Bebek ve Çocuk

Alkol Almak Bebeğinizi Büyük Bir Riske Sokabilir

Alkol Almak Bebeğinizi Büyük Bir Riske Sokabilir

Gebelik döneminde alkol kullanmak bebeğinizde ilerde obezite ve tip2 diyabet gibi hastalıkların oluşmasını tetikliyor.

Alkol Almak Bebeğinizi Büyük Bir Riske Sokabilir

Gebelik süresince alkol kullanmak hem anne hem de bebeğin sağlığını olumsuz etkilediğini biliyorsunuz. Planlı gebeliklerde anne adayı günlük hayatında alkol kullanıyorsa bu süreçte genellikle alkolü bırakır.     Plansız gebeliklerde bunun tersi durum yaşanabiliyor. Konu hakkında uzmanlardan gelen açıklamalara göre gebelik döneminde alkol kullanmak bebeğinizde ilerde obezite ve tip2 diyabet gibi hastalıkların oluşmasını tetikliyor.

Etkisi Hayat Boyu Görülebilir

Uzmanlar; fareler üzerinde yaptıkları araştırmada, hamile farelere alkol vererek hamilelik süresince ve sonrasında nasıl etkilerin ortaya çıktığını ortaya çıkardılar. Yapılan araştırmada alkolün, yavru farelerin metabolizma faaliyetlerinde birçok bozukluğa neden olduğu ve bunun zaman geçtikçe düzelmediği sonucuna varıldı. Yani alkol, henüz embriyoda bebeğin glikoza duyarlığı ve insülin hassasiyetini etkilemekte ve bazı organların daha az gelişme göstermesine sebep olmaktadır. Fareler üzerinde yapılan bu deneyin insanlar üzerinde ne kadar etkili olacağı tartışılabilir, fakat DNA yapılarının yakın olmasından dolayı, hamilelikte alkol alımının bebeklerde de aynı sonuçlara yol açabilmesi oldukça yüksek bir ihtimaldir.

Engelleyici Önlemler

Uzmanlar bu durumun önüne geçebilmek için annelere sürekli olarak tavsiyelerde bulunmaktadırlar. Öncelikle bireysel sağlık için, özellikle alkolden uzak durulmalı ve demir, fosfor, kolin gibi besin öğeleri alınarak vücut sağlığı korunmalıdır. Yumurta ve kırmızı ette bulunan kolin maddesinin tüketimi, vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Alkol tüketimini durdurmadığınız takdirde doğacak bebeğiniz birçok sorun ile karışılacaktır. Eğer henüz bebek yapmayı düşünme aşamasındaysanız bile alkolü bırakmanızı öneririz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
George Clooney Baba Oldu!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu