Bebek ve Çocuk

Doğum Korkusu ile Baş Etmenin 10 Yolu

Doğum Korkusu ile Baş Etmenin 10 Yolu

Doğum korkusu, çoğu anne adayının az da olsa yaşadığı bir durum. Peki bu korku ve endişeleri nasıl hafifletebiliriz?

Doğum yapmak her ne kadar doğal ve özel bir süreç olsa da bazen anneler endişe ve korku duyabiliyor. Özellikle çevredekilerin abartılı anlatımlarından etkilenen annelerin korkuları daha da şiddetleniyor. Endişelerin olması normal, fakat korkularınız günlük hayatınızı etkileyecek boyuta geldiyse, uzman bir psikologla görüşmelisiniz. Peki, daha hafif endişeleri olan anneler doğum korkusunu yenmek için neler yapabilir? Bu konuda size birkaç önerimiz var.  

1)Çevredekilerin abartılı anlatımına kulaklarınızı tıkayın

  Doğum Korkusu ile Baş Etmenin 10 Yolu

 Evet, doğum yapmak kolay değil. Yalnız, çevrenizdekilerin abarttığı kadar zor da değil! Kulaktan dolma bilgilerle, daha önce doğum yapmamış olanlar bile bu durumun zorluğundan yakınır. Bu tür abartılı söylemlere kulaklarınızı tıkayın ve hiçbirini ciddiye almayın.

2)Doktorunuzdan doğru bilgiyi alın

  Doğum Korkusu ile Baş Etmenin 10 Yolu Size en doğru bilgiyi verecek kişi yalnızca doktorunuzdur. Aklınıza takılan her türlü soruyu sorun ve asla çekinmeyin. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çevrenizdekilerin söylemlerinin düşüncelerinizi yönlendirmesine izin vermeyin. Hamileliğinizin başından sonuna kadar doktorunuz sizi tanıyacağından, sizin için en doğru ve pratik yöntemleri seçecektir.

3)Başka şeylerle meşgul olun

  Doğum Korkusu ile Baş Etmenin 10 Yolu Hamileliğiniz boyunca sadece doğuma odaklanmayın. Sizi meşgul edecek şeylerle ilgilenin. Mesela hafif tempolu yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Hem vücudunuz rahatlar hem de temiz hava size ve bebeğinize iyi gelir. Ya da kendiniz için eğleneceğiniz ve kafanızı dağıtabileceğiniz yeni hobiler edinin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Fallop Tüpü Nedir?

4)Doğumun yaşamımızda doğal bir süreç olduğunu hatırlayın

  Doğum Korkusu ile Baş Etmenin 10 Yolu Doğum, yaşamımızın doğal bir süreci. Hem zaten doğum dayanılamayacak bir şey olsa bu kadar insan doğmazdı değil mi? Çoğu kadın bunun üstesinden geliyorken siz neden gelemeyesiniz? Kendinize inanın ve kafanızdaki olumsuzluklardan arının.

5)Uzman bir psikologla konuşarak rahatlamaya çalışın

  Doğum Korkusu ile Baş Etmenin 10 Yolu Doğum korkunuz günlük hayatınızı etkileyecek bir boyuta ulaştıysa uzman bir psikologla görüşmenizde fayda var. Konunun uzmanı olduğundan, sizi rahatlatacak ve korkularınızdan kurtulmanızı sağlayacak önerileri mutlaka vardır. Konuştukça nasıl rahatladığınızı göreceksiniz.

6)Giyinip süslenin, bakımınıza devam edin

  Doğum Korkusu ile Baş Etmenin 10 Yolu   Her kadın kendine baktığında, giyinip süslendiğinde kendisini olduğundan daha iyi hisseder. Hem zaten neden hamilelik sürecinizde kendinize bakmayasınız ki? Size ve bebeğinize zarar vermeyeceğinden emin olduğunuz sürece, bakım salonlarına gidin, alışverişe çıkın ve kendinizi daha iyi hissedin. Böylelikle kafanızı meşgul ederek endişelerinizi minimuma indirebilirsiniz.

7)Hafif egzersizler yapın

    Doğum Korkusu ile Baş Etmenin 10 Yolu Sporun iyi gelmediği bir bünye var mı? İnsana kendini zinde ve rahat hissettirir. Kafanızdaki düşüncelerden kurtulmanızı ve huzurlu hissetmenizi sağlar. Siz de gebelik sürecinizde, doktorunuzun müsade ettiği egzersizleri yaparak rahatlayabilirsiniz.  

8)Doğuma eşinizle girin

  Doğum Korkusu ile Baş Etmenin 10 Yolu   Eğer sizi rahatlatacağını ve doğum sırasında eşinizin sizinle olmasının size iyi geleceğini düşünüyorsanız, doğuma eşinizle girin. Bunun için doktorunuzla da görüşün ve onun düşüncelerini de alın.

9)Her zaman güçlü olduğunuzu bilin

  Doğum Korkusu ile Baş Etmenin 10 Yolu Bu güne kadar nasıl sorunlarla baş ettiğinizi düşünün. Doğum yapmak mı korkutacak sizi? Siz her zaman güçlüsünüz ve altı üstü iki saat sürecek bir süreçten korkmayacak kadar cesursunuz!

10)Bebeğinizin doğduğunu ve onu kucağınıza aldığınızı hayal edin

  Doğum Korkusu ile Baş Etmenin 10 Yolu 

İşte doğumdan korkmamak için en mükemmel sebep: bebeğinizle kavuştuğunuz an. Düşünseniz aylarca beklediğiniz yavrunuz koynunuzda. Daha ne isteyesiniz ki?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
İrem Derici'nin Bebek ile İlgili Yaptığı Açıklamaya Eski Eşinden Şok Hamle!

Doğum korkusu hakkında daha fazla bilgi için buraya veya buraya tıklayabilirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu