Bebek ve Çocuk

Bebeğin İlk Tuvaleti Annenin İçki İçip İçmediğini Gösteriyor

Bebeğin İlk Tuvaleti Annenin İçki İçip İçmediğini Gösteriyor

Annenin gebelik sırasında alkol alıp almadığı çocuğun yaptığı ilk tuvaletten belli oluyor. Bu durum çocuklarda ortaya çıkabilecek birçok sorunu daha önceden öğrenmeye yarıyor.

Bebeğin İlk Tuvaleti Annenin İçki İçip İçmediğini Gösteriyor

Doktorlar gebelikte alkol tüketiminin zararlı olduğuna dair genel bir görüşe sahiptir. Yapılan araştırmalar yenidoğanların yüzde 2,5’inin doğum sonrası alkolden kaynaklanan birçok hastalığa sahip olduğu yönünde.     Yeni yapılan araştırmalara göre, annenin gebelik sırasında alkol alıp almadığı çocuğun yaptığı ilk tuvaletten belli oluyor. Bu durum çocuklarda ortaya çıkabilecek birçok sorunu daha önceden öğrenmeye yarıyor.

Erken Müdahalenin Önemi

Bir sağlık dergisinde yayınlanan makaleye göre: 1990’larda 400 çocuk incelenmiş ve 216’sının ilk dışkısında bulunan bazı değerlerin diğerlerinden daha yüksek olduğu gözlemlenmiş. Daha sonraki yıllarda ise 9, 11, 15 yaşındaki bu çocuklara zeka testi yapılmış ve sonuçlara göre ilk tuvaletlerinde söz konusu değerleri yüksek çıkan çocukların zekalarının diğerlerinden daha düşük olduğu görülmüştür. Ergenlik sırasında da devam eden bu zeka geriliğinin tek sebebi, annelerin gebelik sırasında alkol kullanmalarıdır. Bu yüzden annelerin gebelik döneminde alkol kullanmamaları gerekir.

Her Yudum Etkili

Normal şartlarda içilen her alkollü içeceğin üçte biri kana direkt geçiş yapıyor ve insan vücudunda küçük de olsa kalıcı zararlara sebebiyet veriyor. Uzmanlar da gebelik döneminde alkollü içeceklerden uzak durmanızı ve eğer çocuk bekliyorsanız alkolü hemen bırakmanızı tavsiye ediyorlar. Ayrıca içerisinde alkol bulunan ağız gargaralarından, ilaçlardan ve el temizleyicilerinden de uzak durmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeğin İri Olması Halinde Normal Doğum Yapılabilir mi?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu