Bebek ve Çocuk

Bebeğinizi Sallayarak Uyutmak Doğru mu?

Bebeğinizi Sallayarak Uyutmak Doğru mu?

Bebeği sallayarak uyutmak, bebeklerin uykuya geçiş sürecini kısalttığı için anneler tarafından sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Ancak, bebeğinizi sallayarak uyutuyorsanız bir kere daha düşünmenizi tavsiye ederiz. çünkü uzmanlar, bebeği sallayarak uyutmanın pek çok risk barındırdığını düşünüyor.

Bebeği sallayarak uyutmak ne kadar doğru? Ebeveynler, bebeklerini uyutabilmek için çeşitli yöntemler geliştirir ve denerler. Bu yöntemler arasında bebeği ayakta sallayarak uyutmak, Türk kültüründe oldukça yaygın görülen bir bebek uyutma şeklidir. Bebeğin ayakta, kucakta veya beşikte sallanarak daha kolay uykuya dalması, her ne kadar anneleri buna mecbur bıraksa da bebeğinizi sallayarak uyutmayı tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir. çünkü, uzmanlara göre bebeği sallayarak uyutmak pek çok riski beraberinde getiriyor.   Bebeğinizi Sallayarak Uyutmak Doğru mu?  

Bebeği Sallayarak Uyutmak

Bebeğinizi sadece sallayarak mı uyutabiliyorsunuz? Aslında çoğu anne sizinle aynı durumu yaşıyor. Yalnız, bebeğinizi ayakta sallayarak uyutmaya alıştırmadan önce bilmeniz gerekenler var. Uzmanlar, bebeği ayakta sallayarak uyutmanın pek çok risk barındırdığını belirtiyor. Bunlardan en önemlisi de ‘Sarsılmış Bebek Sendromu‘dur. Bununla birlikte, beyni tam olarak gelişmeyen bebeğinizi sallayarak uyutmanız, çeşitli nörolojik hastalıklarla karşılaşma ihtimalini arttırabilir.  

Sallanan Bebekler Neden Daha Rahat Uykuya Dalar?

İç kulakta bulunan ve dengeyi sağlayan, içi sıvı dolu yarım daire şeklindeki bölüme ‘vestibüler labirent’ denir. Siz bebeğinizi ayakta sallarken ve bebeğiniz sabit bir noktaya bakarken vestibüler labirentteki hücreler baş dönmesi hissine neden olur ve bebeğinizi sersemleştirir. Böylelikle bebeğiniz aslında ihtiyacı olduğu için değil, sersemleştiği için uyur. Bir nevi hipnoz etkisi yaratılmış olur ve bebek kolayca uykuya dalar.   Bebeğinizi Sallayarak Uyutmak Doğru mu?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Aritmi Nedir?

Bebeğinizin Başını Değil, Vücudunu Sallayın

Bebeği olan çoğu kadın, bebeğini uyuturken sallamayı tercih eder. Bebeği ayakta sallamak hipnoz etkisi yaratır ve bebeğin kolayca uykuya dalmasını sağlar. Fakat, sallama esnasında bebeğin gelişmemiş beyni zarar görebileceği gibi sallanarak uyuma düzenine alışır ve diğer uykularının hepsinde anneden kendisini sallamasını bekler. Bu da anne için oldukça yorucu olabilir. çoğu uzman, bebeğinizin sallama alışkanlığı kazanmadan, kendi kendine uyumayı öğrenmesi gerektiğini savunmaktadır. Ancak, bebeğiniz sallanarak uyumaya alıştıysa, kafasını değil sadece vücudunu hafif ritmik bir şekilde sallayabilirsiniz.  

Bebekleri Nasıl Uyutmak Gerekir?

Bebeğinizi uyutmadan önce karnının tok, altının temiz olduğuna dikkat etmelisiniz. Yatacağı odanın ısısının ve üzerindeki kıyafetlerin uygun olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bebeğinizin yatacağı odanın loş olması da uykuya geçişini kolaylaştıracaktır. Bebeğinizi beşiğe yatırdığınızda sırtını sıvazlamanız, elini tutmanız ona güven verecek ve huzursuzlanıp ağlamasının önüne geçecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu