Bebek ve Çocuk

Anne Sütünü Artıran Besinler

Anne Sütünü Artıran Besinler

Anne sütü bebeğin gelişmesinde en büyük yapı taşıdır. Anne sütünün az olması ise pek istenilen bir durum değildir.

Anne sütü yenidoğan bebeklerin doğdukları andan itibaren beslenme yönünden tüm ihtiyaçlarını karşılayan en önemli besin kaynağıdır. Bebeğin gelişmesinde yapı taşı olan anne sütünün az olması bebek ve anne açısından oldukça sıkıntılı bir durumdur. Bu konuda annelere büyük fayda sağlayacak yazımızda yer alan besinlerin tüketilmesi yaşanan sorunları ortadan kaldıracaktır. İşte Anne sütünü artıran besinler ve beslenme önerileri;      

Anne Sütünü Arttıran Besinler

1 – Yeşil Sebzeler

  Anne Sütünü Artıran Besinler   

Aynı zamanda karbonhidrat yönünden zengin olan koyu yeşil yapraklı sebzelerin anne sütünün artmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Salatalarınızda roka ve maydanoz gibi yeşillikleri de ekleyebileceğiniz gibi, semizotu, ıspanak ve pazı gibi sebzeleri haşlayarak ya da az yağda çok öldürmeden kavurarak da tüketebilirsiniz.  

2 – Rezene

  Anne Sütünü Artıran Besinler   

Yapılan araştırmalar; rezene çayının ve rezene tohumunun süt miktarını artırmada etkili olduğunu ortaya koymuştur. Anne adaylarının dikkat edeceği konu rezeneyi aşırı tüketmemeleri gerektiğidir. Aşırı tüketim, süt üretimini durdurabilmektedir. Rezeneyi sadece çay olarak tüketmek yerine, suda haşlayarak ya da az yağda kavurarak da tüketebilirsiniz.    

3 – Yulaf

  Anne Sütünü Artıran Besinler   

Yulaf lif bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle sindirime de yardımcı olur. İçerisinde bulundurduğu; demir, protein ve karbonhidrattan dolayı, süt yapımına yardımcı olduğu bildirilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Anne Adaylarına Hayat Kurtaran İpuçları

4 – Turuncular

Anne Sütünü Artıran Besinler   

Turuncu renkte olan besinler beta karoten bakımından zengin olmalarından dolayı süt üretimine yardımcı olmaktadır. Havuç ve balkabağı gibi besinleri çorbalarda, yemeklerde ve tatlılarda kullanabilirsiniz.

5 – Fesleğen

Anne Sütünü Artıran Besinler   

Fesleğen’in düzenli kullanımı sonrasında anne sütünde artma olabileceği bilinmektedir. Bu nedenle yemeklerde ya da makarnalarda fesleğene daha çok yer verebilirsiniz.  

6 – Arpa

Anne Sütünü Artıran Besinler   

Yapılan araştırmalarda arpa ya da çimlenmiş arpa suyunun anne sütünün verimliğini ciddi anlamda artırdığı gözlenmiştir. Ülkemiz için çok bilinmeyen kavram olsa da çok uzun zamandır pek çok ülkede anne sütünü artırmak için kullanılmaktadır.  

7 – Protein

Anne Sütünü Artıran Besinler   

Sütün temel yapısında bulunan protein, süt veren annelerin beslenmesi içinde yer alması gereken önemli bir besin kaynağıdır. Süt veren anneler, her gün düzenli olarak süt, yoğurt, peynir, et, tavuki balık, yumurta gibi kaliteli protein kaynaklarını tüketmeleri gerekmektedir.  

8- Su

Anne Sütünü Artıran Besinler   

Su, anne sütünü artıran  en temel besindir. Anne sütünün yüzde 87’si sudan oluşur. Bu nedenle emziren annelerin bu süreçte normal gereksinimlerinden daha çok su tüketmeleri gerekir.

9 – Baklagiller

Anne Sütünü Artıran Besinler  

Baklagiller de sütün kalitesini ve miktarını artırırlar. Özellikle emziren anne vejetaryen ise, beslenmesinde mutlaka baklagillere yer vermelidir.  

10 -Sarımsak

  Anne Sütünü Artıran Besinler   

Sarımsak, bebeğin daha fazla emmesini sağlar. Yapılan araştırmalarda, annenin emzirme öncesinde sarımsak tüketmesi bebeklerin daha aktif ve daha çok emmesini sağlıyor. Ancak, sarımsağın bebeklerde gaz oluşumuna ve hazım problemlerine yol açtığı unutulmamalıdır.

11 – Ceviz, Fındık, Badem

Anne Sütünü Artıran Besinler   

Ceviz, fındık ve badem  gibi kuru yemişler zengin yağları içerir. Bu nedenle süt veren annelerin beslenmelerinde mutlaka yer almalıdırlar.  

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Nefes Egzersizleri İle Mükemmel Bir Hamileliğe Hazır Olun

 12 – Susam

Anne Sütünü Artıran Besinler   

Susam içerisinde yüksek kalsiyum içerir. Bu da östrojen hormonuna benzer özellikleri göstermesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle süt miktarını artırıcı özelliğe sahiptir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu