntemlerinden oluşuyor. Hindistan Medikal Araştırmalar Konseyi ise önceki gün yaptığı açıklamada, dünyanın ilk erkek doğum kontrol yöntemini hazırladıklarını açıkladı.

Dünyanın İlk Erkek Doğum Kontrol Yöntemi Hazır, Onay Bekliyor!

Hindistan Medikal Araştırmalar Konseyi, dünyanın ilk erkek doğum kontrol yöntemini bulduklarını açıkladı. Araştırmacı Dr. Sharma, 25 yıldır üzerinde çalıştıkları yöntemin 300 kişi üzerinde denendiğini ve herhangi bir yan etki görülmediğini belirtti. 6 ay içinde piyasa sürülecek olan ilaç, genel anestezi altında kasık bölgesinden yerleştiriliyor. Testisteki spermlerin penise akışını engelleyen bu ilacın, 13 yıl koruma sağladığı ifade edildi.

Dünyanın İlk Erkek Doğum Kontrol Yöntemi Hazır!

Ruhsat Bekliyorlar

Dr. Sharma, Hindustan Times’a yaptığı açıklamada ‘Ürünü, rahatlıkla dünyanın ilk erkek doğum kontrol yöntemi olarak adlandırabiliriz.’ dedi. İlacın hazır olduğunu, sadece ruhsat beklediklerini söyleyen Sharma, ilacın koruyuculuğunun %97,3 olduğunu ifade etti. Yaklaşık 6 ay içinde piyasaya sürülmesi öngörülen ilaç için bilim dünyası da heyecanla Hindistan’dan gelecek haberi bekliyor.

Dünyanın İlk Erkek Doğum Kontrol Yöntemi Hazır!

İlk Erkek Doğum Kontrol Hapı Üzerinde de Çalışılıyor

Bu senenin başlarında, erkek doğum kontrol hapı ile ilgili yapılan araştırmanın sonuçları da bilim dünyası tarafından paylaşılmıştı. 40 erkek üzerinde denenen doğum kontrol hapı, bazı katılımcılarda baş ağrısı, libido düşüşü ve sivilce gibi yan etkilere neden olmuştu. Araştırmacı Dr. Cristina Wang, elde ettikleri sonucun umut vaat edici olduğunu ve yaklaşık 10 sene içinde erkek doğum kontrol hapının kullanılmaya başlanabileceğini belirtmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Yeni Doğan Bebeklere Nüfus Cüzdanı Nasıl Çıkarılır ?

Diğer güncel haberlerimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu