Bebek ve Çocuk

Avusturya Günlerdir Türk Bebeği Konuşuyor

Avusturya Günlerdir Türk Bebeği Konuşuyor

Avusturya’da yılın ilk dakikalarında dünyaya gelen Asel bebek, basın tarafından ‘Yılın İlk Bebeği’ şeklinde haberleştirilince ülkedeki ırkçı grubun hedefi oldu.

Avusturya’nın başkenti Viyana’da, Türk aile Alper ve Naime Tamgaç çiftinin bebeği Asel, yeni yılın ilk dakikalarında dünyaya geldi. Avusturya basını, Asel bebeği yeni yılın ilk bebeği şeklinde haberleştirince, Türk bebek bir anda ülkenin gündemine oturdu. Henüz yeni doğmuş olan Asel, dünyaya gözünü açar açmaz ülkedeki ırkçı kesimin olumsuz mesajlarının hedefi oldu. Büyük bir heyecanla bebeklerine kavuşan ailenin böyle bir tepkiye maruz kalması, ülkedeki sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirdi. 

Avusturya Günlerdir Türk Bebeği Konuşuyor

Viyana’da, Alper ve Naime Tamgaç çiftinin bebeği Asel, yeni yıla girdikten kısa bir süre sonra dünyaya geldi. Avusturya basını ise Asel bebeği ‘Yeni Yılın Bebeği’ şeklinde haberleştirince, Türk bebek ne yazık ki ırkçı kesimin hedefi haline geldi. Sosyal medyada aileyi hedef alan ‘Kadın neden başörtüsü takıyor?’, ‘Gerçekten Viyanalı mı?’ gibi pek çok olumsuz ve ötekileştirici paylaşımlar yapıldı. Halbuki toplumu zenginleştiren temel şey farklılıklardır. İnsanların değerini belirleyen ise ırk değil, sahip olduğu erdemdir. Kişilerin, nasıl kendi seçemediği ırkla övünmesi mantıklı değilse, yine kendi seçemediği ırk nedeniyle eleştirilerin odağı haline gelmesi de pek doğru bir yaklaşım değil. Ailenin bu ağır ithamlara maruz kalması, ülkedeki sivil toplum kuruluşlarını harekete geçirdi. Daha yeni doğmuş bebeği hedef alan bu negatif paylaşımlara sivil toplum kuruluşlarından büyük tepki geldi.

Avusturya Günlerdir Türk Bebeği Konuşuyor

Aileye Destek Mesajları Yağdı

Carista Viyana Genel Sekreteri Klaus Schwertner yaptığı açıklamada, böyle bir durumda kırmızı çizginin geçildiğini belirterek, ırkçı ve nefret içeren mesajları kınadı. Avusturya medyası ise yeni doğan bir bebek için böylesine ağır söylemlerin rahat bir şekilde paylaşılmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı. Ülkede geniş yankı uyandıran olay sonrası Avusturya basını, aileye pek çok destek mesajı iletildiğini de açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Grup B Streptokok (GBS) Enfeksiyonu Nedir?

Diğer haberlerimizi okumak için buraya tıklamanız yeterli!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu