Bebek ve Çocuk

Devletten Her Yenidoğana Bir Çeyrek Altın!

Devletten Her Yenidoğana Bir Çeyrek Altın!

Doğum yardımı ödemesi 1 milyar lirayı geçti! Bugünün fiyatları baz alındığında, yapılan yardımlar 4 milyon çeyrek altına denk geliyor!

Doğum yardımı ödemesi 1 milyar lirayı geçti! Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca 2015 senesinde başlatılan ‘her yenidoğan bebeğin ilk altını devletten’ sloganlı doğum yardımı ödemesi, 2 yıl içinde 1 milyar lirayı buldu ve 2.5 milyon bebek için ödeme yapıldı. Bugünün fiyatları baz alındığında, yapılan yardımlar 4 milyon çeyrek altına denk geliyor.   Devletten Her Yenidoğana Bir Çeyrek Altın!  

Doğum Yardımı Ödemesi 1 Milyar Lirayı Geçti!

Devlet, bebek sahibi olan ailelere maddi destek sağlamaya devam ediyor. Geliştirdiği projeler ile hem nüfus politikaları gereği doğuma teşvik etmek hem de aileleri maddi anlamda rahatlatmak amaçlanıyor. Yine bu amaçla yola çıkan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Mayıs 2015 yılında doğum yardımı uygulamasını hayata geçirmişti. ‘Yenidoğan her bebeğin ilk altını devletten’ sloganlı proje ile doğan her bebek için ailelere maddi yardım yapılmaya başlandı. Mayıs 2015’ten beri yapılan yardımlar, 1 milyar lirayı buldu. Yaklaşık 2.5 milyon bebek için ödenen bu yardım, günümüz fiyatları baz alındığında 4 milyon çeyrek altına denk geliyor.     Devletten Her Yenidoğana Bir Çeyrek Altın!  

Doğum Yardımında Ödenen Tutar

Yurtiçi veya yurtdışında doğduğuna bakılmaksızın, her doğan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da mavi kart sahibi her bebek doğum yardımından faydalanabiliyor. Canlı doğan ilk bebek için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve daha fazla çocuk için 600 TL ödeme yapılıyor. Annenin vefat etmesi veya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaması halinde ödeme, babanın hesabına yatırılabiliyor.  

Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Doğum yardımından faydalanabilmek için; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, ilçelerde ise kaymakamlık binasında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakifları’na başvurabilir. Memurlar kendi bağlı oldukları kuruma başvurarak doğum yardımı talebinde bulunabilir. Yurtdışında yaşan Türk vatandaşları ise konsolosluklara başvurabilir. Yanınızda doğan bebeğinizin doğum belgesi olması yeterlidir. Anne, doğum yardımını alabilecek halde değilse, eşi de doğum yardımı başvurusunda bulunabilir. Doğum yardımı talebinde bulunurken bir süre kısıtlaması bulunmuyor. Yalnızca bebeğinizin 15.05.2015 tarihi ve sonrasında doğmuş olması gerekiyor. Örneğin 15.05.2015 tarihinde doğan bebeğiniz için 15.08.2017 tarihinde doğum yardımı başvurusu yapabiliyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebek Odası Tasarlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu