Bebek ve Çocuk

Çalışan Anneye Yeni Erken Emeklilik Formülü

Çalışan Anneye Yeni Erken Emeklilik Formülü

Memur-Sen tarafından hazırlanan yeni formülde anlaşma sağlanırsa, kamu kurumlarında çalışan memur anneler en az bir yıl erken emekli olabilecek.

Çalışan Annelere Erken Emeklilik Formülü Gündemde

Doğum borçlanmasından sonra çalışan anneler için yeni erken emeklilik yolu gündemde.  Memur-sen tarafından hazırlanan yeni formül ile ilgili anlaşma sağlanıp uygulamaya geçerse kamuda çalışan memurlar, her çocuk için 1 yıl erken emekli olma imkanı sahip olacak. Toplu Sözleşmelerinde Memur- Sen tarafından teklif edilen Çalışan annelere erken emeklilik formülü yanında annelere doğum izninden engelli çocuğu olan annelere yönelik pek çok talep de yer alıyor.  

 Kamuda Çalışan Anneler 1 Yıl Erken Emekli Olabilecek

Çalışan anneler için erken emekli olabilmenin yolu doğum borçlanmasından geçerken kısa bir süre önce gündeme gelen yeni bir formül ile kamu kurumlarında çalışan memurlara her çocuk için bir yıl erken emeklilik imkânı sağlanacak. Halen devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde kadın kamu görevlilerine erken emekliliğin karara bağlanacağı belirtildi. Söz konusu formülün kabul görmesi durumunda çalışan anneye her çocuk için emekliliğe ait yaş ve hizmet süresi 1 yıl eksik uygulanacak.   Çalışan Anneye Yeni Erken Emeklilik Formülü  

 3 Çocuklu Anne 3 Yıl Kazanacak

Çalışan annenin erken emekli olabilmesi için uygulanması istenen formüle göre, anneler her çocuk için bir yıl erken emekli olabilme hakkına sahip olabilecek. Halen doğum borçlanması ile erken emekli olabilen anneler yeni formül için anlaşma sağlanması durumunda annenin emekli olma yaşı geriye çekiliyor.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeklerde Yürüme Belirtileri Hangi Aylarda Başlar?

 Doğum Borçlanmasından Farkı Yaşın Öne Çekilmesi

Çalışan annelere erken emeklilik hakkı tanıyan doğum borçlanmasında, kadın çalışan sigortalı olduktan sonra çocuk sahibi olmuşsa erken emekli olabilmek için doğum borçlanmasından yararlanabiliyor ve doğumdan sonra geçen sigortasız 2 yıl için emeklilik hesabına katılabiliyor. Doğum borçlanasıyla emekli olabilmek için her annenin 3 çocuğa kadar doğum borçlanması yapabilme hakkı bulunuyor. Bu şekilde 3 çocuklu bir anne, 2 bin 160 gün yani 6 yıl prim günü imkanı kazanıyor. Yeni formül ile farkı ise, doğum borçlanması ile eksik primlerin tamamlanması söz konusu olurken, yeni formülde her çocuk için emeklilik yaşı öne çekiliyor.   Doğum Borçlanması Şartları Hakkında Bilinmesi Gerekenler   Çalışan Anneye Yeni Erken Emeklilik Formülü

Teklif Talebi Toplu Sözleşmeye Taşındı

Annelere erken emeklilik hakkı sağlamasına yönelik gündeme gelen yeni formülün Memur-Sen tarafından toplu sözleşmelerine taşındığı belirtildi. Çocuk sahibi kadın kamu görevlilerinin emeklilik yaşının erkene çekilmesi için oluşturulan talebini toplu sözleşmeye taşınması ve teklifin kabul edilmesi durumunda kadın kamu görevlilerinin emekliliğe ilişkin yaş ve hizmet süresi, her çocuk için 1 yıl eksik olarak uygulanacak ve 3 çocuğa sahip olan anne 3 yıl erken emekli olabilecek.  

Doğum İzni 18 Hafta Olsun

Çalışan anneye yeni erken emeklilik formülü yanında Memur-Sen tarafından çalışan annelere yönelik pek çok talep bulunuyor. Toplu Sözleşme görüşmelerinde MEMUR-SEN’in kadın kamu görevlilerine ilişkin diğer talepleri ise şöyle:

  • Hiçbir sosyal güvencesi olmayan ve bakmakla yükümlü oldukları anne, baba ve birinci dereceden yakınları için, gelir düzeyine ilişkin şart aranmaksızın yaşlı bakım ücretinden yararlandırılsın.
  • Engelli çocuğu olanlar, gelir düzeyine ilişkin şart aranmaksızın engelli bakım ücretinden yararlansın.
  • Doğum izni 18 hafta olsun.
  • Çocuğunun engelli bakım ücretinden yararlanmayı gerektiren düzeyde engeli bulunması kaydıyla, isteği halinde günlük ve haftalık çalışma sürelerinin yarısında görev yapmama hakkından yararlansın. Her yıl için 90 gün fiili hizmet zammı (yıpranma payı) verilsin.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeklerde Fitil Neden ve Nasıl Kullanılır?

  2017 Yılında Çalışan Annenin Hakları Neler?  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu