Bebek ve Çocuk

Doğumdan Sonra Babalar da Depresyona Giriyor!

Doğumdan Sonra Babalar da Depresyona Giriyor!

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada, doğum öncesi ve sonraki dönemlerde sadece annelerin değil babaların da depresyona girdikleri belirtiliyor.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada, doğum öncesi ve sonraki dönemlerde sadece annelerin değil babaların da depresyona girdikleri belirtiliyor. Amerika’nın Norfolk kentinde yer alan Eastern Virginia Tıp Fakültesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, yeni kuşak babaların babalık depresyonuna girdikleri bildiriliyor. Babalarda depresyon aynı zamanda yeni babalık depresyonu olarak da adlandırılıyor ve son dönemlerde sıklıkla gündeme gelen konular arasında yer alıyor.

43 Ülkede Araştırma Yapıldı

Baba adaylarının ve yeni babaların depresyona girme olasılıklarıyla ilgili 43 ülkenin katılımıyla uluslararası yapılan araştırmada annelerin yüzde 10-30’u depresyona giriyor. 28 bin kadın ve erkeğin katıldığı bu araştırma sonuçlarına göre, doğum öncesi ve sonrasında depresyona giren kadının, bebeği ve aileyi olumsuz yönde etkilediği belirtilirken, her 10 erkekten birinin de doğuma bağlı olarak depresyona girdiği bildirildi.

Babalık Depresyonu Hamileliğin Üçüncü Ayında Başlıyor

Yapılan araştırmada, babalarda başlayan babalık depresyonun eşlerin hamileliğinin üçüncü ayında başladığı belirtiliyor. Bu durumun doğumdan ortalama bir yıl sonrasına kadar sürebildiği belirtildi. “Journal of the American Medical Association” dergisinde yayınlanan araştırma sonucunda bilim insanları, anne ve baba adayları ile yeni anne ve baba olanların yaşadıkları depresyonun tedavi edilmemesi durumunda, bebeklerde davranışsal ve psikiyatrik sorunların görülebileceği vurgulandı.

Depresyon Oranı Amerikalı Babalarda Daha Fazla

Araştırmadan çıkan ilgi çekici bir sonuca göre, doğumdan sonra babalarda depresyon görülme sıklığı Amerikalı babalarda yüzde 14 olduğu bildirilirken, diğer ülkelerde bulunan babalarda depresyon görülme oranının ise, yüzde 8 civarında kaldığı belirtildi.   

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
FDA’dan Koronavirüs Aşısı İçin Önemli Uyarı!

Doğumdan Sonra Babalar da Depresyona Giriyor!  

Babalarda Depresyon Belirtileri

Klinik olarak depresyon teşhisinin koyulabilmesi için babada depresyon belirtilerinden en az beşinin ya da daha fazlasının iki haftalık bir süreç boyunca görülmesi gerekmektedir. Depresyonun en bilinen belirtileri arasında;

  • Aşırı kilo artışı veya kaybı,
  • Yorgunluk,
  • Huzursuzluk,
  • Bunalımlı ruh hali,
  • Az veya çok uyumak gelir.

  Bu belirtilerin ileri seviyesinde ölüm ve intihar düşüncesi yer almaktadır. Depresyon, öyle üstten geçiştirecek bir şey değildir. Depresyonun görüldüğü kişilerde günlük işleri yapabilme becerisi sekteye uğrar ve tüm bakış açısı kaybolur.

Depresyona Giren Baba Çıldırıyor

Uzmanlara göre, doğumdan sonrası depresyona giren babalar çıldırıyorlar. Kendilerini çok içmeye, evlilik dışı ilişkilere ve kontrolsüz ilaç almaya kadar giden bir duruma sokuyorlar.

Bir Uzmandan Destek Alın

Yukarıda bahsedilen depresyon belirtilerini gösteren babalar ya da baba adayları yaşadıkları bu durumun çözümü için uzmanlardan destek almaları tavsiye ediliyor. Yeni babanın doğum sonrası depresyonu tedavi edilmediği takdirde hem bebeğe hem de aileye zarar verme riski artıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu