Bebek ve Çocuk

Doğum Sonrası Egzersizleri

Doğum Sonrası Egzersizleri

Doğum sonrası egzersizleri gebelik döneminde alınan kiloların verilmesinde etkili bir yöntemdir. Normal ve Sezaryen doğumdan sonra egzersize başlama zamanı doktor tarafından belirlenir.

Gebelik dönemi boyunca anne adayları az veya çok miktarda kilo alırlar. Ancak alınan kiloların annenin gebe kalmadan önceki vücut yapısına ve kilosuna bağlı orantılı ve düzenli bir şekilde alınması gerekmektedir. Bu nedenle anne adaylarının gebelik döneminde düzenli, dikkatli ve dengeli beslenmesi gerekmektedir. Doktor kontrolünde bir beslenme ve egzersiz programı oluşturmalı ve alması gerekenden fazla kilo almamalıdır. Gebelik döneminde aşırı kilo almış olan annenin doğumdan sonra bu kiloları vermesi zor olacak ve uzun bir zamanını alacaktır. Uzmanlar annelerin eski formlarına sağlıklı bir şekilde dönebilmeleri için doğum sonrası egzersizleri yapmalarını tavsiye ederler. Sezaryenle doğumdan sonra doktor kontrolünüz normalse ve kendinizi iyi hissediyorsanız ortalama bir ay sonra doğum sonrası jimnastik hareketlerine başlayabilirsiniz.   

Doğum Sonrası Egzersizleri  

Gebelik Döneminde Kilo Kontrolü Önemli

Gebelik döneminde en fazla 12 kilo alınması normal kabul edilmektedir.Ancak anne adayı gebelikten önce normalin altında bir kiloya sahipse o zaman gebelik döneminde 12 kilodan biraz daha fazla alabilir. Ancak bu doktorun gözetimi ve takibi altında gerçekleşmelidir. Genellikle doğumdan sonra anneler 5 kilo civarında bir kilo kaybı yaşarlar. Bu kilo hem bebeğin ve içinde bulunduğu suyun ağırlığı hem de bir miktar annenin kendi verdiği kilosudur. Gebelik süresince ne kadar sağlıklı ve düzenli beslenilirse, aşırı kilo almamaya dikkat edilirse doğumdan sonra bu kiloları vermek de bir o kadar kolay olacaktır. Gebelik dönemi boyunca egzersiz yapmak bu nedenle çok önemlidir. Gebelikte yaptığınız egzersizler hem sizin kilo alımınızı kontrol altına alacak hem de annenin doğumdan sonra kilo vermesini kolaylaştıracaktır. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
1 Yaşındaki Bebekler İçin Örnek Beslenme Tablosu!

Bebeğinizi Emzirmeniz Kilo Vermenize Yardımcı Olur

  Emzirme dönemi annenin kilo vermesine oldukça yardımcı olur. Sık ve düzenli emziren bir annenin günde bebeğine en az 500 cc süt vermesi demek 500 kalori enerji kaybetmesi demektir. Ancak sütüm çok olsun diye aşırı beslenmenin size yarardan çok zararı olacaktır. Bu nedenle sağlıklı ve düzenli beslenmenizde fayda vardır. Fazla yemek yemek veya aşırı sıvı almak sütü artıran bir etken değildir. Unutmayın önemli olan aşırı yemek değil doğru beslenmektir.  

Doğumdan sonra dengeli beslenmek için dikkat edilmesi gerekenler:

  • Hamur işi ve tatlı gibi yiyecekleri minimum düzeyde tüketmeye dikkat edin.
  • Gün içirişinde az ve sık beslenin.
  • Yağlı yiyecekleri tüketmeyin.
  • Kuruyemişi çok az tüketin.
  • Az miktarda ekmek tüketin.
  • Hamburger gibi fast food yiyecekler yerine sebzeli yiyecekleri yemeye özen gösterin.
  • Bol su için.
  • Aşırı miktarda meyve tüketmeyin.

  Doğum Sonrası Egzersizleri  

Doğum Sonrası Egzersize Başlama Zamanı

  Doğumdan sonra düzenli beslenmenin yanı sıra düzenli egzersiz yapmak hem kilo vermenizi kolaylaştıracak hem de gebelikte bozulan vücut yapınızın yeniden toparlanmasını sağlayacaktır. Daha güçlü ve sıkı bir vücuda sahip olmak için egzersiz yapmak önemlidir. Normal doğumdan sonra dikişleriniz nedeniyle ağrılarınız olabilir. Ağrılarınız geçtikten ve doktorunuzdan da onay aldıktan sonra egzersiz yapmaya başlayabilirsiniz. Daha erken başlamak sizin kendinizi nasıl hissettiğinize ve doktorunuzun vereceği izne bağlıdır.

Sezaryen Doğum Sonrası Egzersize 1 Ay Sonra Başlayın

Sezaryenle doğumdan sonra ise doktor kontrolleriniz normalse ve kendinizi iyi hissediyorsanız ortalama bir ay sonra egzersize başlayabilirsiniz.Egzersiz yapmaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken nokta; yemeklerden hemen sonra değil, en az 1-2 saat sonra yapmanızdır. Tıpkı gebelikte olduğu gibi bu dönemde size önerilecek egzersiz türü yürüyüş olacaktır. Orta tempoda günde yarım saat yürüyebilirsiniz. Aynı zamanda karın kaslarınızın sıkılaşması ve güçlenmesi için gende en az bir kere mekik çekebilirsiniz. Sırt, kol ve bacak bölgelerinizi çalıştıracak egzersizleri de yapabilirsiniz. Vücudun normal formuna kavuşabilmesi için bel ve karın bölgesi en önemli bölgeler arasındadır. Her gün veya iki günde bir hafif tempoda yapacağınız koşular, karın bölgenizin ve vücudunuzun forma girmesinde faydalı olacaktır. Herhangi bir spor salonunda koşu bandında da koşabilirsiniz. Ancak açık havada egzersiz yapmanız daha sağlıklı ve motive edici olacaktır. Aynı zamanda doğum sonrasında yapabileceğiniz en faydalı ve uygun sporlardan biri de yüzmedir. Yüzme ile tüm kaslarınızı da çalıştırmış olursunuz.

Mutlaka Doktora Danışın

Unutmanız gereken en önemli konu doktorunuza danışmadan kendi başınıza herhangi bir egzersiz programını uygulamanız sağlığınız açısından tehlike oluşturabilir.   

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Sezaryen Yara İzinin Daha Hızlı İyileşmesi İçin Bilmeniz Gerekenler

Aslıhan Kıratlı İle Doğum Sonrası Egzersizleri İçin Tıklayın

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu