Bebek ve Çocuk

Babaanne ve Bebek

Babaanne ve Bebek

Doğum sonrası yeniden iş hayatına döndünüz ve bebeğinizle babaannesi ilgilenmeye başladı. Kendi kurallarınıza göre davranmadığını düşünüyorsanız hemen sinirlenmek yerine sakin olun ve yazımızı okuyun.

Babaanne ve Bebek

Kayınvalideniz, siz işteyken bebeğinize bakıyor ve siz onun kendi kurallarınıza uygun olarak davranmadığını düşünüyorsanız, herhangi birine bu durumu şikayet ederek anlatmak doğru bir yol değildir.     Kayınvalidenizin bebeğinizi sizin istediğiniz yollarla büyütmüyor oluşu gerçekten kötü bir durum mudur? Önce bunu değerlendirin. Unutmayın ki; bebeğiniz sizin çocuğunuz olduğu kadar onun da torunu ve bu kadar sevgi dolu, sorumluluk sahibi bir bakıcıya sahip olduğunuz için çok şanslısınız.  

Kurallara Uyuyor mu?

Kayınvalidelerin; bebeği şekerli gıdalarla beslemelerinden, tüm gün televizyon karşısında oturtmalarından, kurallara uymamalarından dolayı birçok genç annenin şikayetçi oldukları biliniyor. Bu tarz durumlardan şikayetçiyseniz isteklerinizi ona anlatmayı deneyin. Ona, torununun şu anki ve ilerideki yaşamını olumlu etkileyecek ve hepinizin hayatını kolaylaştıracak bir durum olduğunu belirtin. Örneğin; “Ara sıra ona bu şekerli gıdalardan da verebilirsin ama buzdolabının üstüne astığım çizelgede haftada kaç defa yiyebileceğini de yazdım, ona uyum sağlamamız torununun sağlığı için önemli.” veya “ Oynayabileceği oyuncakları masanın üzerine bıraktım, televizyon izlemesi zekasının ilerlemesini olumsuz etkileyen bir şey.” gibi cümlelerle yaklaşabilirsiniz.  

Ona Güvenin

Yapmanız gereken tek şey ona güvenmek olacaktır. Bu yüzden, öğle vakitlerinde eve gidecekseniz, sanki baskına gelmiş bir polis gibi gözükmemek için, ona ikram edebileceğiniz bir şeyler alarak gidin ve “Bugün pek yoğun değildim ve bebeğimi özleyip geldim.” deyin.  

Hiç Kimse Mükemmel Değildir

Son olarak, en uzman ve güvenilir bakıcıların bile gün içerisinde işlerini bırakarak koltukta uzanmış keyif yapabildiklerini unutmayın. Hiç kimse mükemmel değildir. Eğer bebeğiniz mutlu, temiz, iyi beslenmiş gözüküyor ve babaannesiyle ilişkisini geliştirebilmek için bir avantaja sahipse birkaç kurabiye fazla yemesinin çok da bir sakıncası yoktur, öyle değil mi?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Hamilelikte Büyüyen Ayaklar Doğumdan Sonra Küçülür mü?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu