Bebek ve Çocuk

Bebekler İçin Ayva Püresi Tarifi (6 Ay ve Üzeri)

Bebekler İçin Ayva Püresi Tarifi (6 Ay ve Üzeri)

Bebeklerin ayva tüketimiyle ilgili merak edilenleri bu yazımızda derledik.

Ayva, C vitamini ve lif açısından zengin bir meyvedir. Ayrıca fosfor, potasyum, demir, A vitamini ve B6 vitamini içeriği ile besin değeri oldukça yüksektir. Bu nedenle bebeği ek gıdaya geçen pek çok ebeveyn, bebeklerine ayvayı ne zaman ve nasıl yedirebileceğini merak ediyor. Biz de sizler için hazırladığımız bu yazımızda, bebekler için ayva püresi tarifi verdik. Ayrıca bebeklerin ayva tüketimiyle ilgili diğer merak edilenleri de yazımızın devamında bulabilirsiniz. Keyifli okumalar!

Bebekler İçin Ayva Püresi Tarifi (6 Ay ve Üzeri)

Bebekler 6. aydan itibaren ayva tüketebilirler. Ancak her bebeğin gelişimi, sağlığı ve alerji durumu aynı olmadığından, bebeklere ayva yedirmeden önce çocuk doktoruna danışma sağlıklı olacaktır. Bununla birlikte ayvanın çiğ tüketimi hem yutma güçlüğü oluşturacağından hem de sindirim anlamında zor olacağından, mutlaka haşlayıp yumuşatarak yedirmek gerekiyor. Bunun yanı sıra rendeleyip tavada 10 – 15 dakika pişirerek de ayvanın yumuşaması sağlanabilir. Gelin şimdi bebeklere ayva püresi nasıl yapılır, detaylı tarife geçelim.

Malzemeler

  • 1 adet orta boy ayva
  • 1 – 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • İsteğe göre bir çimdik tarçın

Bebeklere Ayva Püresi Yapılışı

Ayvayı soyup iri olacak şekilde doğrayın. Ufak bir tencerede ayvalarla eşit olacak şekilde su koyup haşlamaya bırakın. Meyve yumuşadığında ayrı bir kaba alın ve üzerine 1 – 2 çay kaşığı zeytinyağı ile birkaç yemek kaşığı ayvanın haşlandığı sudan alın. Tüm malzemeleri blenderden geçirip pürüzsüz bir kıvam elde edin. Son aşamada isteğe göre çok az tarçın ilave edip karıştırın. Pürenin kıvamını açmak isterseniz ayvanın haşlandığı sudan ilave edebilirsiniz. Bebekler için ayva püresi tarifi hazır! Soğuyunca afiyetle bebeğinize yedirebilirsiniz. Tarif fazla gelirse cam kavanoza koyup 1 gün bekletebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Anovulasyon Nedir?

Bebekler İçin Ayva Püresi Tarifi (6 Ay ve Üzeri)

Bebeklere Ayva Püresi Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Her bebeğin gelişim süreci, sağlık ve alerji durumu aynı olmadığından, bebeğinize ayva püresi yedirmeden önce doktorunuza danışın.
  • Ayvayı ilk kez yedirecekseniz az miktarda verip 3 gün bekleme kuralı uygulayın.
  • Döküntü, kızarıklık, şişlik, kaşıntı, halsizlik veya hırıltı gibi alerji belirtileri gözlemlerseniz ayvalı püre tüketimine ara verip doktorunuza danışın.
  • Bu tarifi dilerseniz elma gibi alerji riski düşük diğer meyvelerle birlikte de yapabilirsiniz.
  • Haşlama yerine ayvayı soyup rendeledikten sonra tavada 10 – 12 yumuşayana kadar pişirerek de yapabilirsiniz.
  • Ayvayı kesinlikle çiğ yedirmeyin.
  • Yemek sırasında bebeğinizin yanından ayrılmayın.

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebekler İçin Bezelye Püresi Tarifi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu