Bebek ve Çocuk

Doğumdan Sonra Korse Kullanmak Sakıncalı mı?

Doğumdan Sonra Korse Kullanmak Sakıncalı mı?

Doğum sonrasında korse kullanımı bilinenin aksine karın yağlarını eritmez sadece bölgede bulunan fazlalıkların toparlanmış görünmesini sağlar.

Sezaryen – Normal Doğumdan Sonra Korse Kullanmak

Doğum yapmak, kadınların yaşamları boyunca hayalini kurdukları en özel anlardan birisidir. Gebeliğin gerçekleşmesiyle anne adayının vücut yapısında bir takım değişiklikler yaşanır. Bu değişiklikler hamileliğin ilerlemesi ile devam eder ve doğumla son bulur. Anne adayının gebelik süresince değişen vücut yapısı, bebeğin doğumundan sonra yavaş yavaş eski haline dönmeye başlar. Bazı anneler bu süreci hızlandırma ve gebeliği boyunca büyüyen karnını eski formuna geri getirmek için korse kullanmayı tercih ederler. Peki, sezaryen ya da normal doğum sonrası korse kullanılır mı? Doğumdan sonra korse kullanmanın sakıncası var mıdır? Hamilelik sırasında kesinlikle korse kullanılmaması gerektiğini belirten uzmanlar, doğum sonrasında korse kullanımının uzun süreli olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini ifade ediyor. Peki, doğumdan sonra korse kullanmaya ne zaman başlanmalı?  

Doğumdan Sonra Uzun Süre Korse Kullanmayın

Uzun süreli korse kullanmanın kişilerde bel ve kasların zayıflamasına yol açtığı, dolayısıyla bunun bel ağrılarına neden olduğu belirtilmektedir. Doğumdan sonra kullanılan korsenin, doğum sonrasında sarkan göbek yağlarını veya gebelikte aldığı kilolardan oluşan yağlanmaları önlemediği, sadece bölgede bulunan fazlalıkları toparlanmış görüntü sağladığı belirtilir. Doğum sonrasında annenin eski formuna kavuşmasının ancak doğum sonrasında yapacağı egzersizlerle sağlanabileceğini belirten uzmanlar, sezaryen ya da normal doğumdan sonra korse kullanmanın, kadınların fazla kilolarını kalıcı bir şekilde ortadan kaldıramamakla birlikte, uzun süre kullanımlarda çeşitli tehlikelere de yol açabileceğini ifade ederler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeklere Kilo Aldıran Çorba Tarifleri

   Doğumdan Sonra Korse Kullanmak Sakıncalı mı?  

Korse Ne Zaman Kullanılmalı?

Doğumdan sonra korse kullanımı zamanı ile ilgili net bir zamanın olmadığını ifade eden uzmanlar, sezaryen ya da normal doğumdan sonra korse kullanmak isteyen annelerin korseyi ne zaman kullanmaya başlayacaklarını doktorlarına danışmaları gerektiğini belirtiyorlar. Ancak her iki doğum şeklinde de uzun süreli korse kullanımı önerilmiyor. Korse kullanım süresi ile ilgili doktorunuzun talimatlarına uymalısınız.

Korse Karnın Erimesine Yardımcı Olmaz

Doğum sonrasında korse kullanmanın, normal ya da sezaryen doğumdan sonra göbeğin erimesinde ve karnın düzelmesinde faydası yoktur. Bunun sebebi ise göbek bölgesinde oluşan problemin gebelik sırasında alınan kilolara bağlı olarak karın bölgesinde yağ birikmesi ve karın kaslarının kuvvetini kaybetmesidir. Söz konusu iki problemin çözümü, (karın yağlarının erimesi ve karın kaslarının güçlenmesi) doğru karın kası egzersizleri yapmaktır. Korse kullanmanın hamilelikte alınan kiloları ve karın bölgesinde biriken yağları eritmesi imkânsızdır. (buna zayıflatıcı korse adıyla satılanlar dahil) Karın bölgesinde kalıcı düzelme isteyen annelerin doktorlarından onay alarak düzenli egzersiz yapmaları ve doğru beslenmeleri tavsiye ediliyor.

Doğum Sonrası Karnın Forma Girmesini Sağlayan Egzersizler İçin Tıklayın   

Doğumdan Sonra Korse Kullanmak Sakıncalı mı?  

Egzersizlere Doktora Danışarak Başlayın

Doğum sonrasında vücudunuzun eski haline dönmesini ve forma girmesini sağlayan egzersizlere başlamadan önce mutlaka doktorunuzun onayını almalısınız. Söz konusu egzersizleri doktorunuzun belirttiği şekilde kendinizi çok yormadan yapmanız son derece önemlidir. Evde rahatlıkla yapabileceğiniz basit egzersiz hareketleri ile karın kaslarınızın eski haline döndüğünü gözlemleyebilirsiniz.

Doğum Sonrası Egzersiz Hareketleri Videoları İçin Tıklayın  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu