Bebek ve Çocuk

Bebeğinizin Gözü Sık Sık Çapaklanıyor mu? İşte Olası Nedenler…

Bebeğinizin Gözü Sık Sık Çapaklanıyor mu? İşte Olası Nedenler...

Yenidoğan bebeklerde sıklıkla rastlanan çapaklanmanın genellikle bebeğin göz kanallarının tıkanmasından kaynaklandığı belirtilir.

Yenidoğan Bebeklerde Göz Çapaklanması

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları Yenidoğan bebeklerde göz çapaklanması nedenini genellikle bebeğin göz kanallarının tıkanmasından kaynaklandığını belirtirler. Yeni doğmuş bebeğin göz kanalının çok küçük olması nedeniyle sık sık tıkanabileceği, bunun sonucunda da kirpik üzerinde çapaklanma veya akıntının ortaya çıkacağı söylerler.

Göz Çapaklanması Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerin gözünün çapaklanması pek çok nedene bağlı olarak oluşabilmesinin yanında, kirpik kökünün iltihaplanması nedeniyle de oluşabileceğini belirten uzman hekimler, yenidoğan bebeklerin gözlerinde akıntılı veya kurumuş çapakların oluşma nedenin göz kanalı tıkanması olduğunu söylerler. Bebeklerde göz çapaklanması genellikle şu şekilde görülmektedir;

Gözde kızarıklık,

Uykuda göz kirpiklerinin birbirine yapışması,

Gözde sarı tonlarında akıntı,

Göz kapaklarının kabarması veya şişmesi,

Göz kapağında veya kirpikte kurumuş iltihap görülmesi

  Bebeğinizin Gözü Sık Sık Çapaklanıyor mu? İşte Olası Nedenler...  

Bebeklerde Göz Çapaklanması Neden Olur?

Yenidoğan bebeklerde göz çapaklanma nedeni olarak gözyaşı kanallarının tıkanmasının temel kaynak olduğunu belirten uzmanlar, bunun dışında çapaklanmaya neden olacak diğer sorunlar arasında; kirpik dibi iltihabını ve göz nezlesini gösterirler.

– Tıkalı Gözyaşı Kanalı; Çocuk doktorları tarafından yeni doğmuş bebeklerde oldukça dar olan gözyaşı kanalının kısa bir süre içerisinde tıkanabileceği belirtilirken, gözyaşı kanalının tıkanması sonucunda bebeğin gözlerinin sürekli ıslak olması ve gözlerinden yaş akmasına neden olabileceğini belirtilir. Bazı bebeklerin gözyaşı kanalı olmadan doğduklarını söyleyen doktorlar, bu gibi durumlarda bebeğin gözyaşı kanalınını incelemesi ve uygun olan tedavi yönteminin belirlemesi gerektiğini belirtirler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Yenidoğan Bebeklerde Hırıltılı Solunum Neye İşaret Ediyor?

– Göz Nezlesi; Bebeklerde sık görülen göz hastalıklarından birisinin de göz nezlesi olduğu belirtilirken, bunun gözlerde şişlik, kızarıklık ve çapaklanmaya yol açabileceği söylenir. Viral (virüs nedeniyle oluşan) bir hastalık olan göz nezlesinin geçmesi için antibiyotik ilaçların kullanılması gerektiği ancak, yenidoğanlar için kullanılacak olan bu ilaçların mutlaka doktor tarafından verilmesinin önemli olduğuna dikkat çekilir.

  Bebeğinizin Gözü Sık Sık Çapaklanıyor mu? İşte Olası Nedenler...  

– Kirpik Dibi İltihabı; Kirpik dibi iltihabı da bebeklerde sık rastlanmayan bir durumdur. Bebeğin gözünde ve gözünün çevresinde kuruluğun oluşması, kirpik dibinde kurumaya ve bunun sonucunda da iltihaba yol açabilir. Kirpik dibi iltihabın geçmesi için, doktor tarafından verilecek krem ve merhem kullanılabileceği belirtilir.

 Göz Çapakları Nasıl Geçer?

Bebeklerin ciltlerin hassas olduğu kadar göz çevreleri de oldukça hassastır. Bu nedenle bebeğin güzünde çapaklanmaya yol açan durumun mutlaka doktor tarafından tespit edilmesi ve doktorun önereceği tedavi yöntemlerine göre hareket edilmesi önemlidir. Bununla birlikte bebeğin göz çevresinin kurumasını önlemek için çapakların temizlenmesi önerilir.     

Bebeğinizin Gözü Sık Sık Çapaklanıyor mu? İşte Olası Nedenler...    

– Çapakları Sık Sık Temizleyin; Bebeğin göz çevresinde oluşan çapakları sık sık temizlemeniz bebeğinizin rahat etmesini sağlayacağı gibi, çapakların çoğalıp gözü tamamen kaplamasını da engeller. Gözün çevresinde kaşıntıya neden olan çapakları temizlemek, bebeğin rahatsız hissetmesini önler.  Göz çevresinde bulunan çapakları temiz ve ılık suyla, nemlendirilmiş bir bez veya pamukla temizleyebilirsiniz. (Pamuk ayrılıp bebeğin gözüne kaçabilir, dikkatli olun.)

– Göz Kanallarına Masaj Yapın; Bebeğin göz kanallarının açılması için yapılacak yöntemlerden birisi de, gözyaşı kanalların olduğu burunla göz arasında kalan noktaları yavaşça ovmaktır. (masaj yapmak) Bu hareketin bebeği rahatlatacağı gibi, göz kanallarının da açılmasını sağlayacağı belirtilir.

Yenidoğmuş Bebeklerde Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Tedavisi ve Sondalama ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Aleyna Tilki'nin Hamile Olduğu İddia Edildi!

Tekrarlayan Çapaklanmaları Mutlaka Doktorunuza Bildirin

Yenidoğan bebeklerde göz çapaklanması sorununun sık tekrar etmesi durumunda bebeğin gözlerinin zarar görmesine sebep olma ihtimaline karşın, özellikle tekrarlayan çapaklanmalar durumlarında mutlaka doktorunuzu bilgilendirmeniz oldukça önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu