Bebek ve Çocuk

Dondurularak Saklanmış Yumurta Sayesinde Gebe Kaldı

Dondurularak Saklanmış Yumurta Sayesinde Gebe Kaldı

Londra’da yaşayan Dubaili Moaza Al Matrooshi ergenlik döneminde dondurduğu yumurtalar sayesinde hamile kalarak sağlıklı bir bebek dünyaya getirdi.

Dondurularak Saklanmış Yumurta Sayesinde Gebe Kaldı

Londra’da yaşayan Dubaili Moaza Al Matrooshi ergenlik döneminde dondurduğu yumurtalar sayesinde hamile kaldı. İngiltere’de yaşayan Dubaili Moaza Al Matrooshi Beta Talesemi yani Akdeniz anemisi ile dünyaya geldi. Kardeşinden alınacak olan kemik iliği nakli gerçekleşmeden önce ise kemoterapi görmek zorunda kaldı. Moaza’a kemoterapi tedavisi esnasında yumurtalıklarının zarar görebileceğini belirttiler. Bunun üzerine de annesinin tavsiyesine uyarak yumurtalarını dondurmaya karar verdi.

Moaza’nın Yumurtalıklarını Dondurma İşlemi Nasıl Gerçekleşti?

Moaza’nın sağ yumurtalıkları kemoterapi başlamadan önce 9 yaşında alındı. Yumurtalık dokusundan alınan parçalar 196 santigrat derecenin altında donduruldu ve sıvı nitrojen ile muhafaza edildi. 5 doku parçası ise 15 yıl sonra yerine konuldu. Ardından hormonlar normal seviyelerine geri döndü ve tüp bebek tedavisi başlatıldı. Bu yılın başlarında hamile kalan kadın doğumunu bir mucize olarak nitelendiriyor. Doktorlar, kanser veya kan bağışıklık sistemi ile alakalı olan tedavilerin ardından, anne olma ihtimali azalan kadınlara bu yöntemin büyük bir umut kaynağı olduğunu da belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Unicef'in Salgınla İlgili (Covid-19) Hazırladığı Testte 10/10 Yapabilecek misin?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu