Bebek ve Çocuk

Bebekler Başını Ne Zaman Dik Tutabilir?

Bebekler Başını Ne Zaman Dik Tutabilir?

Yenidoğan bebekler henüz kasları yeterince gelişmediği için ilk 1 ay kafalarını dik tutamazlar.

Bebekler kafasını ne zaman tutar sorusu, yenidoğan bebeği olan pek çok ebeveynin yanıtını merak ettiği bir sorudur. Zira bilindiği gibi doğumdan sonra bebekler, henüz motor becerileri gelişmediği ve kasları zayıf olduğu için kafalarını tutamazlar. Bu nedenle ilk birkaç ay boyunca bebeğinizi kaldırırken, tutarken veya bir yere koyarken başını desteklemeniz gerekir. Peki, bebekler başını ne zaman tutar? Bebeklerde 3. – 4. ay civarı baş kontrolünde belirgin bir gelişme görülür. 5. – 6. aylarda ise başlarını güçlü ve sabit bir şekilde tutabilmeleri beklenir. Gelin şimdi, bebeklerde baş kontrolü ile ilgili tüm bilmeniz gerekenleri daha detaylı inceleyelim.

Bebekler Başını Ne Zaman Dik Tutabilir?

Doğumdan hemen sonra bebeklerin motor becerileri ve kasları henüz gelişmemiş olur. Bu nedenle ilk aylarda başlarını kontrol edebilmeleri oldukça zordur. Bebek büyüdükçe 3. – 4. ay gibi baş kontrolünde belirgin bir gelişme görülür. 5 ila 6. ay civarında ise başlarını sabit ve güçlü bir şekilde tutmaları beklenir. Gelin şimdi, ay ay bebeklerde kafa kontrolü gelişimi nasıl oluyor, birlikte inceleyelim.

Yenidoğan Dönemi

Bebeğiniz yenidoğan döneminde kafasını hiçbir şekilde kontrol edemez. Bu nedenle bebeği yataktan alırken, bir yere koyarken veya kucağınıza aldığınızda mutlaka başını ve boynunu desteklemeniz gerekir.

1 – 2. Ay

İlk ayın sonunda bebekler yüz üstü yatarken kısa süreliğine başını kaldırabilir, bir yandan diğer yana çevirebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeğinizle Çıkacağınız Araba Yolculuğunun Sorunsuz Geçmesini Sağlayacak 10 Öneri

3 – 4. Ay

Bu dönemde bebeğinizin kafa kontrolünde belirgin bir gelişme olduğunu fark edeceksiniz. Bebeğiniz yüz üstü yatarken başını 45 dereceye kadar kaldırabilecek ve sabit bir şekilde dik tutabilecektir. 4 aylık bebeklerin çoğu yüz üstü yatarken kollarıyla kendilerini yukarı doğru itebilir, başını ve göğsünü yukarıda tutarak mini şınav çekebilir. Ayrıca bebek 4 aylık olduğunda oturma pozisyonundayken muhtemelen başını sabit tutacaktır.

5 – 6. Ay

6 aylık bebekler artık başlarını sabit bir şekilde dik tutabilirler. Yine de bebeğinizi oturur vaziyette bebek arabasına bindirmeden önce, sizden herhangi bir destek almadan başını iyi bir şekilde dik tutabildiğine emin olana kadar bekleyin.

Bebekler Başını Ne Zaman Dik Tutabilir?

Bebeğinizin Kafasını Dik Tutmasına Yardımcı Olmak İçin Yapabilecekleriniz

Gündüzleri uyumadığı vakitlerde bebeğinize karın üstü egzersizler (tummy time) yaptırabilirsiniz. Başlangıçta zorlanabilirler, hatta ağlayabilirler ancak karın üstü egzersizlerin önemli olduğunu unutmayın. Zira bu egzersizler yalnızca omuz ve boyun kaslarını güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda bebeğin el – kol koordinasyonunun ve motor becerilerinin gelişmesine yardımcı olur.

İşte, bebeklerde baş kontrolünü ve karın üstü egzersizleri teşvik etmenin birkaç yolu:

  • Karın üstü egzersizlere olabildiğince erken başlayın.
  • Egzersizleri başlangıçta kısa tutun. İlk ay yalnızca 1 – 2 dakika zaman ayırın. Sonraki aylarda süreyi yavaş yavaş artırın.
  • Karın üstü pozisyondayken bebeğinizin yanına oturun ve bir çıngırak ya da oyuncağı sallayarak yukarı bakmaya teşvik edin.
  • Eğlenceli figürler, ışıklar veya oyuncaklara sahip olan karın üstü aktivite matı alın.

Bebek Kafasını Tutamıyorsa Ne Yapmalısınız?

Bebeklerin kafaları vücutlarına göre orantısız şekilde büyük ve ağırdır. Bu nedenle başlarını dik tutabilmeleri için gerekli olan koordinasyonu ve gücü geliştirmeleri biraz zaman alır. Eğer bebeğiniz 3 aylık olmasına rağmen başını hafifçe bile kaldırmakta zorlanıyorsa, bunu bir sonraki kontrolünüzde doktorunuza bildirebilirsiniz. Ancak her bebeğin gelişim sürecinin farklı olduğunu ve bazılarının diğerlerinden daha hızlı gelişebildiğini unutmayın. Prematüre bebeklerde ise bu süreç daha uzun olabilir ve bu bebekler akranlarını geriden takip edebilirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Lohusalığın Geçici Bir Dönem Olduğunu Unutmayın

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir:

Bebeklerde Boyun Eğriliği Neden Olur?

Kaynak: 1

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu