Bebek ve Çocuk

Bu Öneriler ile Gebelikte Ateş Basması ve Terlemeye Savaş Açabilirsiniz!

Bu Öneriler ile Gebelikte Ateş Basması ve Terlemeye Savaş Açabilirsiniz!

Gebelikte ateş basmaları ve terleme, yaz ayının gelmesiyle daha da rahatsız edici bir boyut kazandı. Peki, yaşanan sıcak basmalarını en hafif nasıl atlatabiliriz? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Gebelikte ateş basması ve terleme durumundan siz de mi şikâyetçisiniz? Yaz ayları gelmişken ne kadar da çekilmez oluyor öyle değil mi? Ama gebelikte ateş basması ve aşırı terlemeler, aslında her şeyin seyrinde ilerlediğinin habercisi. Çünkü, gebeliğinizde karşılaştığınız sıcak basmaları, hormon değişimlerinizden kaynaklanıyor. Gebelerin yaklaşık %75’inde görülen aşırı terleme ve sıcak basmaları, doktorlar tarafından normal görülüyor ve herhangi bir tedavi gerektirmiyor. Hamilelikte terleme ne zaman başlar sorusunun cevabı ise genellikle ilk aylar oluyor. Özellikle 2. ve 3. aylarda aşırı bir terleme ile karşılaşabilirsiniz. Fakat, doktorların bazı önerileri ile sıcak basması ve terleme durumunu biraz daha rahat atlatabilirsiniz. Ama onun öncesinde, gebelikte ateş basması ve terleme durumunun nedenlerine daha detaylı bakalım…   

Gebelikte Ateş Basması ve Terleme Nedenleri

Gebelikte ateş basması ve terleme durumunun ana nedeni yaşadığınız hormonal değişimlerdir. Özellikle östrojen hormonunun azalması ile cildinize giden kan akımı artar ve sıcak basması dediğimiz olayla karşı karşıya kalırsınız. Cildinize dolan kan, yüzey sıcaklığını da arttırarak cildinizin daha kırmızı görünmesine neden olur. Hormonal değişimlerin dışında anne adayının gebeliğinde yaşadığı duygusal ve fiziksel değişimler de ateş basmasını ve terlemeyi tetikler. Anne adayının gebeliği boyunca yaşadığı stres, üzüntü, kaygı ve benzeri duygusal dalgalanmalar, bebeğin gelişmeye başlaması ve vücudun kütlesinin giderek artması, gebelikte yaşanan ateş basması ve aşırı terleme üzerinde etkili olan diğer faktörlerdir. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Ispanaklı Pasta Tarifi ile Gebeyken Gelen Tatlı Krizlerine Sağlıklı Çözüm

Bu Öneriler ile Gebelikte Ateş Basması ve Terlemeye Savaş Açabilirsiniz!    

Gebelikte Ateş Basması ve Terlemeyle Savaşmak İçin Anne Adayına Etkili Öneriler

  • Özellikle gece yatarken yaşanan sıcak basmaları için evin en serin odasında yatmayı tercih edebilirsiniz.
  • Beslenmenizde aşırı yağlı, baharatlı, tuzlu veya şekerli gıdalara yer vermemelisiniz. Bunun yerine mevsim meyveleri ve protein ağırlıklı beslenebilirsiniz.
  • Sıcak basması terlemeye neden olacağından vücudunuzda sıvı kaybı olacaktır. Bunu engellemek için gün boyunca en az 2 litre su tüketmelisiniz.
  • Pamuklu ve rahat kıyafetler giyerek sıcak basması atağını daha rahat atlatabilirsiniz.
  • Gün içinde alacağınız ılık duşlar da size iyi gelecektir.
  • Gebeliğiniz boyunca stresten uzak durmalısınız ve hamileliğinizi pozitif insanların yanında geçirmelisiniz.

Sıcak Basması ile Ateşi Karıştırmayın

Gebelikte sıcak basması ateş ile karıştırılmamalıdır. çünkü sıcak basması normal kabul edilirken yüksek ateş önemli komplikasyonlara sebep olabilir. Bu gibi durumlarda ateşinizi ölçün ve 38 derece üzeriyse hekimizle görüşün.

Gebelikte ateş basması ile ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu