Bebek ve Çocuk

Çatı Darlığı Normal Doğuma Engel mi?

Çatı Darlığı Normal Doğuma Engel mi?

Gebelikte çatı darlığı normal doğuma engel mi? İşte bütün detaylarıyla, halk arasında çatı olarak bilinen pelvik kemiklerinin dar olması ve doğum sürecine etkisi…

Gebelikte çatı darlığı normal doğuma engel mi? Kadınların, gebeliğini öğrendiği andan itibaren kafasını yorduğu konuların başında, doğumun nasıl gerçekleşeceği gelmektedir. Günümüzde çeşitli doğum yöntemi alternatifleri olsa da anne adayı için iki temel seçenek bulunmaktadır; normal veya sezaryen doğum. Eğer yapılan muayeneler sonucunda normal doğum yapılacağına karar verilirse, doktorunuzun ilk yapacağı şey halk arasında ‘çatı’ olarak bilinen pelvik kemiklerinin darlığını muayene etmek olacaktır.   

   

Gebelikte Çatı Darlığı ve Muayenesi

Çatı darlığı; doğum kanalının, bebeğin doğum kanalından geçemeyecek kadar dar olmasıdır. Aslında halk arasında ‘çatı’ olarak bilinen kemikler, pelvis kemikleridir ve 4 ana kemik yapısından oluşur. Doktorunuzun 37.haftada yapacağı vajinal muayene ile çatı darlığı olup olmadığı anlaşılmaktadır. Çatı darlığı muayeneleri ise gebeliğin 37. haftasında yapılan ve bebeğin kilosu ile geçeceği yolun, yani kemik yapısının uyumunun kontrol edildiği vajinal muayenelerdir. Çatı muayeneleri çoğu gebe kadını korkutsa da aslında ağrısız ve acısız bir muayenedir. Yalnız, lekelenme şeklinde birkaç damla kanama görülebilir ve son derece normal kabul edilir. Jinekolojik muayene masasında yapılan çatı darlığı kontrolü, vajinal bir muayenedir. Doktorunuz parmağı ile yapacağı muayenede kısa süre içinde pelvik kemiklerinizin dar olup olmadığını anlayabilir.  

 Çatı Darlığı Normal Doğuma Engel mi?

Çatı Darlığında Sezaryen Doğum Tercih Ediliyor

Yapılan vajinal muayene sonucunda, pelvik kemiklerinin normal doğuma izin vermeyecek kadar dar olduğu tespit edilirse, doktorunuz sezaryen doğum yapmanıza karar verecektir. Ancak yapılan çatı darlığı muayeneleri her zaman kesin sonuçlar vermez. Gebeliğin genelde 37. haftasında yapılan çatı darlığı muayeneleri sadece ön fikir edinmek için yapılır. Bazı durumlarda anne adayına çatı darlığı muayenesi sonucunda normal doğum önerilse dahi, doğum başladığı anda rahim ağzının açılma miktarı, doğum yöntemini son dakika değiştirebilir. Yalnızca, pelvik kemikleri çok dar olan kadınlar için muayenede kesin sonuçlar ortaya koyulabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Gebelikte Beslenme ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çatı Darlığı Neden Olur?

Anne adayının çocukluğunda geçirdiği raşitizm gibi kemik yapısı ile alakalı bir hastalığı olduysa veya kemik anatomisini etkileyecek herhangi bir kaza geçirdiyse çatı darlığı söz konusu olabilir. Bazı durumlarda, kadınların çatısı dar olmasa bile bebeklerinin iri olması, onların sezaryen doğum yapmasına neden olabilir.

Jinekolojik muayene nasıl yapılır? Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.   

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu