Bebek ve Çocuk

Burun Aspiratörü Nasıl Kullanılır?

Burun Aspiratörü Nasıl Kullanılır?

Burun aspiratörü, sümkürme yeteneği henüz gelişmemiş olan yenidoğan bebeklerin burun temizliği için çok sık tercih edilir. Neredeyse her yeni ebeveyn, bebeğinin yaşamının ilk 6 ayı bu cihazlardan yardım alır. Peki, bu cihazı nasıl kullanmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Bebekler İçin Burun Aspiratörü Kullanımı ve Burun Aspiratörü Fiyatları

Burun aspiratörü, sümkürme yeteneği henüz gelişmemiş olan yenidoğan bebeklerin burun temizliği için çok sık tercih edilir. Neredeyse her yeni ebeveyn, bebeğinin yaşamının ilk 6 ayı bu cihazlardan yardım alır. Peki, Bebekler için burun aspiratörü nasıl kullanılır? Burun aspiratörü alırken nelere dikkat edilmeli? Burun aspiratörü fiyatı 2020 yılında ne kadar? İşte, bebekler için burun aspiratörü kullanımı ile ilgili tüm bilmeniz gerekenler…

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Bebekler, yetişkinlere kıyasla burun tıkanıklığına daha yatkındır. Burun yapıları ve hassas bünyeleri, kolayca burunlarının tıkanmasına neden olabilir. Bununla birlikte üst solunum yolu enfeksiyonları, alerjik hastalıklar, kuru hava ve geniz eti gibi burundaki anatomik bozukluklar da burun tıkanıklığına sebep olabilir.

Burun Aspiratörü Nasıl Kullanılır?

Bebeklerin Burnu Nasıl Temizlenir?

Öncelikle burun tıkanıklığının neden kaynaklandığını tespit edebilmek için bebeğinizi doktor muayenesine götürmelisiniz. Eğer üst solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklardan kaynaklanan bir tıkanıklık söz konusuysa, vakit kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır. Ancak bebeğin burun fizyolojisinden veya kuru hava gibi sebeplerden oluşan bir tıkanıklık varsa, evde anlık rahatlama sağlayacak yöntemleri deneyebilirsiniz. Örneğin; ortamın nem oranını %50 seviyesinde tutmak, buharlı banyo yaptırmak ve bol bol emzirmek bebeğinizin burnunu rahatlatacaktır. Buna ek olarak, burun aspiratörü kullanarak da bebeğinin tıkalı burnunu açabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Gebelik Haftasının Önden Gitmesi Nedir, Neden Olur?

*Tıkalı burunları anında rahatlatacak 8 yöntem!

Bebekler İçin Burun Aspiratörü Nasıl Kullanılır?

Piyasada farklı markalara ait birçok burun aspiratörü olsa da hemen hemen hepsinin çalışma prensibi aynıdır. Kullanmadan önce bebeğin burnu serum fizyolojik ile nemlendirilir. Daha sonra tek kullanımlık olan uç, burun aspiratörünün ön kısmına takılır ve bebeğin burnuna yerleştirilir. Aspiratörün diğer ucu ile de anne veya baba ağzından hafif vakum uygulayarak mukusu çekmelidir. Her uygulamada hijyen açısında aspiratörün başlığını değiştirmelisiniz. Eğer çok güçlü vakumlarsanız, tahrişe bağlı olarak minik kanamalar görülebilir. Mukusla birlikte kan gelirse, uygulamayı durdurmalı ve her ihtimale karşı doktorunuza görünebilirsiniz. 

Burun Aspiratörü Nasıl Kullanılır?

Bebeğin Burnu Temizlenmezse Ne Olur?

Burnu tıkalı olan bebekler öncelikle iyi beslenemezler. Rahat uyuyamadıkları için uykuları sürekli bölünür. Bu da derin uykuya geçmelerini ve dolayısıyla dinlenmelerini zorlaştırır. Aynı zamanda burnu tıkalı olan bebeklerde alt solunum yolu enfeksiyonları daha sık görülür. Bunun sebebi; ağızlarından nefes aldıkları için havanın filtrelenmeden, kirli ve soğuk bir şekilde ciğerlere inmesidir. Burun ise aksine soluduğumuz havayı filtreleyip ısıtarak, üst solunum yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur. Tüm bunların bir sonucu olarak da burnu tıkanan bebekler huysuzlaşır ve iştahları azalır.

Burun Aspiratörü Nasıl Kullanılır?

Burun Aspiratörü Fiyatı 2020

Piyasada en bilinen ve tercih edilen burun aspiratörü markaları ve fiyatlarını aşağıda bulabilirsiniz. Fiyatlar, kampanya dönemine veya içindeki başlık adedine göre değişiklik gösterebilir.

Otri Bebe Burun Aspiratörü: 25 TL

Wee Baby Burun Aspiratörü: 19 TL

Chicco Burun Aspiratörü: 30 TL

Bruno Baby Burun Aspiratörü: 21 TL

Babyjem Burun Aspiratörü: 23 TL

Bebedor Burun Aspiratörü: 18 TL

*Bebek şampuanı fiyatlarını sizler için karşılaştırdık!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu