Bebek ve Çocuk

Parabenin Hamileler İçin Bir Zararı Daha Ortaya Çıktı!

Parabenin Hamileler İçin Bir Zararı Daha Ortaya Çıktı!

Sonuçları Natura Communications dergisinde yayınlanan bir araştırma, parabenin ne kadar tehlikeli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Sonuçları Natura Communications dergisinde yayınlanan bir araştırma, parabenin ne kadar tehlikeli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Yapılan araştırma kapsamında, hamilelikleri boyunca paraben içeren kozmetiklere maruz kalan 613 anne adayı incelendi. Araştırma sonunda, paraben içeren kozmetik üürnler kullanan kadınların idrarında paraben miktarının yükseldiği ve doğacak olan çocuklarının 8 yaşına kadar kilolu olma riskinin arttığı saptandı.

Parabenin Hamileler İçin Bir Riski Daha Ortaya Çıktı!

Bilim insanları, gebelikte parabene maruz kalmanın yaratacağı etkiler üzerine bir araştırma yaptı. Çin’in Wuhan kentinde 2014 – 2015 yılları arasında yapılan araştırmada, gebelikleri boyunca paraben içeren losyon ve makyaj ürünleri kullanan 613 hamile kadın incelendi. Araştırma kapsamında her kadından idrar örneği alındı ve doğan çocukları da yıllarca izlendi. Sonuç olarak, paraben içeren ürün kullananların idrarında paraben miktarının arttığı, idrarında paraben miktarı artan kadınların çocuklarının da 8 yaşına kadar kilolu olma riskinin yükseldiği belirtildi.

Kaynak

Parabenin Hamileler İçin Bir Zararı Daha Ortaya Çıktı!

Paraben Nedir?

Paraben, kozmetik ürünlerdeki mikrobik çoğalmayı önlemek amacıyla kullanılan koruyucu bir maddedir. Özellikle kozmetik sektöründe ürünlerin raf ömrünü uzatmak amacıyla yıllardır kullanılıyor. Birkaç yıl öncesine kadar neredeyse tüm losyon, krem, deterjan, diş macunu, şampuan ve deodorantlarda bulunan bu madde, zararı anlaşıldıktan sonra ürünlerden çıkmaya başladı. Ancak günümüzde hala paraben içeren binlerce kozmetik raflardaki yerini koruyor.

Paraben Neden Zararlı?

Yapılan onlarca araştırma, parabenin ne kadar tehlikeli olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Deri yüzeyinde kalmayan ve cilt tarafından emilen bu maddenin; ciltte kaşıntı, tahriş ve kızarıklığa yol açtığı biliniyor. Hatta 2004 yılında yapılan bir araştırma, paraben ve egzama arasında bir bağlantı olabileceğini gösteriyor. Yine aynı sene yapılan başka bir araştırmada, meme kanseri olan kadınların kanserli dokularında parabene rastlanılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ᐳ
İnanılmaz Gebelik: Bebeğin Ayakları Annenin Karın Boşluğunda!

Parabenin Hamileler İçin Bir Zararı Daha Ortaya Çıktı!

İlaç ve kozmetik sektöründe sıkça kullanılan parabenin, daha önceki araştırmalar ile östrojen hormonunu taklit ettiği ortaya çıkmıştı. Bu sayede hormonların normal fonksiyonlarını etkileyebileceği öngörülen parabenin, özellikle hamilelikte ve laktasyon döneminde kullanılmaması gerektiğinin altı çiziliyor.

Diğer haberlerimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu