Bebek ve Çocuk

Bebekler Anne Karnında Dilleri Ayırt Edebiliyor

Bebekler Anne Karnında Dilleri Ayırt Edebiliyor

Bebeklerin henüz doğmadan duymuş oldukları dilleri ayırt edebildikleri Amerika’da yapılan bir araştırma sonrasında ortaya çıktı.

Bebeklerin daha anne karnında iken dilleri ayırt edebildiği belirtildi. Amerika’nın Kansas Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma sonrasında anne karnındaki bebeklerin dilleri ayırt edebildiğini ortaya çıkardı. Yapılan araştırma sonucunda özellikle bebeklerin doğmadan önceki son bir ayında dillere karşı hassaslaştığını belirten uzmanlar, bebeklerin annelerinin karnındayken duydukları dillerin ritimlerini algıladıklarını ifade ediyorlar. Diğer bir ifade ile yapılan araştırma sonucunda ortaya çıkan sonuç, bebekler anne karnında iken dilleri ayırt edebiliyorlar.  

Bebekler Anne Karnında Dilleri Ayırt Edebiliyor

Basında çıkan haberlerde göre, bebeklerin rahim içerisinde duyabildiğine dikkat çekildi. ABD’nin Kansas Üniversitesi tarafından yapılan araştırma ekibinin başında bulunan Doktor Utako Minai, araştırmayla ilgili olarak;  “Anne karnındaki bebek, konuşmaları boğuk bir şekilde olsa bile duyabiliyor. Çevresinde konuşulan dilin ritmini algılıyor. Yaptığımız deneyde; çevresinde her zaman İngilizce konuşulan bir bebeği, Japonca konuşulan bir ortam içerisinde bıraktık. Kalp ritimleri önemli ölçüde değişti. Ancak anne karnındaki bebek, İngilizce konuşulan bir ortamda bırakıldığında kalp atışlarında hiçbir değişiklik olmadı” şeklinde açıklama yaptı.   

Bebekler Anne Karnında Dilleri Ayırt Edebiliyor    

İki Farklı Dili Ayırt Edebiliyorlar

Bilim insanları yapmış oldukları araştırma sonucunda anne karnındaki bebeklerin iki farklı dili ayırt edebildiklerini keşfettiler. Kansas Ünivesitesinde görev yapan bir grup araştırmacı tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, bebeklerin henüz anne karnındayken dış dünyada konuşulan iki farklı dili ayırt edebildikleri tespit edildi. Daha doğmamış annesinin karnında olan bebekler üzerinde yapılan deneyde, bebeklerin dış ortamda konuşulan İngilizce ve Japonca dillerine farklı şekilde tepki verdiğinin görüldüğü belirtildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeğinizin Sağlığı ve Konforu İçin Kullanacağınız Bezde Olmazsa Olmaz 4 Özellik!

İngilizce Ve Japonca’ya Farklı Tepki Verdiler

Anne karındaki bebeklere iki farklı dilin dinletilmesiyle ilgili yapılan araştırma için 24 gebe kadın üzerinde yapılan deneyde, bebeklerin dinletilen farklı dillere farklı kalp atışlarıyla karşılık verdiği belirtildi. Anne karnında İngilizce dilinde klip dinletilen bebeklerin kalp atışlarının daha düzenli olduğu, Japonca dinletilen bebeklerin ise, kalp atışlarının daha ani çıkışlı olduğu görüldüğü ifade edildi.

Anne Karnında Dil Öğrenme İddiası Güçlendi

Araştırmacılar yapılan son keşif sonucunda dil öğrenmenin anne karnındayken başladığı iddiasının güçlendiği ifade edildi. Daha önce yapılan araştırmaların yenidoğan bebeklerin farklı dilleri ayırt edebildiklerini göstermesine karşın, yapılan deneylerde anne karnındaki bebeklerin farklı dilleri algılama yeteneklerinin ilk kez ortaya konduğunun altı çizildi.   Bebeklerde Ay Ay Dil Gelişimi Nasıl Gerçekleşir? Detaylar İçin Tıklayın  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu