Bebek ve Çocuk

Doğum Sonrası Şişlikler Nasıl Giderilir?

Doğum Sonrası Şişlikler Nasıl Giderilir?

Doğumdan önce ve doğumdan sonra özellikle ayaklarda meydana gelen şişlikler uzmanlar tarafından normal karşılanır. Bu şişliklerin giderilmesi için uzmanlar annelere bazı tavsiyelerde bulunurlar.

Hamilelik süresince kilo alımı ve şişlikler anne adayları tarafından sıkıntılara yol açan bir durumdur. Doğuma kadar yaşanacak bu sıkıntılar gebeliğin getirmiş olduğu normal durumlar arasında yer alır. Anne adaylarının hamilelik sürecinde yaşadıkları en önemli vücut değişimleri arasında yer alan bu şişlikler, vücudun duyduğu su ihtiyacından kaynaklanmaktadır. Vücuttaki sıvının fazlasının vücut içerisinde muhafaza edilmesi şişliklere neden olmaktadır. Peki, doğum sonrası şişlikler nasıl gider? Şişlikleri azalmak için yapılması gerekenler nelerdir?

Ayaklarınızı Yüksek Yerlere Koyun

Doğumdan önce ve doğumdan sonra ayaklarınızda oluşacak şişlikleri gidermek için ayaklarınızı ne kadar dinlendirirseniz, size o kadar faydalı olacaktır. Şişlikleri azaltmak için ayaklarınızı yüksek yerlere kaldırarak uzanın. Oturduğunuzda kanepe sandalye ya da başka bir yere ayaklarınızı uzatabilirsiniz. Şişlik sorunlarında ayaklarına yüksek yerlere uzatılması yapılacak en iyi yöntemdir.   

Doğum Sonrası Şişlikler Nasıl Giderilir?  

Beslenmenize Dikkat Edin

Doğum öncesi ve sonrası şişliklerde beslenme önemli bir konudur. Şişlik sorunlarıyla baş edebilmekte dengeli beslenmenin önemi büyüktür. Hamilelik boyunca ve sonrasında aşırı tuz tüketiminden kaçılması gerekir. Yemek yerken kullanacağınız tuzun dozunu ayarlamak, hatta yemeğe çok az tuz koymak uygulanacak yollardan birisidir. Beslenmenizde tuzun fazla olması vücudunuzda oluşan şişliklerin artması anlamına gelmektedir. Bunun en önemli nedeni ise, tuzun sıvıyı vücutta daha fazla muhafaza etmesi gösterilebilir. 

  Doğum Sonrası Şişlikler Nasıl Giderilir?  

Kıyafet Seçiminize Dikkat Edin

Hamilelik sırasında şişen vücudunuza doğum sonrasında da bir süre devam edecektir. Bu nedenle uzmanlar tarafından bu süre zarfında içinde rahat edebileceğiniz kıyafetleri tercih  etmeniz önerilir. Sıkı kıyafetlerin şişlikleri tetiklemesi nedeniyle bu dönemde giyilmesi önerilmez. Şişliklere baskı yapıp anneyi rahatsız edecek kıyafetlerden uzak durulması, şişliklerin daha kısa süre içerisinde gitmesinde fayda sağlayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Yenidoğan Bebeklerin ilk Ağlamaları Ana Dillerine Göre Şekilleniyor

Hamilelikte giyim nasıl olmalı? Önerilere ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

İstisnai Durumlarda Doktorunuza Başvurun

Vücutta oluşan şişlikler gebelik ve doğum sonrasında oluşan normal olan durumlar arasında yer alır. Bazı istisnalar dışında her kadında görülebilen bir durum olan şişlik, ayak bölgesinde oluştuğunda normal durumdur. Vücudun başka bölgelerinde yaşanacak şişliklerin herhangi bir sağlık sorunlarının habercisi olabileceği düşünüldüğünden mutlaka bir doktora görünmeniz önerilir.    

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu