Bebek ve Çocuk

2 Yaş Sendromuna Dair Her Şey

2 Yaş Sendromuna Dair Her Şey

2 yaş sendromu diye bilinen ve bu öfke ataklarının çokça görüldüğü dönem kız ve erkek bebek arasında eşit şekilde yaygın. Çocuğunuzda bu sendrom bastırdığında ne yapabileceğinize dair önerileri sıraladık.

2 Yaş Sendromuna Dair Her Şey

2 yaş sendromu çocukların neredeyse hepsinde görülür. O öfke atakları sizi o denli yorar ki, kaçıp gitmek istersiniz. Ama mutlaka yapacak bir şeyler olabileceğini unutmayın. Öfke nöbetleri geldiğinde durdurmak gerçekten zordur. Çocuğunuz kendini yerden yere atabilir, vurabilir, çığlık atabilir. Ancak siz bütün bunlara rağmen sakin kalmalısınız. Bu nöbetleri en aza indirgemek ve önlemek için yapabileceklerinizi aşağıda sıraladık.    

  • Çocuğunuzu olumlu bir ilgiyle kucaklayın. Ona öfkeyle değil, samimiyet ve anlayışla yaklaşın. İyi davranışını hemen pekiştirin.
  • Çocuğunuzun bazı şeyleri kontrol etmesine izin verin. Küçük seçimler yapmak ve hayatını yönetmek duygusu onu sakinleştirir. “Elma suyu mu içersin portakal suyu mu?” gibi sorular sorun. Sizin için basit olan bu tercihler, onun için oldukça anlamlıdır.
  • Uzanmak isteyeceği şeyleri ulaşılabilir kılın. Oyuncakları ve kendine ait eşyalarına kolayca ulaşmak onu rahatlatır.
  • Dikkatini dağıtın. Çocuğunuzun kısa olan dikkat süresini bu durumda kendi iyiliğine çevirin. Bir şeyi tutturacağını hissettiğiniz zamanlarda yeni bir oyun başlatın ve bir ilgi alanı yaratın.
  • Başarmasına izin verin. Ona yeni şeyler öğretin ve başarılarını destekleyin. Kendisiyle gurur duymasını sağlayın.
  • Bir şey istediğinde tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışın. Bazen onları sadece kendilerini ifade edememek sinirlendiriyor. Kendisini ifade etmesine yardımcı olun.
  • Çocuğunuzun sınırlarını bilin. Yorgun olduğu ve aç hissettiği zamanları takip edin. Bu tür durumlarda onu meşgul etmeyin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
Bebekler ve Hayvanların 6 Benzer Huyu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu