Bebek ve Çocuk

Doğum ve Süt İzni Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğum ve Süt İzni Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğum izni, anne adaylarına özel devlet tarafından güvence altına alınmış sosyal bir haktır.

Süt İzni Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İş hayatında aktif olarak yer alan anne adayları bir yandan bebeklerinin dünyaya gelmesi heyecanını yaşarken diğer taraftan doğum konusundaki haklarını da merak ederler. Peki, ülkemizde doğum ve süt izni ne kadardır ve nasıl kullanılır? Doğum ve Süt İzni Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve tüm bu soruların yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Doğum İzni

Doğum izni, anne adaylarına özel devlet tarafından güvence altına alınmış sosyal bir haktır. Bu hak ile anne adaylarının doğum öncesi ve doğum sonrası dinlenmeleri, bebekleriyle ilgilenebilmeleri için sağlanmıştır. Torba Yasası ile yeniden düzenlenen ve daha kapsamlı hale getirilen doğum izni, anne adayları için büyük kolaylık sağlamaktadır. Aynı zamanda çalışan anne adaylarının annelik konusundaki endişelerini de azaltacak olan uygulama ile pek çok kadın çalışma hayatına daha rahat devam edebilmektedir.

DOĞUM İZNİ NE KADARDIR?

Doğum izni yasalara göre, doğumdan önce sekiz hafta ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplamda 16 haftadır. Sağlık durumu doktor tarafından çalışmaya uygun olan ve doğum izni kullanmak istemeyen anne adayları, doğumdan önceki son üç haftaya kadar çalışabilmektedirler. Kullanılmayan doğum izinleri de doğumdan sonraki izne aktarılabilir. Eğer erken doğum söz konusu ise o zaman da kullanılamayan doğum izinleri yine doğumdan sonraki izinlere eklenir. Anne adayının çoğul gebelik yaşaması durumunda ise, doğum öncesi izne iki hafta daha eklenmektedir. Çalışan anne adaylarına, yasal doğum iznini doldurduktan sonra altı aylık ücretsiz izin hakkı tanınmıştır. Aynı zamanda doğum yapan çalışan annelerinde bir yıl boyunca gece işlerinde çalışamama hakları da mevcuttur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri Nelerdir?

DOĞUM İZNİNDEN NASIL FAYDALANILIR?

Doğum izninden faydalanmanız için yapmanız gereken sadece aile hekiminizden hamile olduğunuzda dair bir rapor almanız ve bunu çalıştığınız kuruma teslim etmenizdir.

SÜT İZNİ NEDİR, NE KADAR SÜRER?

Çalışan anneler için sağlanan diğer bir hak da süt izni kullanımıdır. Doğum izni bittikten sonra kadınların bebeklerini emzirmeleri için verilen süt izni, annelerin hem iş yaşamlarından kopmamalarını hem de bebeklerini emzirebilmelerini sağlar. Bu kapsamdaki anne, ilk altı ayda her gün üç saat, ikinci altı ayda ise her gün 1,5 saat süt iznine sahiptir. Süt izni, doğum izninin bitişinden sonra başlar. Bebeklerini hangi günlerde ve hangi saatlerde emzireceğini anne kendi belirler. İzinler, gün içerisinde bölünerek kullanılabilir.

Doğum yardımı hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Süt parası hakkında bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu