Bebek ve Çocuk

Doğum Parası 2020 Yılında Ne Kadar Oldu?

Doğum Parası 2020 Yılında Ne Kadar Oldu?

Sosyal devlet anlayışı gereği, ülkemizde doğum yapan her kadına maddi / manevi çeşitli destekler sağlanıyor. Bu desteklerden biri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2015 yılında uygulamaya koyduğu doğum yardımı ve emzirme ödeneği… Peki, doğum yardımı 2020 yılında ne kadar oldu?

Doğum Parası 2020 Yılında Ne Kadar Oldu?

Sosyal devlet anlayışı gereği, ülkemizde doğum yapan her kadına maddi / manevi çeşitli destekler sağlanıyor. Bu desteklerden biri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 2015 yılında uygulamaya koyduğu doğum yardımı ve emzirme ödeneğidir. Peki, doğum yardımı 2020 yılında ne kadar oldu? 

Doğum Parası Nedir?

Devlet, nüfus politikaları gereği hem kadınları doğum yapmaya teşvik etmek hem de ailelerin masraflarını rahatlatmak adına çocuk sahibi olanlara çeşitli maddi destekler sağlıyor. Bu desteklerden biri de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca yürütülen doğum yardımıdır. Doğum yardımı; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her kadının faydalanabildiği bir ödenektir. Tek sefere mahsus ödenen doğum yardımı, doğumun ardından annenin adına PTT’ye yatırılıyor. Geçtiğimiz sene ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400, üç ve daha fazla çocuk için 600 TL olarak ödenen doğum yardımının 2020 yılında enflasyon oranına göre zamlanması bekleniyordu. Ancak henüz bakanlıktan konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmadı ve bahsedilen tutarlar güncelliğini koruyor.

Doğum Parası 2020 Yılında Ne Kadar Oldu?

Doğum Parası Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her annenin faydalanabildiği doğum yardımı için başvurunuzu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmetler Merkezine (Genelde kaymakamlık binasında bulunuyor.) yapabilirsiniz. Başvurudan önce bebeğinizin Nüfus Müdürlüğü’nde kayıt işlemlerinin yapılmış olması gerekmektedir.  Kamu kurumlarında çalışanlar, çalıştıkları kuruma başvuru yapabilirler. Yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise bulundukları ülkedeki T.C konsolosluklarından doğum yardımına başvurabilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Arda Turan ve Aslıhan Doğan'ın Ani Evlilik Kararının Sebebi Belli Oldu!

Başvurunuz sisteme girildikten sonra, ödemenizi en geç 1 ay içinde PTT şubesinden kimliğinizle alabilirsiniz. Annenin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da mavi kart sahibi olmaması durumunda ödeme baba üzerinden yapılmaktadır.

Doğum yardımı ile ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Çoklu Doğum Yardımı Nedir?

İlk kez geçen sene uygulanmaya başlayan Çoklu Doğum Yardımı programından, ikiz/üçüz bebek sahibi olan aileler faydalanabiliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yürütülen proje kapsamında, ailelere çocuk başına 150 TL ödeme yapılıyor. Ödeme, çocuklar 24 aylık olana kadar devam ediyor. Çoklu Doğum Yardımından faydalanabilmek için, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız, çoklu doğum yapmanız ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen yardıma muhtaç belgesine sahip olmanız gerekiyor. Başvuru için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nda gerekli formları doldurmanız isteniyor. Değerlendirme sonrası eğer yardımı almaya hak kazanırsanız, vakıf tarafından bilgilendiriliyorsunuz.

Doğum Parası 2020 Yılında Ne Kadar Oldu?

Süt Parası 2020 Yılında Ne Kadar Oldu?

Tıpkı doğum yardımı gibi çocuk sahibi olan kadınlara karşılıksız olarak ödenen bir diğer destek de süt parası olarak da bildiğimiz emzirme ödeneğidir. Tek sefere mahsus ödenen bu yardım, geçtiğimiz sene 180 TL olarak belirlenmişti. 2020 yılında ise 202 TL ödeme yapılıyor.

Süt parası hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Süt Parası Nasıl Alınır?

Doğum yapan tüm kadınlara ödenen emzirme ödeneğini de doğum yardımında olduğu gibi PTT şubesinden çekebilirsiniz. Ancak banka hesabınızı e-devlet üzerinden sisteme tanımlarsanız, direkt banka hesabınıza da yatırılabilir. Süt parasından faydalanabilmek için talep dilekçesi şartı kaldırılmıştır. Canlı doğum yaptığınız sistemlere yansır yansımaz en geç 1 ay içinde ödemenizi alabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu