Bebek ve Çocuk

Bebek Mamalarında Alarm! Zararlı Madde Tespit Edilen Markalar Açıklandı

Bebek Mamalarında Alarm! Zararlı Madde Tespit Edilen Markalar Açıklandı

Sivil toplum kuruluşu Clean Label Project, yaptığı çalışma ile acı gerçeği ortaya çıkardı. Piyasadaki çoğu bebek mamasının, zehirleyici düzeyde kimyasal madde içerdiği tespit edildi. Yapılan çalışma sonrası, zararlı olan bebek maması markalarının hepsinin ismi açıklandı.

Bebek mamalarında zararlı madde tespit edildi! ABD’de yapılan çalışmalarda bebek mamaları, formülleri ve erken gelişim evresindeki çocuklara yönelik olan gıda ürünlerinde arsenik ve kurşun gibi ağır metal kalıntılarına rastlanıldı. ABD’de yayın yapan USA Today gazetesinde yer alan araştırma sonuçları ise oldukça kaygı verici… Araştırmayı yapan sivil toplum kuruluşu Clean Label Project, ürünlerinde zararlı madde tespit edilen firmaların ismini de açıkladı.   Bebek Mamalarında Alarm! Zararlı Madde Tespit Edilen Markalar Açıklandı  

Bebek Mamalarında Zararlı Madde Tespit Edildi!

  Gün geçtikçe kullandığımız ürünler doğallığını kaybediyor ve sağlığımızı tehdit eden kimyasallara maruz kalıyoruz. Kozmetik ürünlerde olmasına artık alıştığımız bu kimyasallar, bebek mamalarına dahi girmiş. ABD’deki sivil toplum kuruluşu Clean Label Project, ülkedeki süpermarketlerde son 5 aydır satılan bebek mamaları ve formüllerini inceledi. Bebeklere yönelik olan ürünlerin %65’inde arsenik, %58’inde kadmiyum, %39’unda kurşun ve %10’unda ise akrilamit izleri bulundu.   Bebek Mamalarında Alarm! Zararlı Madde Tespit Edilen Markalar Açıklandı Yapılan test sonuçlarında; bebeklere yönelik gıda maddelerinde en fazla arsenik tespit edildiği, özellikle bebek formüllerinde bu oranının %80’e çıktığı açıklandı. Araştırma kapsamında incelenen bazı bebek mamaları ve formüllerindeki arsenik miktarının milyarda 600’e ulaştığı ve bunun da zehirleyici seviye olduğu ifade edildi. Öte yandan, ürünlerin çoğunda BPA yani kimyasal bileşen içermez ibaresinin yer aldığı, ancak bu bilgiye rağmen %60’ında Bisfenol A tespit edildiği açıklandı.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeklerde 40 Çıkarma Nedir, Nasıl Yapılır?

İşte O Zararlı Bebek Maması İsimleri!

ABD’deki sivil toplum kuruluşlarından Clean Label Project, yaptığı incelemelerin sonunda, en zararlı ürünlerin bulunduğu firmaları da açıkladı. Annelerin, bebeklerinin sağlığı için Gerber, Enfamil, Plum Organics ve Sprout firmalarından uzak durması gerektiği ifade edildi.   Bebek Mamalarında Alarm! Zararlı Madde Tespit Edilen Markalar Açıklandı  

Gelişim Geriliğine Neden Oluyor

Dünya Sağlık Örgütü, arsenik zehirlenmesinin başta gelişim bozuklukları olmak üzere kalp, damar ve şeker hastalıklarına sebep olabildiğini daha önce açıklamıştı. Yine aynı şekilde Dünya Sağlık Örgütü, arsenik zehirlenmesinin sinir sistemi ile alakalı sağlık problemlerine ve kansere dahi neden olabildiğini açıklamıştı. Çevre Koruma Ajansı ise, düşük miktarda da olsa kurşun zehirlenmesinin çocuklarda zekâ geriliği, davranış bozuklukları, yavaş gelişim, işitme problmeleri ve kansızlığa neden olabileceği açıklandı. Araştırmanın sonuçlarını daha detaylı incelemek için Clean Label Project’in sitesini inceleyebilirsiniz.  

Pirinç Bazlı Bebek Mamalarına Dikkat!

Geçtiğimiz yıllarda Avrupa Birliği ülkelerinde yapılan bir araştırma ile pirinç bazlı bebek mamaları hakkında da acı gerçek ortaya çıkmıştı. Birleşik Krallık’ta bulunan Queens Üniversitesi Küresel Gıda Güvenliği Enstitüsü araştırmacıları, inceledikleri pirinç bazlı bebek formüllerinin %50’sinde, bebek ve çocukları hedef alan ürünlerin ise %75’inde yasal seviyenin çok üzerinde arsenik tespit ettiklerini açıklamıştı.   Diğer haberlerimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu