Bebek ve Çocuk

Ceyda Düvenci ‘Bebeğime Asla Mama Vermeyin!’

Ceyda Düvenci 'Bebeğime Asla Mama Vermeyin!'

Ünlü oyuncu Ceyda Düvenci bebeğinin doğumundan sonra asla mama verilmemesini istedi.

Ceyda Düvenci “Bebeğime Asla Mama Vermeyin”

Geçtiğimiz ay ikinci çocuğunu dünyaya getiren ünlü oyuncu Ceyda Düvenci, “Bebeğime Asla Mama Vermeyin!” sözleri ile bebeğin doğduğu andan itibaren anne sütü almasının önemine değindi. Geçtiğimiz Temmuz ayında Amerika’da ikinci bebeği Okan Ali’yi dünya getiren Düvenci, kısa bir süre önce sosyal medya hesabı İnstagramdan bebeğinin doğumuyla ilgili ayrıntıları paylaştı. Doğuma girmeden önce doktoruna ve  hemşirelere hep bebeğine asla mama vermemelerini ve doğum yaptıktan hemen sonra emzirmek için kendisine vermelerini istediğini belirtti.  

Ağız Sütü – Kolostrum İki Gün Sonra Geldi

Bebekler için anne sütünün ne kadar önemli olduğuna dikkat çeken Düvenci, doğuma girmeden önce doktoruna ve hemşirelere bebeğine asla mama vermemelerini söylediğini belirtti. Başarılı oyuncu konuyla ilgili yapmış olduğu paylaşımında, “Doğuma girmeden önce doktoruma ve hemşirelere hep dedim ki ‘bebeğime asla mama vermeyin, doğunca hemen bana verin ki emzirmeye başlayayım’ İlk 2 gün colostrum (kolostrum) zor geldi normal doğum olmadığı için. Dediler ki sütünüz gelene kadar mama verelim. Asla dedim ve ısrarla emzirdim. 2. Gün öğlen sütüm gelmeye başladı şükür. Çocuk doktorumuz bana hep moral verdi. Okan Ali 1 gün beslenmezse aç kalmaz o tedbirli doğdu idare eder 2 gün dedi. İyi ki de dedi. Sabır ettim ve 2. Gününden beri sadece anne sütü ile yolculuğumuz devam ediyor. 2 saatte bir emziriyorum. Fazlasını da sağıp buzluğa depoluyorum. Arada buzluktan süt çıkartıp biberonla ablasına veriyorum kardeşini besliyor. Akşamları da yine depoladıklarımı babamıza veriyorum. Ben uyku molası veriyorum babası beslemeye devam ediyor. Diyeceğim şu ki emzirmek çoook önemli, anne sütü en iyi yiyecek. Ve dinlemenizi sağlamak için çareler sonsuz. Lütfen ilk çare mama olmasın. Bebeğine sen lazımsın ve de anne sütü” dedi.   Ceyda Düvenci 'Bebeğime Asla Mama Vermeyin!'  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Gebelikte Genital Bölge Temizliği Nasıl Olmalı?

Kolostrum Nedir? (Ağız Sütü)

Halk arasında ağız sütü olarak da bilinen kolostrum, kan ve enfeksiyon barındırmayan, doğumdan hemen sonra (genellikle ilk 6 saat içerisinde) süt bezleri tarafından üretilen yoğun kremamsı bir likittir. Rengi, koyu sarıdan kahverengiye kadar değişebilir. Yapılan araştırmaların, kolostrumun kana çok yakın bir yapıda olduğunu ve kan ile normal süt arasında bir geçiş maddesi olarak görev yaptığını göstermektedir. Antikorlar, minareller ve vitaminler yönünden zengin, besleyici özellikleri yüksek bir besindir. Bebeğin ilk besininin kolostrum (colostrum) olması, onu ileride birçok mide ve bağırsak hastalığına karşı koruma sağlar.

Kolostrum Sütü ve Önemi

Kolostrum sütünün önemi olarak, içeriğinde bebekte henüz yapılamayan antikor niteliğinde maddeler bulunur. Bu maddeler annenin meme bezinden salgılanır ve bebeğin ince bağırsaklarından tümüyle emilerek bebeğin antikor yapma özelliği gelişene kadar onu mikroplara karşı korur.

Anne Sütü Gelmese Bile Mama Vermeyin

Anne sütünün faydalarına dikkat çeken uzmanlar, anne sütünün bebek dünyaya gelir gelmez verilmesi gerektiğine işaret ederler. Doğumdan sonra 1-2 gün memeden süt gelmese bile bebeğe mama verilmemesi gerektiği uyarısında bulunurlar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu