Bebek ve Çocuk

Doğum Jeli Nedir, Neden Kullanılır?

Doğum Jeli Nedir, Neden Kullanılır?

Doğum jeli nedir, doğumun hangi aşamasında kullanılır?

Doğum jeli, normal doğum esnasında vajina içine uygulanan ve bebeğin dışarıya daha kolay çıkmasını sağlayan, kayganlaştırıcı etkili jelledir. Halk arasında doğum jellerinin sancıyı azalttığı yönündeki inanışlar gerçeği yansıtmamaktadır ve piyasadaki hiçbir doğum jelinin doğum sancısını hafifletici etkisi yoktur.

Doğum Jeli Nedir, Neden Kullanılır?

Doğum jeli, doğum esnasında bebeğin dışarıya daha kolay çıkmasını sağlayan, kayganlaştırıcı etkili jellerdir. İçinde propilen glikol, karbomer, hidroksietilselüloz ve su gibi maddeler bulunur. Rahim ağzı açıldıktan sonra, yani doğumun ikinci evresinde bebeğin doğum kanalına girmeye başlamasıyla kullanılır. Böylece hem olası yırtıkların önüne geçilebilir hem de bebek doğum kanalından daha rahat geçer. Doğum jeli doğum esnasında yalnızca doktor tarafından uygulanabilir.

*Normal doğum için faydaları saymakla bitmeyen perine masajının uygulanışını öğrenmek için buraya tıklayın.

Doğum Jeli Nedir, Neden Kullanılır?

Doğum Jelinin Faydaları Nelerdir?

İsviçre’de yapılan bir araştırma, (kaynak) doğum jelinin doğum süresini çok fazla kısaltmadığını, yalnızca doğumun ikinci evresi olarak bilinen rahim ağzının tam açılması ve bebeğin çıkışına kadar olan süre aralığını biraz kısalttığı saptanmıştır. Yine aynı çalışmada, jel kullanılan doğumlarda yırtıkların daha az görüldüğü ortaya çıkartılmıştır. Ancak çalışmayı yapan ekip, doğum jelinin anne ve bebek üzerindeki etkilerini tam olarak görebilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtmiştir.

*Doğum esnasında işinize yarayacak doğru ıkınma teknikleri için buraya tıklayın.

Doğum Jeli Nedir, Neden Kullanılır?

Doğum Jeli Hangi Konularda Fayda Sağlamaz?

Halk arasında doğum jelinin, doğum sancısını azalttığına dair yanlış bir kanı bulunmaktadır. Doğum jeli, doğum ağrısını azaltmak için üretilen bir madde değildir. İçinde ağrı kesici özelliği olan herhangi bir madde bulunmamaktadır. Zaten doğum jeli, doğumun ikinci evresi olarak bilinen rahim ağzının açılması ile bebeğin doğması arasında geçen sürede kullanılır. Sancının daha yoğun hissedildiği 1. evrede kullanılmaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
SMA Hastası Zeynep Fatma'ya Devletten 3 Milyar Liralık Destek

Doğum jeli iri bebek, makat geliş, çoğul gebelik veya çatının dar olması nedeniyle sezaryen doğum yapması gereken kişilerin normal doğum yapabilmesine olanak sağlamaz.

Doğum Jeli Nedir, Neden Kullanılır?

Ağrısız Doğum Jeli Diye Bir Şey Yoktur

Doğum jellerinin ağrısız doğum jeli olarak adlandırılması yanlış bir tanımlamadır. Normal doğumun ağrısız geçmesini sağlayacak herhangi bir jel üretimi ne Türkiye’de ne de yurt dışında vardır.

*Doğumu kolaylaştıran 12 uzman önerisi için buraya tıklayın.

Doğumu Başlatmak İçin Kullanılan Jel Farklıdır

Doğumun başlatılması için kullanılan ve prostaglandin içeren jeller ile kayganlaştırıcı jellerin karıştırılmaması gerekir. Prostaglandin içeren jeller, doğumun başlayabilmesi için rahim ağzının açılması adına kullanılır. Özellikle günü geçen gebeliklerde uygulanır. Bu konu kapsamında anlatılan kayganlaştırıcı jellerle ilgilisi yoktur. Son olarak; yukarıda da değindiğimiz gibi doğum jeli hakkında yapılan araştırmalar oldukça sınırlıdır. Bu nedenle doğum jelinin anne ve bebek üzerindeki etkilerini anlayabilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu