Bebek ve Çocuk

Bebekler Neden Saçını Çeker? Bebeklerde Saç Yolma Normal mi?

Bebekler Neden Saçını Çeker? Bebeklerde Saç Yolma Normal mi?

Bebekler bazen kişisel farkındalıktan bazen de trikotilomani gibi sağlık sorunlarından dolayı saçlarını çekebilirler.

Bebeklerde saç yolma yaygın ama hoş olmayan bir davranıştır. Bu durumu gözlemleyen pek çok ebeveyn, haklı olarak saç çekmenin altta yatan psikolojik veya fiziksel bir rahatsızlığa işaret edip etmediğini merak ediyor. Peki, bebekler neden saçını çeker? Bebekler saç çekme eylemini genellikle zararsız sebeplerle veya alışkanlıktan yapar. Ancak bu durum bazen de trikotilomani adı verilen ruhsal bir bozukluğun belirtisi olabilmektedir. Gelin şimdi 6, 7, 8 aylık bebek neden saçını çeker, bebeklerde saç çekme normal mi gibi merak edilen tüm soruların yanıtlarını birlikte inceleyelim.

Bebeklerde Saç Çekme Normal mi?

Bebeklerde saç çekme davranışı yaygın görülür. Çoğu zaman stres anlarında veya öfke nöbetleri sırasında ortaya çıkan bu davranış, kısa bir süre sonra ortadan kaybolur. Ancak bazı bebeklerde tüm önlemlere rağmen saç yolma davranışı devam edebilir. Böylesi bir durumda uzmana danışıp bebeğin trikotilomani açısından değerlendirilmesi doğru bir yaklaşım olacaktır. Gelin şimdi bebekler neden saç yolar, saç çekme davranışı nasıl engellenir daha detaylı inceleyelim.

Bebekler Neden Saçını Çeker?

Bebekler farklı nedenlerden dolayı saçlarını çekebilirler. İşte onlardan bazıları:

1. Kendini Yatıştırma Mekanizması

Bebekler stresli durumlarda kendilerini yatıştırmak için saçlarını çekebilir. Özellikle ayrılık kaygısı yaşanılan durumlarda bebeklerin saçlarını çektiği sık gözlemlenen bir durumdur. Hatta burada saç çekmeye parmak emme de eşlik edebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hamilelikte Kızamık Erken Doğuma Neden Olabilir

2. Kişisel Farkındalık

Bebekler büyüdükçe bedenlerinin farkına varır ve bu farkındalık genellikle 8. ve 12. aylar arasında önemli ölçüde artar. Bu yaşlarda bebekler burun, ayak parmakları ve hatta saç gibi vücudunun çeşitli bölgelerini keşfederek onlarla bir süre oynayabilir.  

3. Öfke Nöbeti

Bazı bebekler ise öfke nöbeti geçirdiklerinde saçlarını yolma eğiliminde olur. Böylesi bir durumda öfke nöbetinin diğer belirtileri olan bağırma ve çığlık atma gibi durumların da eşlik etmesi muhtemeldir. Aynı şekilde öfke nöbeti geçiren bebeklerin ebeveynlerinin de saçını çekmesi sık görülen bir tablodur.

4. Deney / Alışkanlık

Altı aydan büyük bebekler neden sonuç ilişkisini keşfetmenin bir yolu olarak saçlarını çekebilir. Saç tellerini çektiklerinde kendilerinin ve ebeveynlerinin bu duruma nasıl tepki verdiklerini merak edebilirler. Bununla birlikte saçlarını keşfettikten sonra alışkanlık kazanıp bir süre daha saçlarını çekmeye devam edebilirler. Tüm bunlar bebeklerin çoğunda görülmekle birlikte olağan karşılanır.

5. Trikotilomani

Bebeklerde saç yolma davranışının genellikle tek ciddi nedeni trikotilomanidir. Trikotilomani, bir kişinin tekrar tekrar saçlarını yolma dürtüsü hissedebildiği bir tür kompülsif bozukluktur. Buna neyin sebep olduğu tam olarak bilinmese de genetik ve çevresel faktörlerin etkili olabileceği düşünülüyor.

Bebekler Neden Saçını Çeker? Bebeklerde Saç Yolma Normal mi?

Bebeğin Saçlarını Yolması Nasıl Engellenir?

Eğer sizin de bebeğiniz saçlarını çekiyorsa aşağıdaki adımları uygulayarak bu alışkanlığını bırakmasını sağlayabilirsiniz:

1. Kendini Yatıştırması İçin Farklı Alternatifler Bulun

Bebeklerde saç çekme davranışı çoğu zaman kendilerini yatıştırmak istediklerinde görülür. Böylesi bir durumda bebeğin saçlarına uzanmasını engelleyecek farklı alternatifler bulabilirsiniz. Örneğin emzikler, oyuncaklar, kundaklama ve hatta beyaz gürültü stresli anlarda bebeğin sakinleşmesini sağlayabilir.

2. Tetikleyicileri Belirleyin

Bebeğinizin saçlarını yolmasını tetikleyen faktörleri belirleyip bunlara yönelik önlem alabilirsiniz. Örneğin uyumadan önce saçlarını çekiyorsa muhtemelen saç çekme davranışı yorgunluktandır. Bunun için bir gece yatma rutini oluşturabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hamileliğin Gizli Kahramanı: Doğurganlık Çağındaki Kadınlar İçin Estradiol Değeri Kaç Olmalı?

3. Dikkatini Dağıtın

Bebeğin dikkatini dağıtmak da saçlarını yolmasına engel olabilir. Bu noktada oyuncaklardan, şarkılardan veya oyunlardan faydalanabilirsiniz.

4. Doktora ve Çocuk Psikoloğuna Danışın

Doktorunuz bebeğinize trikotilomani teşhisi koyduysa, uygunsuz davranışına ilişkin farkındalığı artırmak ve saç yolma dürtüsünü kontrol edebilmek için bilişsel davranış terapisine yönlendirebilir.

Ne Zaman Doktora Başvurulmalı?

Bebeklerde saç yolma davranışı sıklıkla görülür ve çoğu zaman endişe kaynağı değildir. Ancak aşağıdaki senaryolarda doktora danışmak gerekir:

  • Bebeğin saçlarını kanamaya neden olacak kadar çekmesi
  • Kafa derisinde kel yamalar oluşması
  • Saçlarının yanı sıra kirpiklerini ve kaşlarını çekmesi
  • Saç yolma davranışına koliğin de eşlik etmesi

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebeklerde Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Kaynak:1

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu