Bebek ve Çocuk

Doğumdan Sonra Kilo Vermenizi Kolaylaştıracak Tüyolar

Doğumdan Sonra Kilo Vermenizi Kolaylaştıracak Tüyolar

Doğum sonrası kilo vermek sanıldığı kadar zor değil! Gebelik boyunca her anne adayı az da olsa kilo alır. Alınan kiloların doğumdan sonra nasıl verileceği ise çoğu zaman endişelere neden olur. Bu nedenle sizler için doğumdan sonra kilo vermenize yardımcı olacak tüyoları derledik.

Doğum sonrası kilo vermek için neler yapılmalı? Doğum sonrasında, hamileyken alınan kiloları vermek çoğu gebe kadını endişelendirir. Öncelikle işe şu düşünceyi benimseyerek başlamalısınız:’Bu kiloları 9 ayda aldım ve kiloları kaybetmek için kendime 9 ay tanımalıyım.’ Kilo vermek için acele etmemelisiniz. Uzun vadede ve sağlıklı bir şekilde kilo vermelisiniz. Doğumla birlikte zaten 5-6 kilo vereceksiniz. Bu kilo, bebeğin ve suyun ağırlığıdır. Doğumdan sonraki ilk 6 hafta içinde rahminiz de toparlanacağından, hamile görüntünüz ortadan kalkacak ve eski formunuza kavuşmaya başladığınızı göreceksiniz!   

Doğumdan Sonra Kilo Vermenizi Kolaylaştıracak Tüyolar  

Gebeliğiniz boyunca ideal olarak görülen 9 – 12 kg aldıysanız, hamilelik kilolarından kurtulmak sizi fazla zorlamayacaktır. Yukarıda da değindiğimiz gibi 5-6 kilosunu doğumla birlikte kaybedeceksiniz. Lohusalık döneminde de genelde 3-4 kilo verilir ve hamilelik döneminden yalnızca 5-6 kilo fazlanız kalır.  

Doğum Sonrası Kilo Vermek

 

Bebeğinizi Emzirirken Kilo Verin!

  Doğumdan Sonra Kilo Vermenizi Kolaylaştıracak Tüyolar Anne sütü, bebek için doğada eşi benzeri olmayan bir besindir. Anne sütünün, bebeğin gelişimindeki önemi yadsınamaz bir gerçek. Anne sütü ve emzirmek, sadece bebeğe değil aynı zamanda anneye de fazlasıyla yarar sağlıyor. Bu yararlardan biri de emziren annelerin doğum sonrasında kilolarından hızlıca kurtulabilmesidir. Emzirmek, annedeki metabolizma hızını arttırıyor ve annenin ayda yaklaşık 2 kilo vermesini sağlıyor. Doğum sonrasında annenin vücudu günde yaklaşık olarak 600-700 ml süt üretiyor. Sütü üretirken annenin gün içinde yakacağı kalori ise yaklaşık 500-600 civarındadır. Böylelikle doğum sonrasında emzirerek fazladan birkaç kilo vereceksiniz.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Yaşına Göre Bebeğinizin Günlük İçmesi Gereken Su Miktarı

Kendinizi Hazır Hissettiğiniz An Spora Başlayabilirsiniz

  Doğumdan Sonra Kilo Vermenizi Kolaylaştıracak Tüyolar Doğum sonrasında egzersiz programına başlamak için önce doktorunuzla konuşmalısınız. Eğer sezaryen doğum yaptıysanız veya zor bir doğum süreci geçirdiyseniz, egzersize başlamanız için biraz daha beklemeniz gerekebilir. Sorunsuz doğumlarda ise kendinizi hazır hissettiğiniz an egzersizlere başlayabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken nokta, hafif hareketler ile spora başlamanız ve zaman geçtikçe sporun ağırlığını arttırmanızdır. Yürüyüş yapmak, doğum sonrası spor için iyi bir başlangıç olacaktır. Hem bebeğiniz temiz hava alır ve güneşin faydalarından yararlanır hem de siz eski formunuza kavuşmak için keyifli bir fırsat yaratmış olursunuz.  

Her Besin Grubuna Öğünlerinizde Yer Verin

Hamilelik kilolarından kurtulabilmek için doğumdan sonra beslenmenizde dikkat etmeniz gereken detaylar bulunuyor. Öncelikle kilo vermek için çok az yemek yemeniz kesinlikle sağlıklı bir davranış olmayacaktır. Aksine, hem emzirdiğiniz bebeğinizin besin ihtiyaçlarını karşılamak hem de metabolizma hızınızı arttırmak için gün içinde sık sık sağlıklı besinler ile beslenmelisiniz. Günlük beslenme listenizde her besin grubundan gıdalara yer açmalısınız. Protein, karbonhidrat ve kalsiyumu dengeli bir şekilde öğünlerinizde tüketmelisiniz. Enerji deposu olan kuruyemişleri de ara öğünlerde yiyebilirsiniz.  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu