Bebek ve Çocuk

Bebeği Uyku Sorunu Yaşayan Anneler! Size Birkaç Önerimiz Var

Bebeği Uyku Sorunu Yaşayan Anneler! Size Birkaç Önerimiz Var

Zamanlı Besleyin!

Bebeğinizi uyutmaya çalışmadan önce mutlaka karnının tok olduğundan emin olun. Hatta uyku öncesi bir rutin oluşturup, bu rutinin son basamağı olarak bebeğinizi besleyebilirsiniz. Örneğin her gece ılık bir banyo, ardından alt değişimi, kremle bir süre masaj ve en son emzirme… Gecenizin oldukça huzurlu geçeceğinden emin olabilirsiniz!

Gazını Mutlaka Çıkartın

Bebeklerin huzursuz olmasının ve uyuyamamasının en büyük sebebi, genellikle gaz sancıları ve sindirim problemleri olur. Dolayısıyla bebeğinizi uyutmaya çalışmadan önce gazını çıkartmak için sırtını pışpışlamanız, dairesel hareketlerle masaj yapmanız onu rahatlatacak ve bütün gece daha kaliteli bir uyku süreci geçirmesini sağlayacaktır.

Sıcaklığı İyi Ayarlayın

Bebeğinizin uyumasını zorlaştıran sebeplerden biri de oda sıcaklığıdır. Çok sıcak veya çok soğuk bir oda, elbette bebeğinizin uykuya dalmasını zorlaştırır. Bu nedenle oda sıcaklığını kontrol etmeniz, ortalama 25 derece bir odada bebeğinizi uyutmanız, işinizi çok daha kolaylaştıracaktır. Ayrıca uyurken onu rahatsız edecek, kat kat kıyafetler giydirmemeye çalışın. Pamuklu ve hava alan kumaşlar en iyi tercih olacaktır.

Rahatlatıcı Sesler Dinletebilirsiniz

Bebeklerin saç kurutma veya çamaşır makinesi gibi cihazların sesleri ile uyuması meşhurdur. Yani, bilinenin aksine bebeğinizin uyuması için sessiz bir ortam yaratmanız gerekmez. Aksine, bebeğinizin anne karnında duymaya alışık olduğu sesleri ona dinletmeniz, uykuya daha kolay dalmasına yardımcı olabilir. Örneğin, beyaz gürültü seslerini telefonunuzdan açıp, kısık sesle dinletebilirsiniz.

Aynı Saatlerde Uyutmaya Özen Gösterin

İşte geldik en can alıcı noktaya! Bebeğinizi ister gece uykusunda, isterse gündüz uykusunda aynı saatlerde yatırmaya özen gösterin. Çünkü vücudu o biyolojik saatlere alışacak ve o an geldiğinde uyuması daha kolay olacaktır. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Aslıhan Kıratlı İle Alt Vücudu İncelten Hareketler

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu