Bebek ve Çocuk

Bebekler Blender Yüzünden Çiğnemeyi Öğrenemiyor

Bebekler Blender Yüzünden Çiğnemeyi Öğrenemiyor

Ailelerin bebeklerine kolaylık olsun diye yiyecekleri blenderdan geçirerek pürüzsüz bir şekilde beslemeleri ilerideki dönemlerde bebeklerde çiğneme sorunlarına neden oluyor.

‘Blender Bebekler Çiğneyemiyor’

Annelerin bebeklerinin beslenmesinde kolaylık olması açısında onların yiyeceklerini daha kolay tüketebilmeleri için blenderdan geçirerek vermeleri bebeklerin çiğnemeyi öğrenmelerine engel oluyor. Uzman doktorlar Blender Bebekler olarak adlandırılan bu bebeklerin çiğnemeyi öğrenemedikleri için parçalı yiyecekleri tüketemeyip kustuğunu belirtiyorlar. Bebeklerin doğumundan sonra ilk 1000 günün önemli olduğuna değinen pediatrik beslenme uzmanları, bebeklerin beslenmesine ilk 6 ay sadece anne sütü, altıncı aydan sonra 2 yaşına kadar da anne sütüne devam edilerek ek gıda ile beslenmelerini öneriyorlar.

Ek Gıdaya Geçiş Önemli

Bebeklerin 6 aydan sonra ek gıdaya geçiş sürecinin bebek açısından önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, anne sütünün erken kesilmesi ya da 6 aydan sonra ek gıda alamayan bebeklerde demir eksikliği görülmeye başladığını ifade ediyorlar. Bebeğin ek gıdaya geçiş amacıyla ilgili olarak da 6 aydan sonra bebeklere anne sütünün içeriğinin yeterli gelmediğini belirtiyorlar. Bu nedenle bebeklerde 1 yaşından önce pütürlü gıdalara geçilmesi gerektiğini vurguluyorlar. Bu dönemde bebeklerin yiyecekleri kendi elleriyle alıp ağızlarına götürmelerini, 6. Aydan sonra yavaş yavaş ek gıdaya başlayan bebeklerin 9. Aydan sonra ise, ailenin yediği yiyeceklerden yiyebileceklerini belirtiliyor.   

Bebekler Blender Yüzünden Çiğnemeyi Öğrenemiyor  

İnek Sütünü 1  Yaşına Kadar Vermeyin

Ailelere bebeklere 1 yaşına kadar kesinlikle inek sütü verilmemesi uyarısında bulunan uzmanlar, ancak bebeklerin altı ayından sonra inek sütüyle yapılmış ürünleri verebileceklerini söylemekteler.

‘Bebeğimiz iştahsız’

Ailelerin bebeklerini yemeyip içmedikleri gerekçesiyle doktora götürdüklerini dile getiren uzmanlar, bunun nedeninin iştahsızlıktan çok anne bebek arasındaki uyumsuzluktan kaynaklandığını belirtiyorlar. Genellikle bebeklerde yeme sorunlarının, annelerin aşırı baskılayıcı tutumlarından kaynaklandığını ifade ediyorlar. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Beyonce Doğacak Olan İkizleri İçin Afrika Konseptli Baby Shower Düzenledi!

  Bebekler Blender Yüzünden Çiğnemeyi Öğrenemiyor  

Besinleri blenderdan geçirmeyin

Bebeklerin altıncı aydan sonra ek gıdaya geçiş sürecinde besinleri hazırlarken özellikle blender kullanılmaması gerektiğini dile getiren doktorlar, bebeklerde çiğneme sorunlarının ek gıdaya geçiş sürecinde başladığının altını çiziyorlar. Ailelerin bu dönemde bebeğin yemeği daha kolay yiyebilmesi için yiyecekleri blenderdan geçirdiklerini ifade ediyorlar. Bebeğin yiyecekleri blender ile pürüzsüz hale getirdikten sonra iştahla yemelerinin aileleri yanılttığını kaydediyorlar. Bu durumun ciddiyetinin ancak bebeklerin pütürlü yiyeceklere geçince anlaşıldığı ve ailelerin bu sorundan dolayı doktor doktor gezdiklerini ifade ediyorlar. “Blender Bebek” adı verilen bu bebekler, pütürlü yiyecekleri ağızlarına aldıklarında çiğneme, karıştırma gibi eylemleri yaparken öğürme refleksleri yaşandığını belirtiyorlar.  

 Bebekler Blender Yüzünden Çiğnemeyi Öğrenemiyor  

Blender bebekler için ısrarcı olun

Uzmanlar Blender bebeklerin pürüzlü gıdalarla besleme konusunda, bebeğe verilen gıdada biraz öğürüyorsa çocuk almıyor değip geri adın atmamaları ve bu konuda ısrarlı olmaları gerektiğini kaydediyorlar. Ailelerin bu durumu doğal karşılamaları gerektiği, ailelerin bebeklerin bu durumlarını yanlış yorumlamalarının ileride yemeyen içmeyen çocuklar haline geleceğine dikkat çekiyorlar.

Bebeğinize doğru sinyalleri verin

Bebeklerin beslenmesi konusunda bebekten gelen sinyalleri almanın önemli olduğunu dile getiren uzman hekimler, annenin de aynı şekilde sinyalleri bebeğe doğru olarak vermesinin çok daha önemli olduğunu belirtiyorlar. Anne bebek davranışsal uyumuna dikkat edilmesi durumunda ailelerin bu tür sıkıntıları yaşamayacaklarını belirtiyorlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu