Bebek ve Çocuk

Bebeklerin Kusması Başka Hastalıkların Habercisi Olabilir mi?

Bebeklerin Kusması Başka Hastalıkların Habercisi Olabilir mi?

Bebeklerde kusmanın nedenleri çok çeşitli olabilmektedir. Uzmanlar, kusmanın normal bir durum olduğunu belirtirken, kusmaya eşlik eden başka belirtiler de varsa dikkatli olunması gerektiğinin altını çiziyorlar. Bu belirtiler, ciddi hastalıkların habercisi olabilir.

Bebeklerde kusmanın nedenleri çok çeşitli olabilmektedir. Özellikle yenidoğanların çok sık kusması, anneleri telaşlandıran bir durumdur. Bebeğin midesi tam gelişmemiş olduğundan ilk zamanlarda kusması normal kabul edilir. Kusma eylemi bebeğin kilo almasını olumsuz yönde etkilemiyorsa bir sorun teşkil etmez. Yaşamın ilk zamanlarında yoğun bir kusma eylemi görülse de ilk altı aydan sonra giderek azalacaktır. Uzmanlar, kusmayı hastalık olarak değil, belirti olarak kabul ederler. Yalnız, bebeğin kusmasına başka rahatsızlıklar da eşlik ediyorsa, ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.   Bebeklerin Kusması Başka Hastalıkların Habercisi Olabilir mi?

Bebeklerde Kusmanın Nedenleri

  Bazı bebekler az miktarlarda kusarken bazı bebeklerde gün içinde birkaç defa ağız dolusu kusabilirler. Bu kusmalar genellikle ilk aylarda görülür. Çünkü yenidoğanlarda yemek borusuyla mide arasındaki sfinkter olgunlaşmamıştır. Atılamayan mukus da bu yolla çıkabilir. Daha büyük bebeklerde ise beslenme sırasında hava yutmak, onun yemek borusundan yukarı çıkmasına sebep olabilir. Bebeğinizi yanlış besleme şekli de bebeğinizin kusmasına sebebiyet verebilir. Bebeğin emerken hava yutması, aşırı hızlı ya da yavaş emmesi, gazının çıkartılmaması da kusmasına neden olabilir. Bazen anneler bebeklerini daha fazla beslemek ve kilo aldırmak adına fazla emzirebilir. Gereğinden fazla emen bebek kusma eylemi gerçekleştirebilir. Bu tarz kusmalarda endişelenmenize gerek yok. Bebeğiniz büyüdükçe kusma hafifleyerek ortadan kaybolacaktır.     Bebeklerin Kusması Başka Hastalıkların Habercisi Olabilir mi?  

Zorlanarak Kusuyorsa Dikkatli Olun

Zorlanarak kusan bir bebek, sağlık sorunu olabileceği ihtimalini düşündürür. Zorlanarak kusan bebeklerde öğürtüler görülür ve fışkırırcasına kusar. Kusmuğun bazen burundan geldiği de görülebilir. Kusma eylemine ten renginde solukluk ve huzursuzluk gibi belirtiler de ekleniyorsa genellikle sindirim sistemindeki tıkanıklıklardan şüphelenilir. Şiddetli ve zorlanarak kusmaların diğer nedenleri arasında ise; bağırsak tıkanıklığı ve darlığı, bağırsağın belli bölümlerinin olmaması ve mide darlığı olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Emerken Boğazına Süt Kaçan Bebeğe Ne Yapmalı?

Acil Müdahale Gerektirecek Kusmalar Nasıl Ayırt Edilir?

Eğer bebeğiniz kusarken aşağıdaki belirtileri de gösteriyorsa mutlaka uzman bir doktorla görüşmelisiniz. Bu belirtiler başka hastalıkların habercisi olabilir.  

 • Bebeğinizin ağzında kuruluk varsa,
 • Bebeğiniz yemek yemek istemiyorsa,
 • Yüksek ateş kusmaya eşlik ediyorsa,
 • Vücutta kızarıklıklar ortaya çıktıysa,
 • Bebeğinizde nefes darlığı hissediyorsanız,
 • Bebeğin karnında herhangi bir şişlik varsa,
 • Bebek uyumada güçlük çekiyorsa,
 • Güçlü derecede 12 saatten fazla kustuysa,

doktorunuza danışmalısınız.   Bebeklerin Kusması Başka Hastalıkların Habercisi Olabilir mi?  

Bebeğin Kusmasını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Bebeklerin kusmasını önleyici ilaçlar kesinlikle tavsiye edilmiyor. Çünkü bu ilaçlar kusma eylemini ortadan kaldırabilir fakat kusmanın altında yatan diğer hastalıkları ortadan kaldırmaz. Yalnız, bebeğiniz olması gerektiği gibi kusuyorsa, zorlanma veya yukarıdaki belirtiler yoksa, aşağıdaki uygulamalarla bu süreci daha hafif atlatmasını sağlayabilirsiniz.  

 • Bebeğinizi besledikten sonra hemen yatırmayın ve dik oturtun.
 • Bebek beslendikten sonra çok hareket etmesini engelleyin.
 • Bebeğinizin karnını tıka basa doldurmayın.
 • Bebeğinizin gazını düzenli aralıklarla çıkartın.

Reflü hastalığı da bebeklerin sıklıkla kusmasına neden olabiliyor. Detaylı bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu