Bebek ve Çocuk

Çamaşır Suyuyla Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Doğru Sonuç Verir mi?

Çamaşır Suyuyla Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Doğru Sonuç Verir mi?

Çamaşır suyuyla yapılan gebelik testi doğru sonuç verir mi? Detaylar yazımızda…

Çamaşır suyu ile gebelik testi yapmak, hamileliğin oluşup oluşmadığını anlamak için uygulanan en eski yöntemlerden biridir. Eczanelerde satılan hazır kitlerin henüz yaygınlaşmadığı dönemlerde kadınlar evde çamaşır suyuyla gebelik testi yaparak hamile olup olmadıklarını öğrenmeye çalışıyordu. Peki, evde çamaşır suyu ile gebelik testi doğru sonuç verir mi? Çamaşır suyuyla hamilelik testi nasıl yapılır? Sizler için hazırladığımız bu yazıda, çamaşır suyuyla yapılan gebelik testi ile ilgili tüm merak edilenleri derledik. Keyifli okumalar.

Çamaşır Suyuyla Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Günümüzde hamileliğin oluşup oluşmadığını anlamanın en kesin yolu kan veya idrar testi yaptırmaktır. Zira hamilelikle birlikte vücutta artan beta hCG hormonu, ilk önce kana daha sonra da idrara karışır. Hamilelik şüphesi olan kadınların yaptıracağı kan veya idrar testlerinde bu hormon seviyesinin yüksek çıkmasıyla birlikte hamilelik kolayca tespit edilebilir. Ancak imkânların bu denli gelişmediği dönemlerde, kadınlar hamile olup olmadıklarını öğrenmek için bir takım geleneksel yöntemlere başvuruyordu. Bunların başında ise çamaşır suyu ile hamilelik testi geliyor. Günümüzde hala birçok kadının denediği çamaşır suyu ile gebelik testi, kimilerine göre doğru sonuç veriyor olsa da bilimsel olmadığını söylemek gerekir. Bu nedenle gebelik şüphesi olan kadınların adet gecikmesinden 10 gün sonra kan testi yaptırması önerilmektedir. Peki, çamaşır suyuyla gebelik testi nasıl yapılır?

Çamaşır suyuyla hamilelik testi yapmak için bir kaba 3 – 4 yemek kaşığı çamaşır suyu dökülür. Ardından kişinin idrarı bu kaba eklenir. Eğer çamaşır suyu ile idrar etkileşime girip köpürürse testin pozitif olduğu düşünülür. Yani çamaşır suyuyla gebelik testi yaptım köpürdü diyorsanız, toplumda inanılan bilgiye göre gebe olma olasılığınız yüksek. Ancak herhangi bir köpürme meydana gelmediyse çamaşır suyuyla yapılan gebelik testinin negatif olduğuna inanılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Kreşe Başlama Yaşı Kaç Olmalıdır?

Çamaşır Suyu ile Gebelik Testi Doğru Sonuç Verir mi?

Çamaşır suyuyla gebelik testi yapanlar, bu testin genellikle doğru sonuç verdiğini düşünüyor. Ancak bunun bilimsel bir yöntem olmadığını da unutmamak gerekiyor. Toplumda her ne kadar yaygın olarak çamaşır suyuyla hamilelik testi yapılsa da gebelik şüphesi olanların doğru sonuç için en yakın sağlık kuruluşunda kan testi yaptırması öneriliyor.

Çamaşır Suyuyla Gebelik Testi Nasıl Yapılır? Doğru Sonuç Verir mi?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin resmi olarak başlaması cinsel ilişkiden sonra 2 – 3 haftayı bulabilir. Zira bu süreçte spermin yumurtayı döllemesi, döllenen yumurtanın rahme yolculuğu ve rahme ulaştıktan sonra rahim astarına tutunması belli bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşir. Döllenen yumurtanın rahim astarına tutunması ve gebelik için gerekli hormonların salınmasıyla birlikte hamilelik süreci resmi olarak başlamış olur. Bu süreçten sonra ise kadınlarda bazı değişimler ve gebelik belirtileri ortaya çıkabilir. Kişiden kişiye değişmekle birlikte, yaygın görülen erken gebelik belirtileri şu şekildedir:

  • Göğüs hassasiyeti,
  • Koku hassasiyeti,
  • Sık idrara çıkma,
  • Mide bulantısı,
  • Mide yanması,
  • Lekelenme, akıntı artışı,
  • Vücut sıcaklığında artış,
  • Adet kesilmesi,

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

İlişkiden Kaç Gün Sonra Gebelik Oluşur?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu