Bebek ve Çocuk

5 Adımda Meme İltihabını Önlemek İçin Yapmanız Gerekenler

5 Adımda Meme İltihabını Önlemek İçin Yapmanız Gerekenler

Emziren annelerin korkulu rüyası mastiti engellemek için almanız gereken önlemler bu yazımızda!

Bebekler, emme refleksine sahip doğar. Onu kucağınıza aldığınız anda hemen memenizi kapmaya çalıştığını göreceksiniz. Ancak ilk aylarda gerek midelerinin küçük olması, gerekse güçsüz çene kasları sebebiyle anne sütünü yeterince çekemezler. Böylece memenizdeki süt tam olarak boşalmaz ve süt kanallarınızda tıkanıklık oluşabilir. Mastit olarak adlandırılan bu durum, genellikle ilk aylarda görülse de bebeği memeden aniden kesmek, düzensiz emzirmek veya meme ucundaki çatlaklarla bakterilerin temas etmesi, ileri dönemlerde de meme iltihabı olmanıza neden olabilir. Anneler için ağrılı geçebilen bu süreçle hiç tanışmamanız adına, baştan almanız gereken önlemleri yazımızda derledik.

5 Adımda Meme İltihabını Önlemek İçin Yapmanız Gerekenler

5 Adımda Meme İltihabını Önlemek İçin Yapmanız Gerekenler

1)Bebeğinizi Sık Sık Emzirin

Mastitin en temel nedeni, süt kanallarındaki tıkanıklıklardır. Bu tıkanıklığı bebeğinizi sık sık emzirerek engelleyebilirsiniz.

2)Hastaneden Çıkmadan Emzirme Eğitimi Alın

Doğumdan sonra hastaneden çıkmadan önce, hemşirelerden nasıl emzirmeniz gerektiğine dair kısa bir bilgi alabilirsiniz. Eğer doğru pozisyonda emzirirseniz, hem meme ucu yaralarını hem de mastit oluşmasını önleyebilirsiniz.

3)Masaj Yapın

Memenizi avuç içiyle alttan ve üstten kavrayın. Göğüs kafesinize yakın olan bölgeden (meme tabanı) göğüs ucunuza doğru yavaşça baskı uygulayarak avucunuzu ilerletin. Ara ara dairesel hareketler de yapabilirsiniz. Bu basit ama etkili masaj tekniği, süt kanallarınızın tıkanmasına engel olacaktır.

4)Kompreslerle Göğsünüzü Rahatlatın

Emzirmeden önce ılık bir duş alabilir veya göğsünüze kompres yapabilirsiniz. Böylece üretilen sütün kanallardan daha rahat bir şekilde aktarılmasını sağlamış olursunuz. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Diastasis Recti (Karın Kası Ayrılması) Nedir?

5)Göğüs Pompası Kullanın

Yukarıda da değindiğimiz gibi, meme iltihabının en önemli nedeni sütü yeterince boşaltamamaktır. İlk aylar bebeğinizin midesi küçük olduğu için hemen doyacaktır ve göğsünüzdeki süt bebeğinize fazla gelecektir. Bu durumda bir pompa yardımıyla sütünüzü sağarsanız, mastit oluşumunun önüne baştan geçmiş olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu