Bebek ve Çocuk

5 Maddede Bebeklerde İnmemiş Testis (Kriptorşidizm)

5 Maddede Bebeklerde İnmemiş Testis (Kriptorşidizm)

Bu makalemizde; bebeklerde inmemiş testis nedenleri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

5 Maddede Bebeklerde İnmemiş Testis (Kriptorşidizm)

Kriptorşidizm olarak da bilinen inmemiş testis sorunu, bebeklerin yaklaşık %4’ünde görülebilen doğumsal bir rahatsızlıktır. Erken doğan bebeklerde ise bu oran %33’e çıkmaktadır. Bu makalemizde; bebeklerde inmemiş testis nedenleri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

*Yenidoğanlarda karşılaşılan cinsel organ anomalileri için buraya tıklayabilirsiniz.

1)İnmemiş Testi Nedir?

Bebekler anne karnındaki gelişimini sürdürürken, testis yapısını oluşturacak olan hücreler de böbreğin alt tarafında oluşmaya başlar. İlerleyen zamanlarda ise oluşan testisin aşağıdaki testis torbasına inmesi beklenir. Ancak bazı bebeklerde, testislerden biri veya ikisi testis torbasına inmez. Karın, kasık veya perianal bölgede kaybolabilir. Bu duruma kriptoşidizm, yani inmemiş testis denilmektedir.

5 Maddede Bebeklerde İnmemiş Testis (Kriptorşidizm)

2)İnmemiş Testisin Nedenleri Nedir?

Eldeki istatistiklere göre; erken doğan bebeklerin %33’ünde inmemiş testis sorunu ile karşılaşılmaktadır. Buna ek olarak;

  • testisin hiç gelişmemiş olması,
  • genetik faktörler ve
  • hormonal bozukluklar da inmemiş testise neden olabilmektedir.

3)İnmemiş Testisin Belirtileri

İnmemiş testis, genellikle ebeveynler tarafından kolayca fark edilmektedir. Elinizle testisi hafifçe kontrol ettiğinizde boşluk hissederseniz, muayene gitmeniz gerekir. Doktorunuz fiziksel muayene ile durumu kolayca tespit edecektir. Bazı durumlarda ise hormon testi veya ek testlerden faydalanmak isteyebilir.

5 Maddede Bebeklerde İnmemiş Testis (Kriptorşidizm)

Retraktil Testis (Utangaç Testis) ile Karıştırmayın

Retraktil testis; testisin ara ara torbaya inmesi, ara ara kasık bölgesine çıkmasıdır. Genellikle bebeğin uyku zamanlarında veya sıcak ortamlarda (banyo zamanları gibi…) testisin torbaya indiği görülür. Buradaki kritik konu, testisin ne kadar süre torbada kaldığıdır. Bunun için doktorlar anne ve babaya testisin nasıl aranması gerektiğini öğretir. Eğer testis çoğunlukla yerindeyse, herhangi bir müdahaleye gerek duyulmaz. Bebek 12- 13 yaşına gelene kadar 6 ayda bir doktor muayenesi yeterlidir. Tam tersi, testisin çoğu zaman kasıkta olduğu gözlemlenirse, tedavi planı çıkarılır. Çünkü uzun süre kasıkta kalan testisin zarar görme ihtimali bulunur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Gebeliğin Birinci Döneminde Yapılması Gereken Testler

4)İnmemiş Testis Ameliyatı

İnmemiş testis ile karşılaşıldığında, bebeğin 6. ayını doldurması beklenir. Çünkü 6. aya kadar testislerin kendiliğinden inme ihtimali vardır. Ancak 12. aydan sonra testislerin kendiliğinden inme ihtimali çok düşük olduğundan, 6. ay ile 12. ay arasında, en geç 18. ayda ameliyata başvurulur. Kasık kanalında tespit edilen testisler için genellikle kapalı ameliyat yöntemi tercih edilir ve 30 dakikalık kısa bir operasyon ile testislerin torbaya indirilmesi sağlanır. Eğer testislerin yeri bulunamadıysa, radyolojik tetkikler ile testislerin yeri tespit edilir. İnmemiş testis sorunu olan bebeklerin büyük bir kısmında kasık fıtığı ile de karşılaşıldığından, aynı ameliyatta her iki sorun da giderilebilir.

Daha önce hormon tedavileri ameliyattan önceki tercihti, ancak hormon tedavilerinden istenilen sonuçlar çok nadir elde edildiğinden, günümüzde ilk tercih çoğu zaman ameliyattır.

5 Maddede Bebeklerde İnmemiş Testis (Kriptorşidizm)

5)Tedavi Olmazsa…

Her sağlık sorununda olduğu gibi inmemiş testis probleminde de erken teşhis oldukça önemlidir. Burada ebeveynlerin dikkatli ve bilinçli olması gerekir. Bebeğinizin testislerinde dikkatinizi çeken bir durum olduğunda, muayenenizde mutlaka doktorunuzla paylaşmalısınız. Çünkü tedavi edilmeyen sorunlarda aşağıdaki durumlar oluşabilmektedir;

  • Hormon ve sperm üretiminin düşmesi ile kısırlık oluşabilir,
  • Testis kanserine yakalanma ihtimali 4-10 kat artar,
  • Kasık fıtığı oluşabilir,
  • İnmeyen testis yukarıda travmaya maruz kalabilir,
  • Psikolojik sorunlara yol açabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu