Bebek ve Çocuk

Bebek Arabası Alırken Yapılan 7 Kritik Hata

Bebek Arabası Alırken Yapılan 7 Kritik Hata

Bebek arabası seçerken, aileler çoğunlukla dış görünüme önem veriyorlar. Ancak bebek arabası seçiminde dikkat edilmesi gereken daha önemli noktalar var.

Bebek arabası seçerken, aileler çoğunlukla dış görünüme önem veriyorlar. Ancak bebek arabası seçiminde dikkat edilmesi gereken daha önemli noktalar var. Bebeğiniz sürekli büyüdüğü için, uzun süre rahatlıkla kullanabileceğiniz bir bebek arabası seçmelisiniz. Öte yandan bazı teknik detayları bilmek de faydalı olabilir. Bu nedenle bebek arabası alırken yapılan 7 kritik hatayı yazdık.

Bebek Arabası Alırken Yapılan 7 Kritik Hata

1. İhtiyaçlarını ve isteklerinizi doğru belirlememek

Bebek Arabası Alırken Yapılan 7 Kritik Hata

Öncelikle ihtiyaçlarını ve isteklerinizi doğru belirlemeniz gerek. Bunun için bir liste yapabilirsiniz. İyice araştırma yapmadan bebek arabası satın almak bu konuda yapılan hatalardan biri. Çünkü neredeyse her geçen gün daha fonksiyonlu modeller çıkıyor. Bu nedenle, daha sonra pişman olmamak için iyice araştırmalı ve isteklerinizi en doğru şekilde belirlemelisiniz. Hafif bir model mi istiyorsunuz? Fonksiyonlu bir model mi arıyorsunuz, ne kadar süre bebek arabası kullanacaksınız? Tüm bunları gözden geçirip karar vermenizde fayda var.

2. Ağır ve büyük bebek arabalarını tercih etmek

Bebek Arabası Alırken Yapılan 7 Kritik Hata

Bebek arabasının dış görünüşünün güzel olması her ne kadar önemli olsa da, aslında bebek arabası seçerken en sık yapılan hatalardan biri güzel göründüğü için ağır modelleri tercih etmek. Bebek arabası seçerken boyut son derece önemli. Koltuk boyutundan ağırlık limitine kadar dikkat etmeniz gereken pek çok unsur var. Bunun yanı sıra bebeğinizi bir süre bebek arabasıyla gezdireceğiniz için mümkün olduğunca hafif ve manevra kabiliyeti olan modelleri tercih etmelisiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeğiniz Hangi Ayda Hangi Becerilere Sahip Olmalı?

3. Uzun vadeli düşünmemek

Bebek Arabası Alırken Yapılan 7 Kritik Hata

Çoğu ebeveyn bebek arabası seçerken, onu kısa bir süre kullanacağını düşündüğü için çok fazla araştırma yapmıyor. Nitekim, bebek arabası seçerken uzun vadeli düşünmek gerekiyor. Özellikle ikinci bir bebek planlayanların bunu hesaba katması şart. Bu nedenle de bütçenizi biraz artırmanızda ve daha dayanıklı modeller almanızda fayda var. Ayrıca bebek arabasını uzun süre kullanmayı düşünüyorsanız, ağırlık limiti ve koltuk büyüklüğüne de dikkat etmelisiniz.

4. Tekerlek kilidi gibi güvenlik detaylarına dikkat etmemek

Bebek Arabası Alırken Yapılan 7 Kritik Hata

Güvenlik, bebek arabalarında dikkat edilmesi gereken unsurların en başında geliyor. Modern bebek arabalarında yoldaki tümsekleri azaltmak için tekerlek süspansiyonu kullanılıyor.  Bebeğinizin rahat bir yolculuk yapabilmesi için bebek arabası alırken mutlaka bu özelliğe dikkat etmelisiniz. Öte yandan bebek arabalarında tekerlik kilidi de son derece önemli. Alacağınız bebek arabasının stabilite için tekerlek kilidine sahip olması gerekiyor. Bir yola park ederken tekerlek kilidini kullanmalısınız. Bu, bebek arabasının dengesini sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca ekstra güvenlik için 5 noktalı emniyet kemeri tasarımı olan modellere de bakabilirsiniz.

5. Bebeğin konforunu önemsememek

Bebek Arabası Alırken Yapılan 7 Kritik Hata

Bebek arabasının bebek için konforlu olması şart. Ancak ebeveynler genellikle bebek arabası alırken, oturma yerinin genişliği ya da bu bölümde kullanılan malzemelere dikkat etmiyor.  Bebeğinizin konforu için bebeğin sırtının yaslandığı yerin çeşitli seviyelerde rahat bir şekilde katlanabilir ve ayarlanabilir olması gerekiyor. Ayrıca arabanın tentesinin güneşten koruma özelliğinin olması ve kademeli olarak katlanması da dikkat edilmesi gereken detaylar arasında.

Çocuğunuzun rahat etmesini sağlayacak bebek arabası modellerine göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

6. Garanti süresi ve servis ağını yeterince araştırmamak

Bebek Arabası Alırken Yapılan 7 Kritik Hata

Bebek arabası alırken, yapılan bir başka hata da burada herhangi bir servis ağı bulunmayan markaları tercih etmek. Herhangi bir problem yaşadığınızda, yakınlarınızda ulaşabileceğimizin bir servis ağının olup olmamasına dikkat edin.  Bebek arabasını uzun süre kullanacağınız için garanti süresi de önemli.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
En Çok Bebekleri Etkiliyor: Altıncı Hastalık Nedir?

7. Çok fonksiyonlu ürünleri tercih etmemek

Bebek Arabası Alırken Yapılan 7 Kritik Hata

Bebek arabalarının birden fazla fonksiyona sahip modelleri bulunuyor. Bunların en bilineni hem araba koltuğu hem de bebek arabası olarak kullanılanlar. Ancak ebeveynlerin çoğu bunu bilmedikleri için ürünleri ayrı ayrı satın alıyorlar. Ayrıca bebeğinizi tek bir manzaraya mahkum etmemek için, hem içe hem de dışa dönebilen modelleri de tercih edebilirsiniz.

 En iyi bebek arabası modelleri için tıklayın!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu