Bebek ve Çocuk

Burnu Tıkanan Bebeğinizi Anında Rahatlatacak 8 Öneri!

Burnu Tıkanan Bebeğinizi Anında Rahatlatacak 8 Öneri!

Soğuk hava nedeniyle sürekli kapalı ortamlarda bulunmamız, bulaşıcı hastalıkların çok daha kolay yayılmasını sağlıyor. Hele ki söz konusu, bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş olan bebekler olunca, hastalık çok daha kolay kapıyı çalabiliyor. Pek çok hastalığın can sıkıcı tarafı ise kesinlikle tıkalı burunlardır. Peki, burnu tıkanan bebeği rahatlatmak için evde neler yapabiliriz?

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

1)Öncelikle Problemi Tanıyın

Problemi çözmek için öncelikle gerçek nedenini öğrenmek gerekir. Örneğin, burun tıkanıklığı üst solunum yolu enfeksiyonu veya sinüzitten kaynaklanabileceği gibi alerji nedeniyle de gerçekleşebilir. Bu sebeple ilk önce bebeğinizin doktorunu ziyaret edin. Sorunu saptadıktan sonra uygulayacağı tedaviye harfiyen uyun.

2)Buharlı Banyo Yaptırın

Bebeğinizi banyoya sokmadan önce sıcak suyu açın ve birkaç dakika bekleyin. Ardından bebeğinizi kısa bir süre banyoda bekletin. Buhar sayesinde bebeğinizin burnundaki mukus yumuşayacak ve çok daha rahat çıkacaktır.

Burnu Tıkanan Bebeğinizi Anında Rahatlatacak 8 Öneri!

3)Serum Fizyolojik Kullanın

Bebeğinizin burnu tıkandığında başvuracağınız en işe yarar yöntemlerden biri serum fizyolojiktir. Hem zararsız hem de işe yarama oranı çok yüksektir. Ezcanelerden kolayca temin edebileceğiniz serum fizyolojik, tuzlu sudan ibarettir. Küçük bebeklerde serum fizyolojiği uygularken daha nazik olmaya özen gösterin. Akis halde, bebeğinizin oldukça narin olan burun mukozası tahriş olabilir.

4)Nemlendirici Kullanabilirsiniz

Nemin az olduğu ortamlarda, burnun içindeki zararlı mikroorganizmaları ve maddeleri süzen tüycükler işlevini yerine getirmekte zorlanabilir. Bu nedenle eğer evinizin nem oranı yeterli değilse, nemlendirici makine satın alabilirsiniz. Fakat normalin üzerindeki nem oranının bakteri ve küf oluşumuna zemin hazırlayabileceğini unutmayın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Gebeyken Asla Yenilmemesi Gereken 13 Yiyecek

Burnu Tıkanan Bebeğinizi Anında Rahatlatacak 8 Öneri!

5)Bol Su İçirin, Sık Sık Emzirin

Bol sıvı alımı mukusu incelteceğinden, bebeğinize sık sık su içirin veya emzirin.

6)Burun Aspiratörü Kullanabilirsiniz

Eğer yoğun akıntı varsa, bebeğinizin burnunu aspiratör yardımıyla temizleyebilirsiniz. Peki, burun aspiratörü nasıl kullanılır? Eğer bebeğinizin burnu çok tıkalı ise öncelikle serum fizyolojik yardımıyla bebeğinizin burnunun nemlenmesini sağlayın. Daha sonra aspiratörün ucunu bebeğinizin burnuna yerleştirin ve çok fazla güç uygulamadan nemlenen mukusu çekin. İşlemden hemen sonra bebeğinizin daha rahat nefes aldığını göreceksiniz.

7)Bebeğinizi Dik Tutmaya Çalışın

Dik durmak, bebeğinizin mukusunu daha rahat çıkartmasına yardımcı olacaktır. Bu nedenle oyun oynarken, yemek yedirirken, banyo yaptırırken dik tutmaya çalışın. Gece yatarken akıntının genzine kaçmasını önlemek için ise başını çok hafif yukarıda tutacak bir yastık kullanabilirsiniz.

Bebeklerde kuru öksürük için evde bakım önerileri!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu