Bebek ve Çocuk

Çalışan Annelere Yeni Haklar Geliyor

Çalışan Annelere Yeni Haklar Geliyor

Çalışan annelere yeni haklar gelmeye devam ediyor. Çalışma Bakanlığı’nın yayınladığı yeni yönetmeliğe göre, hamile kadın işe alırken veya işten çıkarılırken hamile olduğu bahane edilemeyecek.

Çalışan annelere devlet tarafından yeni haklar geliyor. Kısa bir süre önce Çalışma Bakanlığı tarafından yayınlanan yönetmeliğe göre, gebe çalışanlar için yapılan düzenlemeyle yeni haklar gerildiği öğrenildi. Günümüzde kadınların iş hayatlarını daha kolay sürdürebilmeleri için devlet tarafından çeşitli düzenlemeler yapılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni yönetmelik ile çalışan anne adaylarına getirilen bazı haklar şu şekilde belirtilmektedir. İşte Çalışan Annelere Yeni Haklar ve ayrıntıları…

Çalışan Annelere Yeni Haklar

Çalışan anne adayları ile ilgili hemen her gün yeni düzenlemeler geliyor. Geçtiğimiz günlerde Çalışma Bakanlığı tarafından yayınlanan yönerge ile artık iş yerleri hamile kadını işe alırken ya da işten çıkarılırken hamile olduklarını bahane edemeyecekleri belirtildi. Hamile olan çalışanın hamile olduğuna dair iş yerinde mağdur edildiğiyle ilgili şikayeti durumunda iş verenden tazminat alabileceği belirtilmektedir.   Çalışan Annelere Yeni Haklar Geliyor

Hamile ve Emziren Çalışan Kadın Zorunlu Çalıştırılamayacak

Çalışma Bakanlığı tarafından getirilen yeni haklar kapsamında hamile çalışanların çalışma saatleri ile ilgili de düzenlemeler yapıldı. Buna göre, hamile olan çalışanın durumunu raporla belgelemesinden sonra bebeğinin dünyaya gelmesine kadar geçen süre içerisinde zorunlu çalışma durumunda bırakılmayacak.

Ara Dinlenme Saatleri Yeniden Düzenlenecek

Gebe ve emziren çalışanların çalışma saatleri ve ara dilenmelerinin geçici olarak yeniden düzenlemeleri işverenler tarafından yapılacak. Söz konusu durumdaki çalışan kadınlar için, gece ve günün erken saatlerinde çalışma konulmamasının yanı sıra çalışma düzeninde hamile kadının sağlığının düşünülmesinin altı çiziliyor. Bunun dışında yapılan yeni düzenlemeler şu şekilde belirtilmekte:

  • Stresli işlerde hamile çalışanın çalıştırılmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir.
  •  Çalışan anne adayının iş yerinde maruz kalacağı; ani darbeler, sarsıntı ya da uzun süreli titreşim olan ortamlar ve iş makinelerinde çalıştırılmaları yasaktır.
  • Gebe veya yeni doğum yapmış çalışanın yalnız çalıştırılmaması esastır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Doğum Sonrası Depresyonundan Kurtulmak İçin Neler Yapılmalı?

 

Çalışan Annelere Yeni Haklar Geliyor

Alo 170’e Şikayette Bulunabilecekler

Hamile ya da emziren anne çalışanın bir gün içerisinde toplam yedi buçuk saatten fazla çalıştırılması yasaklanıyor. bu kapsamda yeni düzenleme ile iş verenler hamile çalışanı uzun süre titreşime ya da sarsıntıya maruz kalacağı yerlerde çalıştıramayacaklar. Hamile kadınlar işe başvururlarken ya da çalışırlarken iş yerinde sorun yaşamaları durumunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ nın Alo 170 hattını arayarak şikayette bulunma hakkına sahip.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu