Bebek ve Çocuk

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde öksürüğü hafifletecek doğal önerileri sizler için araştırdık.

Bebeklerde öksürüğe ne iyi gelir sorusu, ebeveynlerin sıklıkla yanıtı aradığı bir sorudur. Zira öksürük, her anne ve baba için tedirgin edicidir. Peki, bebeklerde öksürük nasıl geçer? Sizler için hazırladığımız bu yazıda, bebeklerde öksürüğe iyi gelen doğal yöntemleri sıraladık. Keyifli okumalar!

Öksürük Nedir?

Öksürük, ebeveynleri tedirgin etse de aslında boğaz ve solunum yolunu korumak için oluşan koruyucu, doğal ve istemsiz bir reflekstir. Farklı bir ifadeyle vücudun savunma mekanizmalarından biridir. Vücudu, özellikle de solunum yolunu ve akciğerleri mikrop ya da toz gibi maddelere karşı korumaya ve temizlemeye yardımcı olur. Bebeklerde en sık görülen öksürük nedenleri ise soğuk algınlığı, sinüzit, bademcik iltihabı, bronşit, bronşiolit, zatürre, astım, alerji ve reflüdür. Bu nedenle bebeklerde öksürük geliştiğinde bebeğin mutlaka çocuk doktoru tarafından muayene edilmesi ve nedeninin saptanması gerekir. Muayene bulgularına göre uygun bir tedavi sayesinde öksürük ve öksürüğün nedeni olan hastalık kontrol altına alınacaktır. Tedaviye ek olarak buharlı nemlendirici kullanmak, beslenmeye dikkat etmek ve sıvı alımını artırmak gibi faktörler de bebeklerde öksürüğün daha hızlı geçmesine yardımcı olabilir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Boğmaca Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

Bebeklerde öksürüğü geçirmek için öncelikle çocuk doktoruna danışmak ve öksürüğün neyden kaynaklandığını saptamak gerekir. Muayene sonrası doktorun uygulayacağı tedaviye ek olarak evde uygulanabilecek bazı doğal yöntemler de bebeklerde öksürüğün geçmesine yardımcı olabilir. İşte, bebeklerde öksürüğe iyi gelen şeyler

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebekler İçin Dondurma Tarifi: Ev Yapımı Bebek Dondurması

1. Tavuk Çorbası Hazırlayın

Araştırmalar, tavuk çorbasının iltihap önleyici özelliklere sahip olduğunu ortaya koyuyor. Bu nedenle hastalık zamanlarında evde ilk başvurulan seçeneklerden biri tavuk çorbasıdır. Ayrıca çorbanın ılık sıcaklığı boğaz ağrısını yatıştırmaya, buharı burundaki mukusun incelmesine ve burun tıkanıklığının giderilmesine, protein ve karbonhidrat içeriği ise daha hızlı toparlanmaya yardımcı olur. Bununla birlikte tavuk çorbası sıvı ihtiyacının da belli oranda karşılanmasını sağlar. Eğer bebeğiniz 8 aydan büyükse öksürük zamanlarında siz de tavuk çorbasının iyileştirici gücünden faydalanabilirsiniz.

2. Bal Yedirin

Eğer çocuğunuz 1 yaşından büyükse öksürüğünü rahatlatmak için bal yedirebilirsiniz. Pek çok araştırma, antimikrobiyal ve antiinflamatuar özellikleri sayesinde balın öksürüğü gidermeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. 1 – 5 yaş arası çocuklara yarım çay kaşığı, 6 – 11 yaş arası çocuklara ise 1 çay kaşığı yedirebilirsiniz. Çocuğunuz balı doğrudan yiyemiyorsa ılık suyun içine, süte veya bitki çayına karıştırarak da verebilirsiniz. Çocuğunuz 1 yaşından küçükse, botulizm riskine karşı kesinlikle bal yedirmemelisiniz.

3. Hava Nemlendirici Kullanın

Bebeklerde öksürüğe iyi gelen yöntemlerden biri de hava nemlendiricisi kullanmaktır. Hava nemlendiricileri özellikle gece öksürükleri için oldukça faydalıdır. Göğüs ve burun tıkanıklığını gevşeterek çocuğun rahatlamasını ve daha konforlu uyumasını sağlar. Ayrıca soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların diğer semptomlarının da hafiflemesine yardımcı olabilir. Öte yandan, eğer buharlı hava nemlendiricisi kullanacaksanız hem cihazın hem de ortamın temizliğine çok dikkat etmeniz gerekir. Bakteri ve küfün nemli ortamlarda çok hızlı çoğaldığını unutmayın.

Bebeklerde Öksürüğe Ne İyi Gelir?

4. Serum Fizyolojik Damlalardan Faydalanın

Bebeğin mukusunu inceltmek ve daha kolay çıkmasını sağlamak için serum fizyolojik damlalardan faydalanabilirsiniz. Eğer çocuğunuz sümkürebilecek kadar büyükse burnuna serum fizyolojik damlattıktan sonra sümkürmesini isteyin. Yaşı küçükse serum fizyolojik damlattıktan sonra burun aspiratörü ile mukusları temizleyebilirsiniz. Bununla birlikte çocuğunuz gargara yapabilecek yaştaysa tuzlu suyla gargara yapmasını sağlayabilirsiniz. Bu durum öksürüğün sebep olduğu boğaz tahrişini büyük ölçüde rahatlatacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
2024 Süt Parası Ne Kadar? Emzirme Ödeneği Başvurusu Nasıl Yapılır?

5. Sıvı Alımını Artırın

Bebeklerde öksürük nasıl geçer diyenler için uygulanabilecek bir diğer yöntem de sıvı alımını artırmaktır. Sıvı, öksürüğe neden olan mukusun kolayca parçalanıp dışarı atılmasına yardımcı olur. Bu nedenle bebeğinizin bol bol su içmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca ayran, taze meyve suyu ve tavuk çorbası gibi alternatif besinlerle de sıvı alımını destekleyebilirsiniz. Ancak bebeğiniz 6 aydan küçükse anne sütü veya formül mama dışında sıvı vermemelisiniz. 6 aydan küçük bebeklerde öksürüğün hafiflemesi için normalden biraz daha fazla emzirmek işe yarayabilir.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebeklerde Boğaz Ağrısını Yatıştırmak İçin 4 İpucu!

Kaynak: 1, 2

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu