Bebek ve Çocuk

Bebeği Sütten Keserken İşinize Yarayacak Tüyolar

Bebeği Sütten Keserken İşinize Yarayacak Tüyolar

Bebek sütten nasıl kesilir ? Bebeğinizi sütten keserken işinize yarayacak tüyoları sizler için hazırladık…

Bebek sütten nasıl kesilir ? Anne sütü, bebeğin ilk 6 ay ihtiyacı olan tüm besin öğelerini tek başına karşılayabilen mucizevi bir besindir. Bebeğin hastalıklara karşı korunması ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde büyük rol oynar. İlk 6 ay sadece anne sütü, 2 yaşına kadar ise anne sütü destekli ek gıda ile bebeğin beslenmesi önerilir. Ancak, doğumdan sonra 2 yaşına kadar bebeğin anne sütü ile beslenmesi ne kadar sağlıklıysa, 2 yaşından sonra anne sütünü bırakıp normal beslenme sürecine geçmesi de o kadar sağlıklı bir seçenektir. Elbette bebeğiniz için anne sütünden normal beslenme sürecine geçmek kolay olmayacak. Ancak, dikkat edeceğiniz birkaç püf nokta ile süreci daha kolay hâle getirebilirsiniz. Peki, her annenin aklındaki o malum soru; bebek sütten nasıl kesilir ? İşte, cevabı…  

Bebek Sütten Nasıl Kesilir? İşte, İşinizi Kolaylaştıracak İpuçları…

  Bebeği Sütten Keserken İşinize Yarayacak Tüyolar  

Anne Duygusal Anlamda Hazır Olmalı

Emzirme dönemi, her kadın için oldukça duygusal bir süreçtir. Emzirme döneminde bebeğin anneye duyduğu bağlılık, anneyi mutlu hissettirir. Bebeğin büyümesine şahit olmak, onu beslemek annede güzel duygular yaratır. Böylesi anlamlı bir dönemi bırakmak anne için de kolay olmayabilir. Dolayısıyla duygusal anlamda kendinizi hazır hissetmemeniz, süreci tekrar başa sarmanıza neden olacaktır. Kararlı olduğunuz ve bebeğinizi kesin olarak sütten kesmek istediğinize emin olduğunuzda sürece başlamalısınız.  

Bebeğiniz Hazır Olmalı

Bebeğiz büyüdü ve artık sütten kesmenin vakti geldi… Bu durumun onun açısından travmatik olmaması için en uygun dönemi seçmelisiniz. Örneğin; bebeğiniz diş çıkartma gibi oldukça stresli bir dönemdeyse, sütten kesmeyi biraz erteleyebilirsiniz. Taşınma, yeni bakıcı gibi bebeğinizin hayatında büyük değişiklikler meydana geldiyse, yine süreci ertelemeniz daha uygun olacaktır.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebeğimin Çabuk Yürümesi İçin Yürüteç Kullanmalı mıyım?

Bebeğinizin Tepkisinin Doğal Olduğunu Bilin

Sütten kesme dönemi her bebek için fazlasıyla zordur. Doğduğu andan itibaren sizin göğüsünüzde kendisini güvende hisseden, kokunuzla rahatlayan bebeğinizin bu süreçte zorlanması oldukça normal bir durum. Uzun süre alışık olduğu şeyden ayrılmak, onun huzursuz olmasına ve agresif davranmasına neden olabilir. Bebeğinizin bu tepkilerinin normal olduğunu kabullenin ve stres yapmayın. Bir süre sonra her şey yoluna girecektir. 

  Bebeği Sütten Keserken İşinize Yarayacak Tüyolar  

Birden Kesmeyin

Bebeğinizi sütten kesmeye karar verdiyseniz, bir anda değil kademeli olarak süreci ilerletin. Bebeğin bir anda sütten kesilmesi, onun için travmatik sonuçlar doğurabileceğinden önerilmemektedir. Birden kesme yönteminde bebek, annesinin kendisini reddettiğini, onu sevmediğini hissedebilir. Dolayısıyla kademeli olarak sütten kesmeniz daha doğru olacaktır. Örneğin; başlarda ilk öğünü atlayabilirsiniz.

Emzirme Sürelerini de Kısaltın

Bebeğinizin öğünlerini atlamakla birlikte, emzirme süresini kısarak da sürece alışmasını sağlayabilirsiniz. Bebeğin bırakmakta en fazla zorlanacağı öğün gece emzirmeleridir. Bu nedenle gece emzirmelerini en son bıraktırmaya çalışmanız önerilir.  

Bebeği Memeden Tiksindirmeyin

Bebeği sütten keserken çok sık tercih edilen tiksindirme girişimi, çoğu uzman tarafından yanlış bulunmaktadır. Bebeği memeden tiksindirmek için göğüse acı, ekşi gibi bebeğin sevmeyeceği tatların sürülmesi, bebekte travmatik sonuçlara neden olabilmektedir. Bebek, doğduğu andan itibaren beslendiği memeden ayrılırken zaten zorluk çeker. Bu nedenle bebeğe böyle bir ayrılık yaşatmak, anneye olan güvenini sarsabilir, daha da huzursuz olmasına neden olabilir.   

Emzirme dönemi ile alakalı merak ettiğiniz her şeyi buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu