Bebek ve Çocuk

Bebekler İçin Islak Mendil Kullanmak Güvenli mi?

Bebekler İçin Islak Mendil Kullanmak Güvenli mi?

Bebekler için ıslak mendil kullanmak zararlı mı? Islak mendil yerine ne kullanılabilir? Islak mendil alırken nelere dikkat edilmeli? Detaylar yazımızda…

Son yıllarda hızlı bir şekilde hayatımıza giren ıslak mendiller, pek çoğumuz için neredeyse vazgeçilmez oldu. Restoranlarda, okullarda hatta hastanelerde el hijyenimiz için ıslak mendil kullanır olduk. Kolay kullanımından ötürü anneler de bebeklerinin alt temizliğinde ıslak mendillerden faydalanmaya başladı. Peki, ıslak mendil sandığımız kadar güvenli mi? Bebeklerin alt temizliğinde ıslak mendil kullanmak zararlı mı? İşte detaylar…

Bebekler İçin Islak Mendil Kullanmak Sağlıklı mı?

Suya ve sabuna ulaşamadığımız, dolayısıyla el hijyenimizi koruyamadığımız durumlarda yardımımıza koşan ıslak mendiller, kolay taşınıyor olması ve pratik kullanımı nedeniyle günümüzde çok sık tercih ediliyor. Öyle ki, elimizi yıkayabileceğimiz alanlar olmasına rağmen, çoğu zaman sadece ıslak mendil kullanarak elimizi temizlemeyi tercih edebiliyoruz. Fakat herkese cazip gelen bu ürünler, içindeki yüzlerce kimyasal madde nedeniyle sağlığımız için büyük risk oluşturuyor. Hele ki maliyet odaklı üretimler ve bu ürünlerin bebekler için kullanılması, karşı karşıya kaldığımız riski daha da büyütüyor.

Özellikle Methylisothiazolinone Maddesine Dikkat Edin

Amerika Birleşik Devletleri’nde çocukların ıslak mendil kullanımı üzerine bir araştırma yapıldı. Connecticut Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Dermatoloji ve Pediatri bölümü profesörü olan Dr. Mary Wu Chang, yüzünde değişik yaralar ve isilik şikâyetiyle kendisine başvuran 8 yaşındaki bir hastasını önce antibiyotik ile tedavi etmeye çalıştı. Daha sonra yaraların tekrar etmesi üzerine konuyu detaylı bir şekilde inceleyen profesör, küçük kızın tıbbi geçmişini ve günlük yaşam alışkanlıklarını irdeledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Doğum Çantasının Olmazsa Olmazları

*Doğal içeriğe sahip 7 pişik kremi!

Bebekler İçin Islak Mendil Kullanmak Güvenli mi?

Hastasının alerjik reaksiyonlar gösterdiğini fark eden doktor, ilk olarak ıslak mendillerden şüphelendi. Bu şikâyetle gelen hastalarının çoğalması üzerine ıslak mendillerin içeriğindeki maddeleri tek tek inceleyen Mary Wu Chang, özellikle methylisothiazolinone maddesinin alerji ve tahrişe neden olduğunu saptadı. Hastalarından ıslak mendil kullanmamalarını isteyen Chang, yaraların bir süre sonra kendiliğinden kaybolduğunu ve bir daha tekrar etmediğini belirtti.

Tedavinin ardından bir haber sitesine röportaj veren doktor, ebeveynleri ıslak mendil kullanımına yönelik uyardı. Özellikle içinde methylisothiazolinone maddesi olan ıslak mendillerin kullanılmaması gerektiği konusunda açıklamalar yapan profesör, zor durumda kalınmadığı sürece ıslak mendil tercih edilmemesi gerektiğini belirtti.

Kaynak

Bebekler İçin Islak Mendil Kullanmak Güvenli mi?

Pişik ve Tahriş Olmuş Deride Islak Mendil Kullanmayın

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Gümrükçüoğlu da yaptığı açıklamada, özellikle isilik ve tahriş gibi derinin açıldığı durumlarda ıslak mendil kullanılmaması konusunda anneleri uyardı. Çünkü oluşan bu yaralar, bebeğin derisinde çatlaklara neden oluyor ve bu durumda ıslak mendil kullanıldığında, ürünün içindeki kimyasallar çok daha kolay bir şekilde kan dolaşımına nüfuz edebiliyor. Böylece ıslak mendil çok daha tehlikeli bir hâle gelebiliyor.

Bu durumun çok ciddi sağlık problemlerine neden olmasa da tekrarlayan deri hastalıklarına zemin hazırladığını söyleyen Prof. Dr. İsmail Gümrükçüoğlu, en sağlıklı seçeneğin su ile bebeğin altını yıkamak olduğunu belirtti.

Kaynak

Islak Mendil Yerine Ne Kullanılabilir?

Yenidoğanların cildi çok hassas olduğu için, özellikle ilk 2 aylık dönemde ıslak mendil ile alt temizliği yapılması önerilmiyor. Bu süreçte sadece su ve pamuk yardımıyla alt temizliğini sağlayabilirsiniz. Bebek temizleme pamuğu ismi ile satılan ürünler, yenidoğan döneminde oldukça işinize yarayacaktır. Bu pamuğu seçerken de boya vb. maddeler olmamasına, yalnızca pamuktan üretilmiş olmasına dikkat edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Arda Turan ve Aslıhan Doğan'ın Ani Evlilik Kararının Sebebi Belli Oldu!

Sabunun tahriş edici bir etkisi olacağından, yine ilk aylarda alt temizliğinde kullanılması tavsiye edilmiyor. Onun yerine %100 doğal temizleyiciler kullanabilirsiniz veya sadece su ve pamuk ile alt temizliğini gerçekleştirebilirsiniz.

*11 bebek bezi markasını sizin için inceledik!

Bebekler İçin Islak Mendil Kullanmak Güvenli mi?

Islak Mendil Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Eğer bebeğinizin alt temizliğinde ıslak mendil kullanmaktan vazgeçmek istemiyorsanız, ürünün zararını en aza indirebilmek için aşağıdaki özelliklere dikkat etmelisiniz.

Dermatolojik Testten Geçmiş Olmalı: Dermatolojik olarak test edilen ürünler, cildin tahriş olma olasılığını azaltır. Bu nedenle alacağınız ürünün paketini mutlaka kontrol etmeli, testten geçip geçmediğine dikkat etmelisiniz.

İçindekilere Dikkat Edin: Paraben, methylisothiazolinone, SLS, SLES, BPA ve alkol gibi maddelerin hem tahriş edici etkisinin olduğunu hem de kansorejen olduklarını neredeyse hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla alacağınız ürünün içindekiler kısmını okuyup, zararlı bir madde olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Kokusuz Olmasına Özen Gösterin: Bir ürünün yoğun kokusunun olması, aslında o ürünün çok fazla kimyasal madde içerdiğinin bir göstergesidir. Üstelik parfüm, çoğu bebekte alerjiye neden olmaktadır. Dolayısıyla kokusuz ürünler tercih etmeye çalışmanız en sağlıklısı olacaktır.

Pamuktan Üretilmiş Olmalı: Islak mendilin sentetik bir malzemeden mi yoksa doğal bir maddeden mi üretildiği de sağlık açısından çok önemli. Bu nedenle %100 doğal pamuktan üretilen ürünler, bebeğinizin cildi için en uygun olanlardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu