Bebek ve Çocuk

Ağız Sütü Nedir?

Ağız Sütü Nedir?

Doğumdan hemen sonra meme dokusu tarafından salgılanan ağız sütü, bebeğin ilk ihtiyaçlarını karşılayan ve besin değeri yüksek bir süttür.

Ağız Sütü Nedir?

Ağız Sütü nedir? Doğumdan hemen sonra meme dokusunun, görünüşü ve bileşimi normal sütten farklı sarımtırak renkte, koyu kıvamlı, besleyici değeri yüksek ve acı lezzetli olan salgıya denir. Doğumdan sonra ilk 7 gün üretilen ilk süt kolostrum (ağız sütü) olarak adlandırılır. İçeriğinde yüksek oranda bebeği enfeksiyonlardan koruyacak anti – infektif maddeler bulunur.  Kolostrumun (ağız sütü) özgül ağırlığı 1,033-1,094 g/ml, asitlik değeri ise, ortalama 10-15 SH kadardır. Laktoz ve Kazein miktarı normal süte oranla daha düşük olan ağız sütünün (kolostrumun) eriyebilen azotlu maddelerle mineral madde bakımından zengindir. Ağız sütünün faydaları arasında yer alan yüksek besleyicilik değerinin yanında bağışıklık maddelerinin bebeğe geçmesinde önemli rol oynar.

Ağız Sütü Bağışıklık Sistemi Elemanlarını İçerir

Ağız Sütü diğer sütlere oranla daha çok yağ ve yağsız kuru madde, daha fazla kuru madde, protein ve en önemlisi daha fazla bağışıklık sistemi elemanı (immunoglobulin (Ig)) konsantrasyonuna sahiptir. Normal bir inek sütünde kuru madde oranın yaklaşık olarak yüzde 12 civarında iken, bu oranın kolostrumda (ağız sütünde) yaklaşık yüzde 22-28 civarındadır. Kolostrum faydaları arasında vitamin A, D, E, B12 ve zengin bir mineral kaynağına sahip olması yer alır. Aynı zamanda vücut ısının korunmasını sağlayan yağ ve şeker formundaki enerji kaynaklarını da içeren ağız sütünde (kolostrumda), Ig absorbsiyonunu kolaylaştıran protein zerrecikleri de bulunmaktadır.   

Ağız Sütü Nedir?

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Birincil Aktif Bileşenlerdir

Bağışıklık sistemini güçlendiren (İmmunoglobulinler), ağız sütünde birincil aktif bileşenlerdir ve insanları da içine alan tüm memelilerde bulunurlar. İmmunoglobulinler (bağışıklık sistemi elemanları) alerjilerin ve bakteriyel enfeksiyonların hem tedavi hem de önlenmesinde üstün bir koruma sağlar. Kolostrumda IgA, IgD, IgE, IgG ve IgM olmak üzere 5 tip immunoglobulin bulunur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Kanguru Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Ağız Sütünün Bebekler İçin Faydaları

  1. Yenidoğan bebekler henüz çok küçük bir mideye sahip olmalarından dolayı ilk zamanlarda küçük miktarlarda beslenebilirler. Bu nedenle ağız sütü bebeğin ilk sütü olarak onun beslenebileceği kadar sağlanır.
  2. Ağız sütünün (kolostrum) önemli düzeyde immünglobulin ve antikor ve  içermesi nedeniyle yeni doğmuş bebeği bakteri ve virüslere karşı korur. Besleyici ve protein oranı yüksektir.
  3. Kolostrumun mineral ve vitamin değerinin yüksek olması sebebiyle bebeğin bağışıklığını geliştirerek hastalıklara karşı korunma sağlar.
  4. Ağız sütü, bebeğin gelişimini  desteklerken aynı zamanda sindirim sisteminin gelişimini de destekler. Bununla beraber yenidoğan bebeğin bağışıklığını geliştirecek düzeyde antikor üretimine de katkı sağlar.
  5. Kolostrum (ağız sütü) bebeklerin ihtiyaçlarını karşılamak için mükemmel bir ilk süttür.
  6. Ağız sütü laksatif bir etkiye de sahip olması nedeniyle, bebeğin bağırsak hareketlerini destekleyerek bebeğin ilk katı dışkısı olan mekonyumun atılmasına da yardımcı olur.
  7. Antioksidan (yağların oksidasyonunu yavaşlatan madde) özelliği bulunan ağız sütü, bu şekilde iltihaplanma karşıtı bir besindir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu