Bebek ve Çocuk

Bebeğin Göz Rengi Kaçıncı Ayda Oluşur?

Bebeğin Göz Rengi Kaçıncı Ayda Oluşur?

Anne adayları hamile olduklarını öğrendikleri andan itibaren bebeklerinin pek çok şeyini beklerler. Bunlardan birisi de bebeğin göz renginin ne olacağıdır.

Bebeğin Göz Rengi Kaçıncı Ayda Oluşur?

Bebeğin göz renginin ne zaman, kaçıncı ayda oluşacağı bebek bekleyen her anne adayının en fazla merak ettiği konulardan birisidir. Anne adayı gebeliğini öğrendiği andan itibaren bebeğinin kime benzeyeceği saçlarının, gözlerinin ne renk olacağı her an aklını meşgul eden sorular arasında yer alır. Gebelik süreci anne adayları için karmaşık bir süreçtir. Bu süreçte anne adayının organları bebeği için çalışmaya başlar. Bebeğin sağlıklı gelişmesi için vücutta bulunan tüm kaynaklar öncelikle bebeğin ihtiyacını giderilmesi için kullanılır ve bu şekilde bebeğin organları gelişmeye başlar. Bebeğin göz renginin kaçıncı ayda oluşur sorusuyla ilgili uzmanlar, bebeğin anne karnındaki 4. Haftasında oluşmaya başlayan solunum ve kulaklarla birlikte oluştuğunu ifade ederler. Buna rağmen yeni doğan bir bebeğin göz renginin tam ne renkte olduğunu anlamak oldukça zordur.

Bebeğin Göz Renginin Oluşmaya Başladığı Gebelik Haftası

  Bebeğin Göz Rengi Kaçıncı Ayda Oluşur?   

Uzmanlar bebeğin göz renginin belli olmaya başladığı gebelik haftasını 4. Hafta olarak ifade ederler. Buna karşın bebeğin gözünün tam ne renk olduğu net olarak bilinmez. Peki, Bebeğin göz rengi ne zaman belli olur? Gebelik haftasında belli olmaya başlayan bebeğin göz rengi tam olarak anlaşılamaz. Bunun nedeni olarak, bebeğin mevcut yapısı gereği yeni doğan tüm bebeklerin göz renkleri mavi olarak görülür. Araştırmacılar ise, bu durumun nedeni olarak ise, göze rengini veren koyu renkli biyolojik bir pigment olarak bilinen ‘melanin’ pigmentinin henüz işlevini tam olarak yerine getirememesinden dolayı kaynaklanmakta olduğunu belirtirler. Bu şekildeki oluşumun bebeğin gözlerinde bulunmayan rengin hiçbir ışığı yakalayamaması ve gelen ışığı da geri yansıtır. Bu yansıyan ışık da bebeğin gözünün renginin mavimsi ya da koyu lacivert görünmesine neden olur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeklerle Tatile Çıkmak

Bebeğin Göz Renginin Kesinleşmesi

  Bebeğin Göz Rengi Kaçıncı Ayda Oluşur?   

Bebeğin gerçek göz renginin oluşması, bebeğin doğumundan itibaren 6 ile 12 ay arasında olacağı ifade edilir. Diğer bir değişle bebek doğduğunda gözleri mavi renkte olsa bile, bu renk zaman içerisinde bebek büyüdükçe kahverengi, siyah, yeşil ve tonlarında bir renge dönüşür. Bu nedenle bebeğin göz renginin kesinleşmesi için belli bir zaman gerekir.

Gen Mekanizmasına Göre Bebeğin Göz Rengi Anne Babanın Genlerine Bağlıdır

  Bebeğin Göz Rengi Kaçıncı Ayda Oluşur?   

Bebeğin göz renginin ne olacağını anne babanın genleri belirler. Genlerin temelinde var olan mevcut mekanizmaya göre, iki tam gene sahip olan anne baba adayından bebeğin aldığı genler aynı ise, yani her iki tarafında gözleri yeşil ise, bebeğin gözünün rengi yeşil olur. Ancak bir tarafın geniyle, diğer tarafın geni farklı ise, yani birisi kahverengi birisi yeşil ise, bu durumda bebeğin göz rengi bu iki genden üstün olanının rengi bebeğin göz rengini belirler.  

 Bebeğin Göz Rengini Hesaplama – Bebek Göz Rengi Testi 2017 için Tıklayın  

Bebeğin Gözü Mavi, Lacivert, Siyah ve Gri Olursa Hangi Renge Döner?

  Bebeğin Göz Rengi Kaçıncı Ayda Oluşur?    

Bebeğin doğumundan sonra gözünün renginde yansımalar olur. Bu yansımalar, genelde lacivert, mavi ve gri olur. Bu nedenle de bebeğin doğduğu ilk günlerde bebeklerin gözlerinin renkli olduğunu söylenir. Ancak bebeğin gözleri 8 ya da 9 aylık olmasından sonra tam göz rengine kavuşur. Bebeklerin göz rengi bir yaşına gelene kadar değişiklik gösterebilir. Bebeğiniz doğduğunda mavi gözükse bu renk belli bir süre sonra kahverengi, yeşil ve elaya dönebilir. Ancak bebeğiniz doğduğun da gözleri siyah ise, bu göz renginin değişme ihtimali pek yoktur ve bebeğin gözü genellikle koyu olur. Bebekler genlerini ailelerinden alırlar ve genellikle 1 hafta ve 15 gün içerisinde oluşan renk tonlarındaki değişmeler aileden kaynaklanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
2020 Yılında Doğum Yapan Annelerin Eline Ne Kadar Para Geçecek?

İstisnai Durumlarda Bebeğin Gözü Siyahtır

  Bebeğin Göz Rengi Kaçıncı Ayda Oluşur?   

Yenidoğan bebeklerin göz rengi ilk haftalarda lacivert ve gri renklerdedir. Henüz gözlerinde pigment gelişiminin tamamlanmasından dolayı tüm bebeklerde bu durum gayet normal bir durumdur. Ancak istisnai durumlarda bebeğin gözleri oldukça siyahtır ve anne karnında gelişimini tamamlamıştır. Pigmentlerin gelişmesinin yaklaşık 6 ay sürdüğü ifade edilir. Bu süre içinde siyah ve gözü koyu gri olan gözler de çok fazla değişme olmayacağı belirtilir.

Karanlıkta Parlıyorsa Gözleri Mavi Renkli Olabilir

  Bebeğin Göz Rengi Kaçıncı Ayda Oluşur?   

Halk arasında inanılan bir inanışa göre, yeni doğan bebeğin gözlerinin rengi eğer karanlıkta parlıyor ise, bebeğin gözlerinin renginin mavi renkli olaca anlamına gelmektedir. İngilizlere göre de yenidoğan bebeğin göz bebeğinin çevresinde belirgin bir beyaz hare varsa bu durumda da bebeğin göz renginin renkli olacağına inanılır. Çok nadir görülmekle birlikte çift göz rengine sahip olabilirler. Söz konusu göz renkleri birbirinden çok farklı olacaktır. Siyah ve mavi gibi. Bebeğin göz renginin nasıl anlaşılacağı ile ilgili bir genelleme yapılırsa,  gri göz etrafında beyaz hare varsa bebeğin göz rengi yeşil, bariz bir lacivertlik varsa bebeğin gözünün rengi ise, mavi olur.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu