Bebek ve Çocuk

3D Yapay Yumurtalık Anne Adaylarına Umut Oldu!

3D Yapay Yumurtalık Anne Adaylarına Umut Oldu!

Yapay yumurtalık yönteminde başarıya ulaşıldı. Bilim insanlarının 3D yazıcıda üretikleri yapay yumurtalık sayesinde kısır fareler sağlıklı yavrular doğurdu.

Yapay yumurtalık yönteminde başarıya ulaşılması, bebek sahibi olamayan anne adayları için umut ışığı olacak. Bilim insanlarının 3 boyutlu yazıcıda ürettikleri yapay yumurtalık sayesinde kısır fareler sağlıklı yavrular doğurduğu belirtilirdi. Kadınlarda kısırlık sorununa çözüm olması beklenen uygulama için yapılan testlerde, yumurtalığı ameliyatla alınan farelere yerleştirilen yapay yumurtalığın bir hafta içerisinde kan dolaşımına uyum sağladığı, jelatin yapının içerisindeki gözeneklerde bulunan yollarla yumurtaların gelişmeye başladığının gözlemlendiği belirtildi.

Yapay Yumurtalık Kemoterapi Gören Kadınlara da Umut Olacak!

Uygulamanın pek çok kadının yanı sıra özellikle kanser tedavisi görmesi nedeniyle fazla radyasyon alan kadınlara da umut olacağı kaydediliyor. Yapay yumurtalık yöntemiyle, çok fazla radyasyona maruz kalmasından dolayı yumurtalıklarının üreme fonksiyonunu yitiren kadınlar veya ortaya çıkan hormonal bozukluklar nedeniyle düzenli olarak hormon ilaçları almak zorunda olan kadınların bebek sahibi olamama sorununa çözüm olabileceği düşünülüyor.   3D Yapay Yumurtalık Anne Adaylarına Umut Oldu!  

Amaç Genç Hastalara Doğurganlığı Geri Kazandırmak

Şikago Northwestern Üniversitesinden Teresa Woodruff  yapılan araştırmayla ilgili olarak; “Bu yumurtalık biyoprotezinin geleceğin yumurtalığı olmasını umuyoruz. Projenin amacı genç kanser hastalarında doğurganlığı ve endokrin sağlığını geri kazandırmak.” açıklamasında bulundu. Araştırma kapsamında yedi tane farede uygulanan yöntemde, yapay yumurtalık yerleştiren farelerden üç adedinin yeni yavrular doğurduğu ifade edildi. Doğan bu yavruların annelerinin sütüyle normal bir şekilde beslendikleri ve daha sonra kendilerinin de sağlıklı yavrularının olduğu belirtildi.  Bakmanızda Fayda Var: Kadınlarda Kısırlık Nedenleri

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
10 Soruda Normal Doğum Hakkında Merak Edilenler

Yapay Yumurtalık Alternatif Tedavi Yöntemi Olarak Kullanılabilir

Daha önce kemoterapi tedavisi gören genç hastaların, önceden dondurulmuş yumurtalık dokuları kullanılarak doğurganlığı geri getirilmesi başarılmıştı. Ancak çocuklukta yumurtalık dokusu saklanmamış olan kişilerde bu tedavinin uygulanması mümkün olmuyordu. Bu durumdaki hastalar için de yapay yumurtalık yönteminin, alternatif tedavi yöntemi olarak uygulanabileceği düşünülüyor. Yapılan çalışmalarda yer alan Monica Laronda, yöntemin henüz ergenliğe girmemiş kanser tedavisi ve kemoterapi gören hastalarda, yumurtaların zarar görmesinden dolayı ergenliğe girebilmesi için gerekli hormonları dışarıdan alan küçük hastalarda da yapay yumurtalıkların işe yarayabileceğini belirtiyor. Laronda, yapılacak bu tedavinin bir kız çocuğunun ergenlikten yetişkinliğe ve oradan da  doğal bir menopoz sürecine kadar tüm yaşamında yardımcı olabileceğini ifade ediyor. 3D Yapay Yumurtalık Anne Adaylarına Umut Oldu!

Yöntem Daha Önce de Denenmişti

Uygulanan yöntem aslında daha önce de denenmiş ve fareler için yapay yumurtalıklar geliştirilmişti. Ancak yapılan bu son çalışmada, ilk defa 3D yazıcı kullanılarak yapay yumurtalık üretilerek kullandı. Farelerde başarı sağlayan bu yaklaşımın insanlarda da işe yarayıp yaramayacağı henüz bilinmiyor. Çünkü insanlarda bulunan foliküllerin çok daha büyük olması ve çok hızlı büyümesinin başarıyı etkileyebileceği düşünülüyor.  

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu